CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 6:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 12:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Multe ingrediente solubile in mix nu cresc atat de exagerat solubilitatea. Solubilitatea poste fi interpretata de la pescar la pescar, ce inseamna devin solubile dupa 2-3 ore? pune o poza. E un lucru normal ca o bila sa lucreze in apa usor, nu cred ca vrei sa nadesti “pietre” , boilesurile sa iti ramana pe fund 2 zile fara sa se desfaca.

Pe langa ingredientele solubile care cresc asa zisa solubilitate, desfacerea bilei este influentata de timpul si metoda de fierbere. WPC-ul desi este solubil in apa, acesta dupa fierbere se gelifiaza si intareste boilesul, din contra reduce solubilitatea daca bila este fiarta in exces.

Pune poza cu bilele dupa 2-3 ore in apa sa vedem despre ce e vorba.

P.S. un boilies, cu cat il fierbi mai mult, cu atat se va desface mai greu si viceversa. Mai ales daca contine elemente care gelifiaza cum ar fi WPC,hemoglobina,plasma de sange etc. In acelasi timp o parte lichida prea bogata desface bila mai repede, limiteaza-te la 80-100 ml pe kg, unde mai trebuie sa intre minim 7 oua.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 3:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Îmi pare rău, am poze numai cu rezultatul (2 bile de 22mm) La Doripesco! Au fost multe plătici pe un loc unde am câștigat cu un an înainte (concurs de amatori)
Chiar nu am păstrat pozele cu paharul cu apa, bila avea 10% WPC +10% Predigerata+5% ProteinKoncentrat + 5% Plasma (krill+cranbarry). Este adevărat ca aveam si 20ml Feedstim XP CC Moore + 20ml lichid de drojdie de la FeedStimulants, am vrut eu sa îmbunătățesc ca, cu un an înainte am avut impresia ca pestele a intrat greu!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 3:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Scuze nu stiu sa atasez fotografia, trebuie sa citesc cum se face


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 6:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Vorbeam deapre colegul, care a rulat pentru prima data si vorbea de solubilitatea crescuta la 2-3 ore. Din aceasta cauza spuneam ca aceasta solubilitate este discutabila, poate fi interpretata de la pescar la pescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 8:29 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Totdeauna informațiile pe care le-ai dat, le-am găsit folositoare pana la urma, chiar daca nu am fost sunt totdeauna de acord cu ele la început.
„Eu” am probleme sa pun multa pre-digerată si mult WPC (știu ca gelifiaza, nu știam in schimb de faina de sânge in diferitele forme ale ei).
Rețeta de care am vorbit era aproape „sinucigașă” avea si Meggablend RED care conține fructoza care împreuna cu ProteinKoncentrat îți face pasta si mai cleioasa. Bonus lichidul de drojdie folosit este hidrolizat, plus lichidul de krill 50ml in cantitate aproape „industriala” (ca sa nu pun aroma, care pentru krill nu prea exista de calitate) era la fel, toate acestea au amplificat „topirea” bilei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
La bilele tari, după cât timp trebuiesc băgate la fiert? Le fierb in oala, la aburi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
@Bogdan, dupa cum spuneam timpul de fierbere, dar si textura bilei, pe langa ingredientele solubile influenteaza desfacerea acesteia. Le fierbi in apa sau le aburesti ? Wpc-ul intareste boilesul dupa uscare,dar nu influenteaza desfacerea ei, plasma de sange ofera o elasticitate aparte bilei dupa fierbere, dar inchide bila intr-o oarecare masura, daca se foloseste o cantitate mare si boilesul nu este texturat. Hemoglobina sau faina de sange, intareste boilesul dupa fierbere, dar este mult mai periculoasa decat plasma pentru ca risti sa inchizi bila de tot daca fierbi prea mult, daca boilesul nu este texturat sau ai folosit o cantitate prea mare.

Toate cele 3 ingrediente ofera mecanica, fermitate pastei la rulat, cu mentiunea ca hemoglobina in cantitate mare intareste pasta si este greu de framantat, modelat. Toate 3 ingredientele folosite in mix intr-o cantitate mare alaturi de alte elemente solubile fac coca lipicioasa, dar dupa fierbere acestea gelifiaza, respectiv influenteaza timpul de fierbere si de desfacere a boilesului, mai bine spus prelungesc tinpul de desfacere a bilei, mai ales daca boilesul este fiert mult prea mult.

@Darius In cazul in care bila se fierbe in apa, in functie de cum doresti sa iti lucre, o lasi mai mult sau mai putin. Poate fi fiarta cu miezul umed, nu este o problema, dar cand o scoti in oala trebuie pipaita sa aiba putina fermitate, elasticitate ( un boilies de 20 mm 1:40-2:00 din momentul in care apa fierbe)

In schimb daca fierbi la abur, boilesul trebuie fiert complet, pana cand in interiorul boilesului nu mai exista pasta, bila trebuie sa fie fiarta in intregime, altfel aceasta va fi semi-solubila ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 9:16 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
Mulțumesc
Cât sa le las la uscat înainte de fierbere ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 10:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Poti sa le fierbi direct dupa rulat, daca nu te deranjeaza ca se deformeaza putin in functie de cat de tare a fost coca in timpul rularii sau le poti lasa maxim 24 de ore sa se intareasca putin, dar sa fie un loc racoros ferit de soare, altfel risti sa crape sau sa se strice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Bila de care vorbeam:
10% LT Somon
10% Krill
10% Predigerata
10% Robin RED
10% Super RED
10% faina orez
10% Meggablend RED
10% Soia
5% Plasma
5% ProteinK
10% WPC
15ml Minamino
50ml lichid Krill
20ml Feedstim XP
20ml lichid de drojdie
2ml aroma cranberry
10g Betaina HCL
Ca pasta era lipicioasa mi-am asumat-o de la început si oricum este un pic o nebunie ce am făcut. Am pus faina de orez pentru ca îmi era frica sa nu fie critic echilibrate știind bine ca îmi păstrează bila mai umeda si deci mai grea (oricum au fost la limita). Totdeauna cu o săptămâna înainte fac un test de fierbere si apoi mă uit cum se comporta. Rezultatul a fost următorul pentru diametrul 24:
1. Am pus 10 bile si am cronometrat pana plutesc 1min50 sec după 2 zile am verificat miezul, moale. Nu erau foarte tari, iglița intra
2. 2min20 nu era fiarta 100% in interior. Nu erau foarte tari, iglița intra
3. 2min40 fiarta in interior dar nu mai aveam 24 eram pe la 22 (după 2 zile am văzut asta). Ce m-a speriat este ca apa s-a colorat mult (era déjà vu de la bilele cu belachan, cand fac testele eu schimb apa). Iglița intra nu mai intra.
4. La abur 8 min/10min/12min/14min bila moale imediat după fiert se întărește in 30min, după care devin foarte tari. Bila nu-si schimba dimensiunea
Am pus 2 bile in pahare tot ce era la abur, apa se colora după 30min iar in 3 ore mai rămânea o bila de 14mm care nu se mai dizolva. Am ales abur 12min
Singurul dubiu a fost calitatea WPC-ul nu era foarte alb sper ca cine mi-a vândut sa nu-l fi îndoit cu izolat de soia.
Unde am gresit?!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: