CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Sâm Iul 18, 2020 9:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu vreau ca sa te descurajez ! Încerc sa spun din greșelile mele. Ca si „flux de fabricație” al bilelor in mare avem (o sa spun si unde mă aflu eu pe o scara de la 1 la 10 fără sa mă autoflagelez) Îmi cer scuza pentru mesajul lung
1. Compoziția rețetei 3 pentru ca sunt obligat sa mă adaptez posibilităților rulări, păstrării in timp a bilelor si nu știu foarte bine sa combin corect substanțele
2. Amestecul mixului 3. Substanțele au granulații/umiditate/uleire.... diferite. Chiar daca dețin o betoniera de 120l mă feresc sa pun sub 5% pentru ca nu sunt capabil sa le amestec corect. Nici la 5% situația nu este extraordinara. Daca nu mă crezi, cumpără un mix de la o firma consacrata sa vezi cat de omogen este mixul (si așa daca stau mult timp si este manipulata greșit elementele au tendința sa se separe) In plus nu pot sa controlez mediul si factorii externi (umiditate, bacterii,....)
3. Amestecul parții lichide 3. Avem tendința sa facem ca la shaorma cu de toate. Încearcă L030 sa-l amesteci cu ulei de somon sa vezi ce iese! Si aceste lichide se pun/amesteca într-o anumita ordine
4. Rulat 7 Aici stau puțin mai bine pentru ca la punctul 1 mixul a fost construit in acest sens. Am si o anumita experiența ajungând sa mă adaptez destul de bine situației
5. Fierbere 1 pierd din punctul meu de vedere o parte importanta din proteine si substanțe solubile îmi pun întrebarea daca trebuie sa renunț si sa pun numai amidon gelificat la rece. Am încercat făcând o gluma, boilies vegan adică „fiert” cu aer cald la 40° (am împrumutat tunul de căldura de la șantierul prietenului meu) Pot sa spun doar ca a fost haios, am făcut bile cu aroma de motorina
6. Păstrare 5 am șansa unui beci cu temperatura de 10-12°C constant. Chiar si așa nu pot sa controlez totul
Sa zicem ca „păcatul primordial” al marilor firme/si al nostru este ca se pleacă pe premisa abilitați unui pescuim corect. După ce m-am crezut super cunoscător si am avut primele eșecuri am avut șansa sa stau sa mă uit 48 ore cum pescuiesc cei de la Green Lake si mi-am dat seama ca am mari carente la tehnica pescuitului corect. Am corectat o parte din ele, alta parte nu pot
Făcând media abilitaților mele cu o bila de 3 (am scăzut ponderea notei de la rulare) si un pescuit cat de cat corect posibilitatilor mele pot sa prind peste. Important reteta mea este adaptata la ce stiu eu sa pescuiesc.
Revenind la rețeta ta 10% predigerat+5% pudra ficat+5%WPC iți va pune probleme la rulat, mai ales ca nu știu câtă experiența ai, vei avea o coca cleioasa
Sfat 5% predigerata si scoate ficatul, ai lichid este suficient sau sa scoți lichidul si topești pudra in partea lichida (20g)
2% Betaina in partea lichida, daca este HCL


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Sâm Iul 18, 2020 1:15 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 09, 2020 5:32 pm
Mesaje: 11
Greșeala mea am confundat gradele Celsius cu Fahrenheit. Am transformat din 160C (crezând că sunt Fahrenheit) în Celsius.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Dum Iul 19, 2020 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
5% predigerata este suficient?
Care este avantajul betainei in partea lichida și nu in mix ?
Pana la urma, este bine sa pun uleiul de piper sau îl pun degeaba ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Dum Iul 19, 2020 10:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
In functie de celelalte ingrediente, poate fi suficient, din punct de vedere mecanic al mixului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Lun Iul 20, 2020 10:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
10% Pre-digerata nu poate sa facă rău. Dar cum ai si alte ingrediente solubile, trebuie lăsat foarte mult aluatul înainte sa rulezi, minim 6h, in plus in frigider daca se poate (chiar daca îl bagi in punga si-l etanșezi bine vei avea un miros deosebit de care vei scapă cu greu)
10% sau mai mult un pic, se poate pune din punctul meu de vedere intr-un mix tip bird food si daca vrei proteina lactica înlocuiești WPC cu caseina.
Despre betaina: 2% in mix îți garantez ca nu poți sa-l amesteci corect. Betaina este un atractant bun. O sa pui întrebarea, daca este așa de ce nu punem 10%! Pentru mine este o cutuma, discuția este veche de vreo 25 ani si am luat-o ca atare, pentru ca persoana mi-a livrat tot timpul informații corecte si folositoare (este vorba de Acibetul furajer care are o betaina inclusa; se spune ca o cantitate mare de betaina poate avea efectul contrar) De aceea eu mă feresc sa pun mai mult de 3% si in partea lichida ca sa se distribuie uniform. Totuși admit ca pot sa greșesc!
Ulei, am pus si eu, nu am sesizat vreo îmbunătățire din punctul meu de vedere, deoarece: noi pescuim pe locuri cunoscute, unde am prins. Iți trebuie mult timp de pescuit încât sa-ti dai seama daca rețeta ta funcționează (afirmația nu-mi aparține, nu este o cutuma, este un lucru real cu care sunt total de acord pentru ca este verificata pe pielea mea) pentru ca sunt minim alți 100 de factori schimbători de care depinzi. Si de aici încep discuțiile de genul ca am dat 60kg si altul a prins cu Decatlon, sau bile făcute artizanal la 30 lei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 5:16 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
Mulțumesc !
Am o alta problema... am pus 6 oua/kg și constat ca bilele tari sunt cam solubile... după câteva ore(2-3), încep sa fie solubile. Ce sa fac ?
Care este motivul pt a pune aluatul in frigider și sa îl las 6h ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 8:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Darius ce cred eu :
1. Partea lichida poate sa varieze intre 450ml (chiar mai puțin) cand ai multe substanțe solubile pana la 600ml cand ai multe cereale care absorb lichid. Media este 500ml, dar nu este bătuta in cuie
2. Eu cred ca ai multe ingrediente solubile si foarte solubile: 10% Predigerata(solubila) +5% Ficat hidrolizat(foarte solubile)+5%WPC(foarte solubile)+5 drojdie(solubila) + 2%(foarte solubila)=27% este enorm pentru un boilies artizanal. Mai mult ai 15% CLO, nu știu de care firma, dar bănuiesc ca Doctor Fishing. Oamenii de acolo sunt corecți si spun ca au 60% amidon care este un alt ingredient solubil deci ești undeva pe la 30%
3. Acum daca le fierbi pe aragaz mai mult decât trebuie dintr-o bila de 24 ajungi la 20 ușor. Mai exista varianta sa le fierbi la abur (cu aparatul de gătit cu abur) nu pierzi la fierbere, dar le arunci in apa si o bila de 24 se dezintegrează (la o temperatura de peste 24°C) in 3 ore maxim. Nu spun ca te va năpădii toata albitura de pe balta si crapii nu vor apuca sa vina la tine. De notat ca si LT94 pare sa fie solubil
4. Încearcă sa nu depășești 15% substanțe solubile.
5. De ce 6 ore. Eu am bila mea (este de pescuit de plăcere, nu mai încerc cu ea marea captura si sa mă bat cu alții) de ficat (10% faina de ficat nu este solubila +6,66% pudra de ficat este foarte solubila pe care o pun partea lichida) + usturoi (3% foarte solubil si îl pun in partea lichida de asemenea) care conține 22% substanțe solubile (cu o parte importanta de cereale care taie un pic tendința de solubilitate, dar apar alte probleme). Am observat ca daca o las la frigider 6h pasta nu mai este lipicioasa si diminuează un pic tendința solubilității


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 9:47 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
Ce sa mai scot și ce sa pun ? Pt a nu mai fi așa solubilă și sa fie mai ieftină ?
Merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Ce inseamna ieftin pentru tine? Dar iti spun de pe acum, alergatul dupa bile ieftina este prima greseala la un incepator. Imi pare rau, ieftin si bun nu exista, exista in schimb scump si nefolositor
Pentru mine ieftin ar insemna dar nu stiu cat de bun ar fi:
20%LT
5%Krill
5%Predigerata
10%Nectarblend
10%Paprika
10%Sluis CLO
10%Soia
10%Semolina
5% cremble
5% Super Red
10% Lamlac

Partea Lichida
25-30ml Aqua Amino
maxim 20ml Lichid Krill
20-30ml lichid Ficat
20-30ml lichid Tuna
20-30ml CSL
5-7ml aroma squid
2ml aroma fructa
1g Add Aroma
7 oua medii sau 8 mici
20g betaina HCL
Sa zicem ca vrei sa faci 10kg mix aduni preturile si imparti la 15 si vei avea pretul pe kg/bile
Dupa care in functie de buget bagi Minamino/L030 si scoti altceva, pui Ulei de piper, la ingrediente pui RR in loc de Paprikasi, sa pui WPC sau caseina !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta boilies incepator
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 12:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 24, 2020 6:17 pm
Mesaje: 12
Merci!
Ce este cremble?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: