CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 05, 2020 9:50 pm
Mesaje: 5
Localitate: Reghin
Am incercat sa fac un test, o comparatie cat mai obiectiva intre boiliesuri cumparate (ieftine 11/kg , Monstercrab) si boilies facut acasa dupa reteta de la CC Moore - belachan, ambele de 20 de mm.

Majoritatea ingredientelor CC Moore, dar de exemplu aroma si betaina de la Sticky Baits.

Testele am facut in doua partide de 48 de ore, ambele pe Sanpaul standul 18.

La fiecare partida am facut doua paturi de nada cu cantitati identice de nada la o distanta de 45 de metrii intre ele.
Cu doua lansete am pescuit pe patul de nada cu boilies cumparat si cu alte doua lansete pe patul de nada cu boilies rulat acasa.

Pentru corectitudine, in partida a doua (acceasi locatie, exact aceeasi localizare pentru paturile de nada) am schimbat componenta nadei pentru cele doua paturi de nada.

Adica:

Partida 1:
  - pat de nada “A” - boilies cumparat
  - pat de nada “B” - boilies rulat acasa
Partida 2:
  - pat de nada “A” - boilies rulat acasa
  - pat de nada “B” - boilies cumparat
  
Rezultatul a fost cel putin surprinzator!
Care ar fi explicatia?

Eu ma gandesc in primul rand, bilele monstercrab sunt mult mai deschise la culoare si sunt mai in contrast cu substratul respectiv. In al doilea rand pestii fiind obisnuiti cu bilele monstercrab. Pe lacul respectiv am vazut foarte multe lume pescuind cu aceste bile.


Fişiere ataşate:
Test.jpg
Test.jpg [ 141.04 KiB | Vizualizat de 7982 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iun 10, 2020 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Elod, două "teste" - explic imediat de ce am pus ghilimele - sunt prea puține pentru a trage concluzii valide. Spre exemplu, la al treilea "test" s-ar putea să constați că home made-urile (boilies-urile făcute de tine) prind mai mulți pești decât cele cumpărate. Asta, deoarece sunt cazuri în care un boilies birdfood prinde mai bine decât un fishmeal. Cum sunt și cazuri în care semințele prind mai bine decât boilies-urile. Totodată, este posibil ca pe alte ape să prinzi mai bine cu home made-urile tale decât cu cele din magazin.

Evitând să intru în aspectele științifice ale testării riguroase, mă limitez la a observa variațiile foarte mari între cele două "teste":
  • numărul total al peștilor capturați la prima partidă este 48, iar la a doua partidă, 30 - variație de 60%
  • numărul peștilor capturați la prima partidă cu boilies-urile cumpărate este 33, iar la a doua partidă 17 - variație de 94,12%
  • numărul peștilor capturați la prima partidă cu boilies-urile home made este 15, iar la a doua partidă, 13 - variație de 15,38%
  • numărul peștilor capturați la prima partidă cu boilies-urile cumpărate este de 2,2 ori mai mare față de cei capturați cu boilies-urile home made, iar la a doua partidă, de 1.3 ori mai mare - variație de 69,23%.
Având în vedere valorile de mai sus, ar trebui efectuate minim sute de teste, dar chiar și atunci nu m-aș baza pe rezultatele obținute.

Legat de eficiența unui boilies, nu doar ingredientele fac diferența, ci și modul de prepare (ex. malaxarea, cât timp a fost lăsata coca să "tragă", timpul de fierbere). Apoi, contează cum și unde au fost depozitate boilies-urile (temperatură, umiditate etc.) și după cât timp de la preparare au fost folosite. Atâta vreme cât procesul de producție nu este unul industrial (automatizat), pot exista diferențe în etapele de preparare, cu impact asupra boilies-urilor finite și, implicit, asupra eficienței acestora, în funcție de condițiile de pescuit. Acesta este unul dintre motivele pentru care nu mai folosesc boilies-uri "artizanale", tocmai pentru că vreau ca nada să fie o constantă. Am vorbit detaliat despre asta în mesajele de pe forum și în articole (vezi Ready made sau home made? și Încrederea în nadă).

Că tot am menționat "condițiile de pescuit", ajung la ghilimelele de la "teste". Pe baltă sunt foarte mulți parametrii pe care nu îi controlăm și care variază, chiar și de la o oră la alta, nu mai vorbesc de la o partidă la alta. Inclusiv parametrii care credem că sunt în controlul nostru variază (ex. pescuim și nădim din mână la aceeași distanță, pe aceeași direcție, cu aceeași cantitate, cu aceeași dispersie a nadei, cu monturile în aceeași poziție, cu aceeași prezentare a monturii). Din acest motiv, este imposibil să avem exact aceiași parametrii de la un test la altul, pentru a asigura repetabilitatea testelor/măsurătorilor și, astfel, singurul parametru pe care îl modificăm să fie boilies-urile cu care pescuim, evident, cu condiția ca acestea, boilies-urile eșantion, să fie aceleași de fiecare dată.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iun 10, 2020 11:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu sunt un mare cunoscător spun ce am observat eu.
Bilele făcute de noi nu au o calitate constanta mai ales cele cu belachan care este o substanța foarte solubila (am făcut bile cu belachan mult timp, din cauza aceasta am renunțat: rezultate inconstante)
Din experiența mea de amator utilizând bile de belachan făcute de mine si de alții mult mai bine informați spun ca o bila „corecta” din acest ingredient:
1. la început au o culoare închisa, in 2 ore devine un gris deschis, după alte 6 ore trebuie împrospătat patul de nada. Bilele de 24 chiar si 26 sunt un avantaj.
2. daca exista somn in balta îl atrage si atunci s-a cam dus crapul (nu am pescuit pe balta aceasta, nu știu daca au somn)
3. plătica, babușca si carasul iubește belachanul, daca au năvălit pe patul de nada ramai fără el in maxim 30min, mai ales cand ai bile de 20
Referitor la experimentul tău, l-am făcut si eu dar cu 3 tipuri de bile: Decathlon, ale mele belachan, Select Baits belachan. Decathlon a prins bine la început după care s-a tăiat. Tot de aici mi-am dat seama ca am o problema cu ale mele!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 11, 2020 11:52 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Elod Bazsa scrie:
Pe lacul respectiv am vazut foarte multe lume pescuind cu aceste bile.

Problema testului tau e ca faci o comparatie intre un boilies care e posibil sa fi intrat in lac in cantitati de ordinul tonelor (daca spui ca ai vazut foarte multa lume pescuind cu el) si un boilies pe care s-ar putea sa-l fi folosit numai tu, intr-o cantitate mica.

Nu e chiar o comparatie corecta. Cand un boilies e utilizat in cantitati mari, poate ajunge sa domine lacul ca eficienta. Se cunosc destule cazuri cu boiliesuri de la diversi producatori, inclusiv pe lacuri din Romania.

Exista firme de nada care formeaza echipe de nadire pentru anumite lacuri - mai multi pescari sponsorizati abordeaza acelasi lac cu acelasi boilies - in ideea de a incerca sa domine numarul capturilor si, implicit, sa convinga si alti pescari sa foloseasca boiliesul respectiv. Lucrul asta se poate realiza si intamplator. Un pescar prinde bine cu un boilies, altii se iau dupa el si incep sa foloseasca acelasi boilies si tot asa...

Daca te intereseaza sa faci o comparatie intre doua boiliesuri, ai nevoie de teste facute cu cantitati relativ egale de nada (nu tone vs kilograme), pe mai multe lacuri si, daca se poate, pe termen lung, dupa cum spune si Victor.

Daca te intereseaza sa tragi o concluzie rapida, ca sa stii ce boilies sa alegi pentru un anumit lac, atunci e posibil sa ai un randament mai bun cu un boilies care e deja folosit de majoritatea pescarilor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iun 11, 2020 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Elod Bazsa scrie:
In al doilea rand pestii fiind obisnuiti cu bilele monstercrab.


Mai sunt carpodroame unde ai voie cu "decatloane"?
Inseamna ca producatorii autohtoni nu si-au facut bine temele :)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 2:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Ce cumpăram de la Decathlon nu cred ca are un preț de fabricație mai mare de 1€.
Ce producător local se poate bate cu ei?! Oricum si ei sunt tot niște artizani si sa zicem ca sunt mai bune decât cele făcute de noi, pana presiunea prețului de fabricație ii obliga sa schimbe rețeta.
Am o curiozitate: la peștii prinși cu Decathlon, ai încercat sa apeși un pic pe burta ca sa vezi daca au mâncat bilele acelea?
Nu neg si mie mi se pare scump sa dai 65/55 lei/kg!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 3:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 05, 2020 9:50 pm
Mesaje: 5
Localitate: Reghin
Enescu Bogdan scrie:
Am o curiozitate: la peștii prinși cu Decathlon, ai încercat sa apeși un pic pe burta ca sa vezi daca au mâncat bilele acelea?


Da, categoric au mancat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 3:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
cum ai reusit sa faci doua paturi de nada la o distanta de 45 m intre ele ,si daca ai ocupat doiu standuri nici atunci nu se poate realiza acest lucru ,si sunt inca foarte multe de discutat,standul 18 e linga stuf aici ai iesit in parte standului 19 si pe 19 nu era nimeni etc,etc, concluzii potii sa tragi cu a scris si Vlad,sau Vctor


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 8:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Elod Bazsa scrie:
Am incercat sa fac un test, o comparatie cat mai obiectiva intre boiliesuri cumparate (ieftine 11/kg , Monstercrab) si boilies facut acasa dupa reteta de la CC Moore - belachan, ambele de 20 de mm.

Majoritatea ingredientelor CC Moore, dar de exemplu aroma si betaina de la Sticky Baits.

Testele am facut in doua partide de 48 de ore, ambele pe Sanpaul standul 18.

La fiecare partida am facut doua paturi de nada cu cantitati identice de nada la o distanta de 45 de metrii intre ele.
Cu doua lansete am pescuit pe patul de nada cu boilies cumparat si cu alte doua lansete pe patul de nada cu boilies rulat acasa.

Pentru corectitudine, in partida a doua (acceasi locatie, exact aceeasi localizare pentru paturile de nada) am schimbat componenta nadei pentru cele doua paturi de nada.

Adica:

Partida 1:
  - pat de nada “A” - boilies cumparat
  - pat de nada “B” - boilies rulat acasa
Partida 2:
  - pat de nada “A” - boilies rulat acasa
  - pat de nada “B” - boilies cumparat
  
Rezultatul a fost cel putin surprinzator!
Care ar fi explicatia?

Eu ma gandesc in primul rand, bilele monstercrab sunt mult mai deschise la culoare si sunt mai in contrast cu substratul respectiv. In al doilea rand pestii fiind obisnuiti cu bilele monstercrab. Pe lacul respectiv am vazut foarte multe lume pescuind cu aceste bile.

Imi place testul si comparatia nu este prima data cand la pescuit am tras concluzia ca mai scump nu inseamna ineaparat mai bun!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2020 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 05, 2020 9:50 pm
Mesaje: 5
Localitate: Reghin
Bencze Arpad scrie:
cum ai reusit sa faci doua paturi de nada la o distanta de 45 m intre ele


Foarte simplu :)
Una maxim in dreapta(85m) si una maxim stanga(85m) avand un unghi de 37 grade intre cele doua drepte imaginare, folosind formula AC2=AB2+BC2-2x(ABxACxcos37grade)=44.62m


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: