CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Iun 01, 2020 4:31 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Buna ziua! Multumesc in primul rand pentru acceptarea pe acest forum. Sunt incepator in ceea ce priveste prepararea de mixuri de boilies si ma intereseaza ceva low cost. Este ok urmatoarea reteta pt perioada asta a anului? :
200 gr semolina
150 gr soia
400 gr faina de peste Lt94
150 gr Lamlac
100 gr CPSP90
In partea lichida ma gandesc sa pun 100 ml de lichid nutritiv krill si 6 ml de aroma krill, toate fiind proportiile pentru 1 kg de mix.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Iun 01, 2020 8:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
S-ar putea ca mixul sa nu se ruleze bine. Ai o doza destul de mica de ingrediente care leaga si o doza mare (25%) de ingrediente solubile.

Sugestia mea e sa pleci de la o reteta verificata. Gasesti multe retete pe forum sau pe site. Vezi si articolul asta, in care am explicat evolutia mixurilor pe baza de faina de peste: Retete de boilies.

In ceea ce priveste partea lichida, iti recomand sa folosesti doar ingrediente care au o reputatie certa. Fiind la inceput, vei fi probabil dezorientat de multitudinea de produse, unul mai promitator decat altul, dar treptat o sa incepi sa te descurci intre ele.

Ca sa luam un exemplu, ai in reteta o aroma de krill. Aromele sunt produse sintetice. Ai informatii ca aroma sintetica de krill e eficienta? Daca e eficienta, stii ce aroma de krill sa cumperi? In general, aromele devin celebre datorita unui anumit produs, de la o anumita firma, dupa care sunt copiate si de alte firme. Copia unei arome poate fi foarte buna si ea sau poate fi mediocra sau slaba. De exemplu, aroma de scopex a devenit cunoscuta datorita versiunii produse de Rod Hutchinson in anii 80-90, versiunea alternativa de la Nash din anii 90 a fost considerata si ea foarte buna, alte versiuni sunt mai putin cunoscute. E putin probabil ca toate aromele de scopex, de la toti producatorii, sa fie la fel de bune. De asta e important sa stii ce cumperi.

Uite-te pe retete si pe articole si, daca ai intrebari, sper sa te putem ajuta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iun 02, 2020 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Multumesc mult pentru informatiile puse la dispozitie! Din pacate, multe dintre retetele pe care le-am vazut contin multe ingrediente, implicit un cost mai mare. Ma intrebam daca nu este mai bine sa reduc 100 de gr din Lt94 si sa mai pun 100 gr de semolina, sau mai pot adauga 100 gr de Sluis Clo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iun 02, 2020 11:05 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Si era sa uit, aroma este de la Sticky, la fel si ingredientele, poate si de la Haith's


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iun 02, 2020 4:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salutare,ne poti spune la ce pret ai ajuns pe kg ? Si daca le-ai probat,ce rezultate au avut?

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iun 02, 2020 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Nu am mai folosit mixul pana acum, e primul meu mix de boilies de altfel. Pretul este de 30 lei/ kg, ok pentru un fishmeal, cred


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mie Iun 03, 2020 5:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Rețeta ta nu știu daca funcționează!
Si eu am încercat sa fac bile, care au avut un succes relativ. Cand balta nu era aglomerata sau cand lângă mine erau pescari mai slabi pregătiți prindeam bine. Cand aveam profesioniști stânga/dreapta mă cam uitam lung la bete!
Am reușit sa-mi procur bile făcute cu rețeta prezentata de dl Calin V. (mai jos link-ul) Rezultatul mult peste ce fac eu! Deoarece noi nu avem toate informațiile ca sa știm sa dozam corect ingredientele si nu avem nici timp sa le testam.
Nu vreau sa-ti tai elanul „de a face”, găsesc ca este o activitate plăcută!
https://www.youtube.com/watch?v=I3kX8VO1Gqs


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iun 04, 2020 1:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
Multumesc mult! Voi incerca reteta respectiva! Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iun 04, 2020 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 01, 2020 3:51 pm
Mesaje: 10
O singura problema, reteta dl Calin este extraordinar de scumpa, mi-ar iesi ùn pret pe kg mai mare ca al boiliesurilor din comert. Nu inteleg rostul unui boilies homemade daca nu reduce din costurile unei partide de pescuit.Sunt convins ca ar surclasa orice boilies low cost datorita complexitatii retetei, deci isi merita banii, sunt sigur, dar nu il gasesc util personal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iun 04, 2020 5:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Marea problema a rețetei este ca iți rămân substanțe nefolosite. Calculul îmi zice (calculul a fost făcut pentru 20kg de mix/lichid/oua la care am adăugat prețul cu cantitatea de substanțe nefolosite) ca un kg mix+ oua + partea lichida =49lei Dintr-un Kg mix + oua + partea lichida, obții 1,4kg bile (după ce se usucă bine) =35lei/kg de bile.
Ce bile poți sa cumperi tu la prețul acesta?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: