CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 12:58 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
In primul rand o sa incep cu un sincer "fum in frane" si bine v-am gasit! Sunt la inceput in ce priveste retetele de boilies si as cam avea nevoie de parerile unor persoane mult mai experimentate ca mine. Reteta e conceputa zic eu ca un high value, sper sa fie ok , sunt deschis la propuneri :D

partea uscata:

Wpc - 10%
Caseinat de calciu - 10%
Lt94 - 20%
Cpsp90 - 5%
Faina de tilapia - 5%
Semolina - 10%
Clo - 20%
Robin Red - 10%
Chia - 5%
Fulgi cocos - 5%
Glm 10 grame in amestec uscat si 10 grame in umed


partea umeda :

L zero 30T - 25ml
amino aqua - 50 ml
csl - 25 ml
ulei cocos - 10 ml
betaina - 20gr
thaumatin - 3/5 ml
8 oua

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 7:43 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut
Ai prea multe ingrediente in partea lichida si solida, parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 8:07 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roberto, la genul asta de retete, cu multe ingrediente atat in mix, cat si in partea lichida, problema nu e daca vor prinde peste. Vor prinde in mod sigur. Intrebarea e daca ai nevoie de toate ingredientele. 

La inceput, faptul ca o reteta se ruleaza si prinde e suficient. Dupa un timp, poti ajunge sa vezi lucrurile diferit, mai ales daca te preocupa sa si intelegi lucrurile, nu doar sa rulezi si sa prinzi. 

Ai 11 ingrediente in mix si sase in partea lichida. Ce face fiecare? De exemplu, fulgii de cocos ce fac? Sau ce face fiecare ingredient in dozajul folosit? De exemplu, ce impact crezi ca au 10g de GLM? Si asa mai departe...

Nu in ultimul rand, mai e si problema pretului. Un numar mare de ingrediente inseamna costuri de achizitie ridicate si fractii care iti raman, deci probabil bani pierduti. Intr-adevar, daca iti propui sa intelegi domeniul retetelor, n-ai cum sa nu experimentezi (cu costurile aferente, care nu sunt mici), dar e un drum destul de lung.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 10:56 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Initial pana sa concep reteta asta m-am uitat mult la diferite retete apoi am dat de reteta lui Bogdan Dragan si a lui Calin Visoianu. Amandoi aveau cate 10 gr de Glm , cat despre multitudinea de ingrediente , eu parca am mai taiat din ele. Partea cu cocosul a fost asa ca o nota personala , in loc sa pun uleiurile de peste am zis sa schimb ceva. La pret este adevarat ca nu prea m-am uitat tocmai pentru ca am luat-o ca prima reteta si ca un experiment.
Oare se va amesteca bine? Ceva propuneri in aceasta reteta? Multumesc pentru raspuns!

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 11:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca urmaresti felul in care au evoluat retetele in timp, o sa vezi ca multa vreme unele firme au recomandat doze mici de GLM. GLM-ul e un ingredient scump. De exemplu, Nutrabaits recomanda ca punct de plecare 4g pe kilogram, cu mentiunea ca dozele mai mari pot fi totusi mai bune.

Subtextul unei asemenea observatii cred (e doar impresia mea) ca e urmatorul: pescarilor nu le place sa fie confruntati cu costuri mari. Daca au ei chef sa faca boiliesuri de 100 de euro kilogramul, foarte bine, e capriciul lor, dar sa le spui ca trebuie sa puna un ingredient de 40-50 de euro kilogramul intr-o doza de 5-10% nu suna bine - adica doar GLM-ul din reteta poate costa 4-5 euro! Dozele mici sunt mai usor digerabile (sub aspect financiar), chiar daca se poate deduce ca nu sunt la fel de eficiente in boilies.

Alt aspect de luat in calcul e ca exista doua categorii de GLM - una mai scumpa (GLM integral, full-fat) si alta mai ieftina (GLM degresat, defatted). Opiniile asupra eficientei fiecaruia sunt impartite.

Dupa cum vezi, doar in cazul unui singur ingredient dintre cele 16 din reteta ta, exista niste nuante de care s-ar putea sa nu fii constient. Imagineaza-ti ca poti sa extinzi discutia la toate cele 16 ingrediente. 

Reteta ta mi se pare ca are prea multe elemente solubile, s-ar putea sa nu se ruleze bine. N-am folosit niciodata seminte de chia sau fulgi de cocos, nu stiu cum afecteaza rulatul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Eu am glm-ul in doza de 1-2 % nicidecum 10% , dar inteleg ideea.
Poti sa imi spui ce ai schimba pt un rulaj ok? De obicei pescuiesc pe balti unde densitatea pestelui este destul de mare dar pe mine ma intereseaza ca dupa 24-36 h sa il fac sa stea pe patul de nada. Ca asa bile care prind peste rapis exista si pe piata. Multumesc

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 11:41 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Mai am o reteta facuta zic eu pentru baltile noastre desi nu e asa conceputa, dar cum pe balti cam toata lumea da cu squid am zis sa fac si asa. Crezi ca este mai ok? Apreciez ajutorul!

200 lt
100 squid
50 csp
50 wpc
100 rr
50 varec
150 clo
150 semolina
100 soia
30 betaina
20 drojdie

Lichid

50ml pure tuna
30ml lo30
10ml ulei peste
3 g addarome squid

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 12:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roberto T scrie:
Poti sa imi spui ce ai schimba pt un rulaj ok?

Problelemele de rulaj la o reteta nu trebuie neaparat corectate, daca reteta se poate rula. Exista retete bune care se ruleaza greu. Poti sa-ti asumi dificultatile de rulat daca esti multumit de reteta. 

Ca o reteta sa se ruleze mai usor, trebuie sa maresti doza de ingrediente care leaga si sa reduci doza de ingrediente care nu te ajuta la rulat, cum ar fi semintele. De asemenea, poti folosi lianti cum ar fi pudra de oua, faina de sange sau plasma de sange, care au costuri mici sau medii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mar Iul 07, 2020 12:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roberto T scrie:
Mai am o reteta facuta zic eu pentru baltile noastre

E greu de sustinut ideea ca retetele de boilies sunt facute in mod special pentru lacurile din Romania. Exista retete care prind mai bine sau mai putin bine in functie de diversi factori, dar asta se aplica in orice tara. 

Gandeste-te logic: cand ne ducem la pescuit in Ungaria, Croatia, Bosnia, Germania, Austria, Italia sau Franta, cum procedam? Luam boiliesuri unguresti, croate, bosniace, frantuzesti sau austriece, pentru ca ar fi mai adaptate pentru lacurile locale? Din cate am observat, nu. Sau facem retete diferite pentru fiecare tara in parte? Cred ca nici asta. Ne ducem cu boiliesurile cu care pescuim in Romania si, daca pescuim corect, putem prinde foarte bine cu ele.

La fel de bine putem prinde in Romania cu boiliesuri facute in alte tari. Nu toate vor prinde la fel, dar nici boiliesurile romanesti nu prind toate la fel.

A doua reteta se va rula probabil mai usor, dar si aici ai multe ingrediente.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
In prima reteta, fulgii de cocos sunt inutili, la fel si cele doua fainuri de peste hidrolizate, una singura intr-un dozaj mai mare este suficienta, in functie de celelalte ingrediente solubile din mix, un procent prea ridicat dau batai de cap in timpul rularii. Referitor la acestea eu prefer cea de Tilapia in ultimul timp.

Dupa cum spune si Vlad intr-un mix trebuie sa existe un echilibru, un numar mare de ingrediente sofisticate nu au neaparat si rezultate mai bune. Cat despre originea proteinei din mix, fainurile de peste sunt net superioare, daca pretul nu este un impediment pentru tine, poti folosi combinatia cu cele lactice, care in general reduc semnificativ timpul de fierbere al boilesului.

P.S reteta se va rula in formula ta, dar coca va fi lipicioasa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: