CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:39 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 1:07 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru linku-uri, o sa ma apuc sa studiez mai mult partea de HNV.
O sa ma apuc sa fac si niste teste, sunt curios la o partida de 48h daca pot sa fac sa tin pestele pe vad. Sau cum ar trebui sa arate o reteta , proteina calcica vs proteina animal, scump vs ieftin si tot asa.

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Doar niște sfaturi din greșelile mele:
1. Nu încerca multe variante, scump vs ieftin este varianta cea mai periculoasa
2. O partida de 48 îți va spune nimic despre rețeta ta. Varianta cea mai periculoasa pentru tine este sa prinzi! Sunt câteva firme care fabrica bile in Romania. Persoanele de acolo pescuiesc in medie cam 80 zile pe an. După câțiva ani au ajuns sa-si adapteze rețeta.
3. Ideal înainte sa te apuci sa testezi, ar fi bine sa cunoști foarte bine balta, astfel încât sa te poți adapta condițiilor care sunt in schimbare. Știu pescari care au cartografia bălților, ei ajung sa-si schimbe strategia de pescuit astfel încât sa-si mărească șansele. Tehnica (începând de la monturi .... pana la poziționare corecta) este mai importanta decât bila pe care o folosești


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 3:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Da da, sunt total de acord cu tine. Ideea sta in felul urmator , pe baltile unde pescuiesc de obicei deja cunosc locurile, diferentele de adancime , praguri, structuri si asa mai departe. De prins peste am prins cu aproape toate bilele incercate din comert , de la Decathlon pana la Complex-T ( adevarat , cu unele mai mult decat cu celelalte) , dar se pare ca mai toate “ se taie “ dupa un timp. Asta incercam sa fac , o bila nutritiva care cumva sa tina pestele pe loc intr-o partida de minim 48h ( asta daca e posibil ) .
Cumva decat sa dau 67 lei pe un Dynamite mai bine imi fac eu bila mea cu 60 lei si este mult mai calitativa, cam asta a fost ideea de baza. Multumesc pentru raspunsuri!!

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Roberto, ingrediente de calitate nu înseamnă neapărat rezultate mai bune pe baltă, din simplul motiv că nada în sine este doar unul dintre factorii care contribuie la succesul unei partide (vezi topicul Procentajele partidei reușite). Nu mai vorbesc de modul în care ajungi la produsul finit: proporțiile în care combini acele ingrediente și procesul tehnologic.

Legat de "tăierea boilies-urilor", dacă peștele a plecat din zonă sau sunt alte elemente care nu țin de noi care l-au "deranjat", poți să pui și praf de diamant și pilitură de aur în boilies, tot nu mai prinzi. De ce a plecat, de ce nu mai mănâncă? Sunt multiple explicații, dar nu aș da vina pe boilies-uri, în orice caz, nu pe cele cu care am pescuit.

După ce vei parcurge materialele indicate de Vlad, s-ar putea să ajungi la concluzia că realizarea unui boilies nu se rezumă la a amesteca nu știu câte ingrediente în nu știu ce proporții (care însumate dau 100%), ci este important să știi ce pui, de ce pui și în ce cantitate. Altfel, s-ar putea să construiești un boilies care "stă tăiat" până pleci acasă, respectiv, începe să producă atunci când strângi lansetele. Nu spun că un astfel de boilies este neapărat greșit. Depinde pe ce baltă pescuiești, ce pești urmărești, de durata partidei etc.

S-a mai discutat pe acest forum despre calitatea boilies-urilor. Nu-mi dau seama cum s-ar putea măsura și compara obiectiv - cu ce instrumente și conform cărei proceduri - calitatea boilies-ului A față de a boilies-ului B. De exemplu, dacă pe internet apar mai multe poze cu pești capturați la boilies-ul A decât la boilies-ul B, înseamnă că A este neapărat mai bun?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 4:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roberto T scrie:
Cumva decat sa dau 67 lei pe un Dynamite mai bine imi fac eu bila mea cu 60 lei si este mult mai calitativa, cam asta a fost ideea de baza.

In momentul de fata, structura de preturi la Dynamite Baits pentru boiliesurile premium e urmatoarea:

Boilies la punga de 1 kg - 67 lei
Boilies la punga de 5kg - 269 lei - 53 lei pe kilogram
Mix de boilies cu parte lichida la punga de 1kg - 63 lei pe kilogram

Daca alegi un mix cum e Complex-T, care are o rata de conversie foarte buna, de pana la 1,7kg de boilies dintr-un kilogram de mix, si iti rulezi singur boiliesurile, costul e de 37 lei pe kilogramul de boilies (plus oua).
 
Astea sunt preturile pentru cantitati minime. Pentru cantitati mai mari, e posibil ca magazinele sa ofere si un anumit discount. Daca vrei sa-ti cumperi ingredientele si sa-ti faci singur mixul, ideea e sa produci boiliesuri bune care sa coste sub 35-40 lei pe kilogram. 

Plecarea pestelui din zona dupa doua zile e o discutie care s-ar putea sa nu aiba legatura cu nada.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Multumesc tuturor pt raspunsuri . Daca mai aveti alte sfaturi sau pareri le accept cu drag! Seara frumoasa

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 5:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu vreau sa te derutez, dar îți pun niște întrebări ‘’capcana’’:
1. 5% semințe de chia: de ce nu semințe de in sau floarea soarelui decojite si sfărâmate un pic?
2. De ce WPC si Caseinat?
3. Ști cate tipuri de caseinat exista?
4. O întrebare aparent stupida: de ce nu punem WPC sau Caseinatul in partea lichida (așa cum le pun băieții care vor sa facă mușchi rapid)?
Sunt cinstit, eu nu știu sa răspund!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Sâm Iul 11, 2020 11:01 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Salutare! O sa incerc sa iti raspund atat cat pot si cat stiu.
1. Pur preferinta personala, am zis sa pun chia, nici nu ma gandeam la in sau floarea soarelui, in caz ca voiam sa schimb puneam seminte pt pasarele.
2. Dc wpc si cazeina? Proteina din zer are o absorbtie rapida fata de cazeina care este de durata.
3. Din cate stiu eu exista cazeina si atat.
4. Asta nu stiu, probabil daca am face un shake cu wpc s-ar amesteca la fel cu partea solida, cel putin eu nu vad o diferenta majora.

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Dum Iul 12, 2020 1:05 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Buna seara, raspund eu

1. Semintele de chia nu sunt o alegere prea populara in randul ingredientelor, dar ca si aport nutritional sunt foarte bune, ca si dezavantaj nu aereaza boiles-ul precum semintele de pasarele, dar din punct de vedere nutritiv sunt peste acestea, in combinatie cu lichide acestea ajuta si la legarea mixului intr-o oarecare masura.

2. Wpc-ul si caseinatul sunt proteine de origine lactica, daca vorbim din punct de vedere a aminoacizilor din componenta proteinei, caseinatul sta mai bine, dar wpc-ul leaga mai bine mixul si scurteaza timpul de fierbere. Vorbesc de caseinatul de calciu pe care il si recomand si acesta leaga dar nu la
fel de bine ca si wpc-ul. In schimb whey-ul intareste si boiles-ul dupa fierbere.

4. Se pot dizolva si in partea lichida, dar nu vad sa existe nici un avantaj, tind sa cred ca mecanica mixului va fi superioara daca aceasta se incorporeaza in amestec cu celelalte fainuri.

Ca recomandare mixul trebuie lasat macar 12 ore sa se omogenizeze inainte sa fie adaugata partea lichida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Dum Iul 12, 2020 1:24 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 06, 2020 1:23 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Super completare! Prosecto insectivorous ai folosit vreodata? Eram curios daca e doar marketing sau nu.

_________________
Nothing makes a fish bigger than almost being caught ! :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: