CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Iul 29, 2020 12:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dynamite Baits a anuntat ca, la boiliesurile care contin Robin Red, cum ar fi The Source, a intervenit o mica schimbare de culoare. In locul culorii inchise pe care o cunoastem, boiliesurile vor avea o culoare rosie ceva mai deschisa. Vedeti imaginea de mai jos. Schimbarea de culoare este foarte mica si nu afecteaza eficienta boiliesurilor.

Explicatia schimbarii de culoare este urmatoarea: noile reglementari intoduse in Marea Britanie si in Uniunea Europeana cu privire la nadele pentru pescuit specifica faptul ca nadele nu mai pot contine coloranti artificiali. Nadele sunt consumate de pesti, care la randul lor pot intra in alimentatia umana, de aici directiva de a elimina colorantii sintetici. Robin Red in versiunea clasica are un colorant artificial si, ca atare, nu mai poate fi folosit in nada, doar in boiliesurile de carlig (sau orice alta momeala).

Pentru a se conforma noilor reglementari, Haith's a produs o versiune noua de Robin Red cu indicativul UK/EU, care contine doar ingrediente naturale si se poate folosi in nada. Versiunea clasica de Robin Red este in continuare disponibila si se poate folosi pentru boiliesuri de carlig. Vedeti mai mute informatii pe site-ul producatorului: Robin Red® (UK/EU).

Pentru ca noua versiune de Robin Red are o nuanta de rosu mai deschisa, boiliesurile care contin doze mari de Robin Red pot avea schimbari de culoare, cum e cazul The Source.


Fişiere ataşate:
Anunt Dynamite Baits Robin Red.jpg
Anunt Dynamite Baits Robin Red.jpg [ 258.65 KiB | Vizualizat de 7168 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 30, 2020 3:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am dat click pe site-ul Robin Red (UK/EU). Cum engleza mea are un nivel aproximativ m-a încurcat următoarea afirmație:
"During tests undertaken in association with Haith’s, CC Moore & Co Ltd found Robin Red® (UK/EU) to be at least as effective as an ingredient when compared to original Robin Red®" - CC Moore & Co Ltd.
In traducerea pe care eu sunt capabil s-o fac:
"În timpul testelor efectuate în asociere cu Haith's, CC Moore & Co Ltd a constatat că Robin Red® (Marea Britanie / UE) este cel puțin la fel de eficient ca ingredient în comparație cu Robin Red® original" - CC Moore & Co Ltd.
Daca si numai daca înțelegerea limbii engleze de către mine este corecta am niște nelămuriri:
1. CC Moore & Co Ltd. deține rețeta originala Robin Red?
2. Robin Red de la CC Moore & Co Ltd. nu are colorantul sintetic in rețetă?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 30, 2020 4:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Textul de pe site-ul Haith's spune ca, desi producatorul a schimbat reteta de Robin Red prin renuntarea la colorantul sintetic, noul Robin Red da rezultate la fel de bune, lucru testat in colaborare cu CC Moore.

CC Moore nu are reteta de Robin Red. Doar a inlocuit vechiul Robin Red cu noul Robin Red in boiliesurile proprii si a constatat ca boiliesurile prind cel putin la fel de bine.

Firmele care vand Robin Red, cum e si CC Moore, il cumpara de la Haith's si il reambaleaza. In prezent, exista doua tipuri de Robin Red - cel clasic, cu colorant sintetic, folosit la momeli, si cel nou, cu ingrediente naturale, folosit la nada.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 31, 2020 8:29 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Mulțumesc!
Pe site CC Moore este același mesaj, eu l-am înțeles greșit


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: