CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Mie Noi 20, 2013 8:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KTA scrie:
O alta problema care se poate pune este ca mai exista un ingredient care contine foarte multa betaina si anume GLM, adevarat ca sursa este diferita dar este foarte bogat exact in aceasi betaina extrasa din vegetale insa cu un pret cam de 4-5 ori mai ridicat.


Melasa contine mai multa betaina decat GLM-ul, e mult mai ieftina si totusi nu vad prea multa lume folosind melasa. Iar betaina recomandata de unii dintre promotorii ei nu e betaina pe care ai putea-o gasi in GLM, e betaina HCL.

Faptul ca betaina e utilizata in acvacultura ca stimulator de apetit e un argument in favoarea ei - atat ca nu pare sa fie suficient sa pui betaina in boilies. Poti sa pui si sa nu observi niciun rezultat. Poate ca eficienta ei depinde in mare masura de alti factori, mai putin discutati - ingrediente complementare (sau aminoacizi complementari), tip de mix, timp de fierbere etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Betaina
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Betaina am testat-o anii trecuti la greu,am incercat doze diferite,intre 5-50 gr/kg de mix.Rezultate 0.Nu am observat nici o crestere in frecventa trasaturilor,sau o crestere din punct de vedere al mediei de greutate a crapilor.Nici nu o mai folosesc,sunt alte extracte naturale care chiar pot sa faca diferenta...Precizez ca am testat doar betaina anhidra.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: