CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:01 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri reteta boilies
MesajScris: Joi Dec 17, 2020 5:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 08, 2020 8:07 am
Mesaje: 4
Salut,
As dori daca se poate o parere in legatura cu urmatoarea reteta:
LT94 - 20%
Predigerata - 10%
Faina de squid - 10%
Faina de krill - 10%
Meggablend red - 10%
Clo - 10%
Faina de soia - 10%
Pudra de belachan - 10%
Wpc - 5%
Faina de varec - 5%

Pentru partea lichida:
Marine 17- 70 ml
L030 - 30 ml
Belachan block - 50 gr

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Dec 18, 2020 10:26 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Nu se leagă ! Ai nevoie de minim 40% elemente de legătura daca ai experiența in rulat
Nu va funcționa pe apa sub 18°C ai mult Krill si L030. Nici belachanul nu este un mare iubitor de apa rece (părerea mea)
Daca vrei belachan Vlad P a dat o rețetă aici pe forum, am testat, funcționează bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Dec 18, 2020 5:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 08, 2020 8:07 am
Mesaje: 4
Multumesc pentru sfat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Dec 21, 2020 4:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dupa parerea mea, mixul ar trebui sa se lege, chiar daca nu foarte usor, tinand cont ca are extrem de multa faina de peste si multe ingrediente solubile. Exista retete cu mai mult de 50% fainuri de peste si mai putin de 40% ingrediente de legatura. Totusi, pentru a avea siguranta ca mixul se va lega mai usor, as scoate un procent de 10% faina de peste (sunt cinci fainuri de peste si crustacee in mix, se poate renunta la una fara probleme) si as adauga un ingredient cu rol de liant.

Lasand la o parte felul in care se leaga mixul, e de discutat daca un procent de 50-60% fainuri de peste in reteta e util sau inutil. O parte dintre ingrediente sunt scumpe (pudra de belachan, WPC, L030), sunt si necesare? Daca nu stiu pentru ce e conceputa reteta, e greu sa-mi dau cu parerea. Problema acestor retete pe care le discutam pe forum de ani de zile e ca ne raportam la ele in mod oarecum abstract, fiecare in functie de priceperea si experienta lui. Nu stim ce pricepere si experienta are autorul retetei, nu stim unde pescuieste, cum pescuieste si ce vrea sa prinda. La fel cum nici autorul retetei nu stie ce baza poate sa puna pe opiniile noastre.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Dec 21, 2020 9:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 08, 2020 8:07 am
Mesaje: 4
Multumesc Vlad pentru recomandare!
Ceea ce imi doresc de la reteta este sa produca o bila cu raspuns rapid.
Mentionez ca pescuiesc pe carpodroame ( mv2, hermes).
Daca spui ca l030 este scump, atunci doar marine 17 cu bloc belachan ar fi suficient?
La partea solida as scoate faina de squid si as adauga semolina in urma celor metionate de tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Lun Dec 21, 2020 10:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Oky, reteta ta e plina de ingrediente de calitate si sunt convins ca va prinde peste. Nu stiu insa daca va fi un boilies cu raspuns rapid, dupa cum iti doresti. Din testele pe care le-am facut cu belachanul (sub forma de pudra, de bloc si de lichid), nu mi s-a parut ca produce un raspuns foarte rapid daca e folosit ca atractant principal (mai ales intr-un mix fara arome sintetice, cum e si cazul retetei tale), dar pe mine nu ma interesa asta. 

As vrea sa fiu bine inteles - nu vreau sa spun ca belachanul ca ingredient nu poate fi folosit intr-o reteta de boilies cu raspuns rapid. Bineinteles ca poate fi. Vreau sa spun doar ca retele mele cu belachan din momentul testelor nu urmareau neaparat un raspuns rapid. Nu m-ar fi deranjat sa-l obtin, dar nu asta era scopul.

Revenind la reteta ta, daca pescuiesti pe un carpodrom si vrei o reteta cu raspuns rapid, vei avea nevoie de cel putin un sezon de teste ca iti formezi o idee corecta. In cazul retetei tale, care e una bogata, as face teste prin simplificare. Ai pudra de belachan, bloc de belachan, L030 si altele. Ce se intampla daca renunti la L030? Sau la blocul de belachan? Sau la pudra? Ce se intampla daca, in loc de 60% faina de peste, pui 30-40% faina de peste? Toate sunt ingrediente bune, dar asigura-te ca ai nevoie de toate.

Nu putem sa-ti dam o solutie pe forum. Solutiile depind in primul rand de tine, ca pescar. Cat esti de competent, cat de mult pescuiesti, cat timp ai la dispozitie intr-o partida etc. Toti acesti factori (ca si factori dincolo de controlul tau, cum ar fi vremea sau ceilalti pescari) vor influenta randamentul boiliesurilor tale si concluziile pe care le tragi.

Poti sa incepi testele cu reteta asta, dar testeaz-o in paralel cu un boilies in care ai incredere, ca sa ai termen de comparatie. Orice s-ar intampla, nu te grabi sa tragi concluzii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Mie Dec 30, 2020 10:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 08, 2020 8:07 am
Mesaje: 4
Multumesc pentru raspuns, voi urma aceasta reteta luand in considerare cele mentionate mai sus, urmand drumul testelor pe malul apei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: