CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:07 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pop-up uri homemade
MesajScris: Dum Apr 25, 2021 9:11 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 24, 2021 5:42 pm
Mesaje: 1
Buna ziua! As dori niste sfaturi despre pop-up urile homemade (facute acasa). Recent m-am apucat sa imi rulez singur pop-up uri si dumbell-uri in scopul de a ajunge la ,,perfectiunea lor,, din punctul meu de vedere, conform pretentiilor mele,dar m-am lovit de niste dificulati. Din primele incercari pot spune ca nu au iesit conform asteptarilor mele. Retetele incercate sunt cele recomandate pe ambalajurl mix-ului de pop-up sau unele gasite chiar aici pe forum. Intrebarile mele sun urmatoarele:
-Ce as putea adauga in reteta, in mix sau in partea lichida, pentru a scadea mult flotabilitatea pop-up ului?(eu dorind sa obtin ceva oarecum critic echilibrat).
-Ce se poate adauga intr-un pop-up pentru a-i mari atractia rapida pe termen scurt, dar totusi sa nu ii schimb culoarea finala? (uleirui esentiale, fainuri etc.)
-Cum se poate obtine efectul de nor (fluo)? (am auzit multe variante, dar nu vreau sa introduc ceva ce ar putea dauna pestilor)

Orice recomandare este bine venita :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pop-up uri homemade
MesajScris: Vin Apr 30, 2021 6:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Exista mixuri pentru boiliesuri critic echilibrate (wafters) gata facute. N-am lucrat cu ele, dar s-ar putea sa fie o solutie eficienta.

Altfel, unul dintre cele mai simple moduri de a face wafters este sa folosesti un mix de boilies combinat cu granule de pluta. Proportiile pentru wafters variaza in functie de mix (e bine ca mixul de boilies sa fie cernut in prealabil), dar sunt usor de stabilit. Singura problema la boiliesurile critic echilibrate rulate pe mix de boilies cu granule de pluta este ca, in general, isi pastreaza flotabilitatea mai putin decat un mix de wafters care nu contine ingrediente care sa absoarba multa apa.

Alta solutie este sa combini un mix de pop-up cu un mix de boilies intr-o proportie care sa produca wafters. Producatorii mixurilor de pop-up dau instructiuni in sensul asta, inclusiv in clipuri publicate pe YouTube.

In ceea ce priveste atractia rapida, exista diverse ingrediente care sunt recomandate pentru rolul lor stimulativ (in sensul ca pot determina pestele sa testeze momeala), cum ar fi acidul citric, betaina, DMPT si multe altele. Din pacate, insa, e dificil - daca nu imposibil - sa ajungi la niste rezultate clare fara teste de lunga durata. Retetele date de diversi pescari cu o competenta indiscutabila in materie de pop-up-uri de atractie, cum ar fi Frank Warwick, sunt foarte utile pentru ca iti arata cat de complex poate fi un pop-up de calitate. Cartea lui Frank Warwick, "Every Bit of Blue", e una dintre cele mai interesante lecturi pe tema asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: