CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:16 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nada de feeder
MesajScris: Mar Iun 29, 2021 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Pescuiesc din ce in ce mai mult la feeder. Mă intriga foarte mult eficacitatea nadei.
A încercat cineva sa facă boilies solubil (folosind amidon cu gelifiere la rece sau lapte de porumb) utilizând un groundbait pentru feeder?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada de feeder
MesajScris: Vin Iul 02, 2021 8:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
dar care e diferenta intre o nada de feeder si o nada uzuala buna si ma refer la ingrediente nu la granulatie,cred si stiu ca e acelasi, acum feederul e la moda si nada feeder are reclama,candva inainte sa apare feederul pescuiam la momitoare care aveau forma method feederului fund plat cu plumbi si prindeam crapii cum se prinde acuma la method feeder, si nu era nada feeder(langa voi la un concurs)eu cred ca e acelasi lucru ca faci bile solubile din nada feeder sa mix de bile,nada de crap


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada de feeder
MesajScris: Vin Iul 02, 2021 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Folosesc feeder in partide de pescuit scurte 6-8 ore pe lacuri si locuri pe care le cunosc foarte bine (ca sa-mi măresc șansele, caut sa prind, nu urmăresc capturi mari, pe scurt pescuit de relaxare) De la început am folosit Bait-Tech (așa s-a nimerit cand am pescuit prima data, era singurul mix disponibil pe raft) grounbait, wafters de 8mm (am 4 arome) si pop-up. Rezultatele au fost foarte slabe si am renunțat pentru o perioada. In 2020, după prima relaxare, am fost la pescuit pe o balta cunoscuta, 3 zile. A mers slab (se întâmpla), in ultima zi am făcut ordine prin bagajele de pescuit si am dat peste o punga de mix. Cum mă plictiseam, am făcut o montura cu momitor, am pus mixul de feeder si pe cârlig o boaba de porumb de plastic si am început sa prind constant cam la 30min un peste (4-6kg nu mai mari). Ok am revenit si am pescuit la feeder, rezultatele vin la groudbaits + plastic (porumb sau viermi) si nu la pop-up sau wafters. Atenție nu nădesc, dar scot in 20 min montura daca nu am trăsătura (pescuiesc la distante mici 40-60m cu firul pe clip), o punga 1kg îmi ajunge la o partida de pescuit de 6 ore
De ce am întrebat !? Nada o prepar, o las 30min sa tragă, după care o dau prin sita.
Daca fac bile se pot rula? Stric mixul daca pun AGR?! Pot sa o folosesc si de cârlig (puțin probabil) Daca am timp o sa încerc sa fac (eventual cu un ou sa fac si câteva de cârlig). Mă intriga faptul ca nu prind la „fel de bine” la wafters, exista si posibilitatea sa greșesc ceva.
Am făcut bile solubile din grounbait de momitor de la Benzar si Popa Dragos folosind AGR (il amestec in mix) si TTX (1kg TTX + 2l apa + Melasa 500ml + aroma de la alimentara, apoi las 10 ore după care pun mixul si rulez ) cu rezultate bune (ciortaniade), dar este mai comod la feeder.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada de feeder
MesajScris: Joi Aug 05, 2021 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am făcut solubile cu lapte de porumb si tari cu 10 oua (fără alt lichid nutritiv)
Se rulează un pic dificil cele solubile.
Am pescuit cu ele de 2 ori, la cele tari nu am avut trăsături. La cele solubile am prins, dar nu rezista mai mult de 45min pe firul de par. Este greu sa trag o concluzie!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: