CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Vin Oct 15, 2021 12:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Cristian4Carp scrie:
Revin cu o întrebare, care ar fi alternativele din supermarket pentru inlocuirea unor ingrediente din boilies?

Cristi, ia de-aci:
viewtopic.php?f=7&t=2199

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Vin Oct 15, 2021 12:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Un sfat: Nu încerca sa faci un boilies ieftin la început, după care sa-l ajustezi in funcție de buget
Ca sa-ti răspund, cu ce știu eu:
Faina de soia de calitate este mai scumpa
Semolina poți sa pui gris dar atenție, grisul trage mai mult lichid deci in loc de 500ml pui 520ml (adică o jumătate de ou sau altceva). Mai exista bulgur fin, dar este scump si complicat de lucrat cu el. In loc de semolina se poate pune faina de orez dar este la fel se scumpa sau de secara dar mai greu de lucrat cu ea
Un fel de CLO am făcut si eu 600g amidon porumb + 250g cereal crumb + 100g semințe in sau chia+50g Protein Koncentrat (am avut o „fantezie” nu știu daca merita)
Eu mai cumpăr o data pe an, niște ingrediente/condimente/sosuri (pt casa si boilies ieftine de cereale) de aici: https://www.orientbazar.ro Atenție (mai ales astăzi) daca cumperi separat si plătești transport nu faci vreo economie.
Exista drojdie pudra undeva pe la 10lei/kg dar nu știu daca este același lucru cu Brocacel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies "home made"
MesajScris: Vin Oct 15, 2021 12:50 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Vreau sa fac o comparatie, la inceputurile boilisurilor, ingredientele erau simple si se prindea, insa vreau sa fac o strutocamila... in adevaratul sens al "homemade'ului". Pescuiesc de placere, motiv pentru care vreau sa incerc diverse chestii facute de mine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: