CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Mar Dec 07, 2021 2:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristian4Carp scrie:
Nu prea se gasesc informatii referitoare la prepararea nadei home made (lichide, atractanti, nada propiu zisa etc...).

Spune-ne ce informatii cauti si nu gasesti, poate te putem ajuta.

Dupa parerea mea, se gasesc atatea informatii, incat nu numai ca poti sa-ti faci singur foarte usor orice boilies doresti, dar poti sa-ti faci si firma de nada. Exista nenumarate retete de boilies, exista zeci de articole, zeci de bloguri, zeci de clipuri pe YouTube pe tema boiliesurilor facute acasa. E mai multa informatie ca oricand. De asta si apar atatea firme de nada, pentru ca informatia nu mai trebuie adunata in zeci de ani de experienta practica, se poate aduna in cateva luni de pe internet. Si ma refer doar la informatia gratuita. Daca esti dispus sa si platesti pentru informatie, ai multe carti si reviste cu informatii utile, pe care le poti cumpara.

Am discutat o multime de retete pe forum in utimii ani, iar pe site am publicat mai multe articole despre boiliesuri, inclusiv un articol care include retetele unor boiliesuri comerciale. Vezi de exemplu:

Retete de boilies
Atractie lichida
Boiliesuri HNV

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 1:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Despre boilies m am lamurit, am citit dar am si pus in practica. Acum as dorii sa aprofundez si partea de lichidele/atractantii dar si groundbait (ce contin, care ar fii baza etc). Am cautat sa cumpar cartiile pe care mi le-ati recomandat acum ceva timp, dar nu le gasesc disponibile in librarii/anticariate. Nu doresc sa mi deschid firma de nade, doar sa mi produc singur cele necesare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Liquid nutritive "home made"
MesajScris: Mie Dec 08, 2021 1:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Unul dintre articolele pe care le-am mentionat mai sus se refera la lichidele pe care le folosim in boilies. Nutritive sau atractante.

Cand alegi un lichid, e important sa intelegi ce este. E de origine vegetala sau animala sau farmaceutica? Are un rol atractant sau nutritiv - sau are ambele roluri? Uite-te la orice lichid intr-un mod critic si gandeste-te bine daca intelegi ce este si ce se presupune ca face in nada. Unii producatori dau informatii clare si utile, care te ajuta sa poti lua o decizie.

Exista si produse care te pot induce in eroare. De pilda, in ultimii ani au aparut multe lichide numite "extracte". Extract de ficat, de krill, de stridie etc. Termenul de "extract" lichid indica in mod normal un lichid care provine dintr-o sursa naturala. A fost pus, insa, si pe lichide care n-au cum sa fie extracte. De exemplu, o firma de nada vindea un extract de carnati. Produsul in sine era probabil un amestec de lichide aditivate cu o aroma de carnati si poate ca era foarte bun pentru pescuit, insa denumirea era improprie. 

E doar un exemplu pe care il dau ca sa explic de ce e bine sa intelegi produsul incepand chiar cu numele lui. Dupa care, bineinteles, e important sa intelegi ce proprietati are. Daca e descris ca atractant, ce anume atrage? Daca e descris ca nutritiv, ce inseamna asta si cu ce te ajuta? 

Sa luam un alt caz - lichidele nutritive prezentate ca avand un anumit numar de aminoacizi. Firma care vinde lichidul ne spune ca are (ca sa luam un exemplu teoretic) 15 aminoacizi. Are vreo importanta? E mai bun decat lichidele cu 14? Mai slab decat cele cu 16? In realitate, numarul de aminoacizi nu e un lucru usor de inteles, pentru ca nu toti aminoacizii atrag. Unii produc o reactie de respingere, iar altii, de indiferenta. Solutia e sa testezi lichidul si sa vezi daca e eficient sau nu. Conteaza mai putin daca are 15, 16 sau 17 aminoacizi.

Pe scurt, informeaza-te, citeste, testeaza si o sa poti intelege fiecare produs.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: