CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Aug 26, 2022 2:24 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 07, 2015 11:36 am
Mesaje: 22
Localitate: Constanta
Buna ziua,
am găsit pe net o rețeta de mix boilies care folosește doar rații egale in partea solida si mi e pare destul de economica. Am niște nelămuriri legate de aceasta rețetă (menționez ca sunt începător in acest domeniu si probabil cei cu experiență mă pot lamuri)

Mai jos rețeta, link-ul si nelămuririle mele:

Rețeta este pentru aprox. 20 kg de boilies :

% Ingredients Cantitate
7% Squid Meal 1 kg
7% Herring Meal 1 kg
7% Sardine&Anchovis 1 kg
7% LT94 1 kg
7% Pre-Digested Fishmeal 1 kg
7% Sluis CLO 1 kg
7% Soya Flour 1 kg
7% Tiger nut Flour 1 kg
7% Semolina 1 kg
7% MEGGABLEND SWEET 1 kg
7% Maize flour 1 kg
7% Rice Flour 1 kg
Wheat Germ ?
7% Robin Red 1 kg
7% Milk Powder 1 kg
7% Whey Protein Concentrate 1 kg
Acid Caseine ?
Parte lichida
cod liver oil 30 ml
Krill oil 20 ml
Eggs ?
Aroma Squid ?

Link: ( https://www.youtube.com/watch?v=kTsFymih2gM )

Nelămuriri:
1. Vorbește de 14 ingrediente in partea de mix dar din cate am văzut si înțeles nu a luat in considerare, rice flour (nu știu daca tot 1 kg?), wheat germ pe care ii are deja in găleată (nu știu cantitatea?) si daca nu am înțeles eu greșit a adăugat si ceva caseina acida. Întrebarea mea este, care ar fi proporțiile acestor 3 ingrediente?
2. In partea lichida zice ca pune pe lângă oua, din ce înțeleg eu, doar 30 ml Cod liver oil, 20 ml Krill oil si ceva aroma de squid sau scopex. Am înțeles corect ca aceste cantități sunt per total sau pe kg de mix? O alta nedumerire ar fi, daca as vrea sa o fac cu aroma squid cu pruna ce cantitate ar trebui sa pun din fiecare pentru total mix?

Mulțumesc anticipat pentru sfaturile si părerile dvs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri reteta boilies
MesajScris: Vin Aug 26, 2022 3:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Iulian, notez mai jos cateva idei. Daca te intereseaza vreuna, spune-mi si putem dezvolta subiectul.

Dupa parerea mea, reteta de mai sus e departe de a fi economica. Are foarte multe ingrediente si costurile de achizitie, in ansamblu, vor fi mari. Ca sa nu mai vorbim ca, in contextul actual, in care multe lucruri sunt indisponibile datorita problemelor de productie sau aprovizionare, poate fi o problema sa ai la dispozitie toate ingredientele in acelasi timp.

Lasand la o parte pretul, care e logica de a folosi atatea ingrediente? De exemplu, sunt cinci fainuri de peste. De ce e nevoie de cinci? De ce nu una, doua sau trei? Exista un curent de opinie care spune ca, folosind mai multe fainuri de peste, acoperim mai bine necesarul de aminoacizi, dar cum se traduce asta in pescuit, in mod concret? In ce context o sa prinzi mai bine cu cinci fainuri decat cu doua sau trei, daca procentul de faina de peste ramane acelasi?
 
Retetele de boilies pot fi o atractie pentru pescari prin universul pe care il deschid, insa putem foarte usor sa dam banii pe lucruri care nu se justifica in raport cu ceea ce vrem sa obtinem.

Personal, n-as folosi reteta asta si as fi reticent sa lucrez cu retete recomandate de pescari despre competenta carora nu stiu nimic, mai ales cu retete atat de alambicate. As incerca mai curand sa merg de la simplu la complex, nu invers, si sa caut pentru inceput retete verificate si relativ simple.

In articolul despre retete de boilies pe care l-am publicat in 2016, sunt cateva retete cu un numar mic de ingrediente, incepand chiar cu reteta Premier Baits care a stat la baza dezvoltarii boiliesurilor pe baza de faina de peste si care avea patru ingrediente. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: