CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Lun Dec 26, 2022 2:46 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 22, 2022 7:39 pm
Mesaje: 4
Buna ziua,sunt pescar de dunare care pescuieste exclusiv la boilies de aprox 1,5ani.... iar de curand mi-a trecut prin minte sa imi fac propriile boilies-uri in principal din cauza pretului acestora si a satisfactiei de a prinde peste la momeala facuta de mine !!!
*Avand in vedere ca pe dunare se pescuieste cu mamaliga si porumb avand un mare succes ,nu vreau sa folosesc ingrediente scumpe deoarece nu prea cred ca pe rauri vor face diferenta ....
M-am documentat de pe m-ai multe forumuri despre ingredientele care ar putea compune un boilies BIRDFOOD pentru necesitatile mele si am ajuns la urmatoarea reteta:

Partea solida :

1.Gris din grau-250gr
3.faina de secara-100gr
4.faina soia-100gr
5.seminte canari-100gr
6.lapte praf furajer-150gr
7.dextroza-100gr
8.betaina HCL-5gr
9.AGR-100gr(pt. solubile)
10.Spartura canepa-70gr
11.coaja de ou macinata-15gr
12.sare-10gr

Partea lichida:

1.CSL-50ml
2.Melasa-50ml
3.Aroma concentrata-5ml
4.lichid nutritiv-10ml
5.oua-7-9(pt boilies tare).
6.apa-400ml

intrebari:
1.Aluatul poate fi unul unul legat dar nu lipicios(sa nu se lipeasca de masa de rulat )??

2.Ce ingrediente ar trebui sa adaug/scot pentru a ajunge la o compozitie buna,prinzatoare de crapi :) ?

3.Ma gandeam sa adaug si pudra de drojdie dar am inteles ca il face flotant !Este adevarat ?

4.Pentru boilies-urile de nadit ma gandesc sa folosesc solubile fara arome,lichid nutritiv si colorant iar la carlig boilies solubil sau tare cu ingredientele mentionate mai sus ,este o strategie buna daca o putem numi asa ?

5.Crezi ca adaugarea de colorant(galben,rosu) va face vreo diferenta sau mai bine sa raman pe culoarea naturala sau asta ar trebui testata direct pe malul apei ?

6.In sezonul de toamna,iarna si inceput de primavara ar trebui sa maresc procentul de proteina din boilies fata de vara unde carbohidrati trebuie sa predomine ?

7.Pentru capturi mai mari 5kg+ ar trebui schimbata compozitia boilies-ului ?

8.Ar trebui sa adaug faina de peste in compozitie pentru o eficienta mai mare a boilies-ului ??

*PS-de cele mai multe ori fac partide de 48 ore iar mai rar dar din ce in ce mai multe de peste 3zile !

Sarbatori fericite va doresc !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Lun Dec 26, 2022 4:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex, mixul facut de tine nu e un birdfood. E un mix pe baza de fainuri de cereale. Birdfood-urile nu sunt ingrediente primare, cum sunt faina de grau, de porumb sau de secara, sunt produse ceva mai complexe obtinute din amestecuri de seminte, biscuiti, condimente si alte lucruri.

Birdfood-urile cel mai des folosite in boiliesuri sunt probabil cele de la Haith's, cum ar fi Robin Red, Nectarblend sau Red Factor. Foarte popular e si CLO, in diverse variante. Ca un mix de boilies sa poata fi catalogat ca "birdfood", ar trebui ca birdfood-urile din compozitie sa formeze principala categorie de ingrediente sau, cel putin, sa fie folosite intr-o doza relevanta.

Ca sa-ti faci o idee, uite un exemplu de reteta de birdfood recomandata cu ani in urma de CC Moore:

150g CLO
150g Meggablend Red
200g Faina de alune tigrate
100g Gris (semolina)
100g Faina de soia
100g Robin Red
50g Spartura de canepa
100g Pudra de ou
50g Supergold 60

Reteta contine trei birdfood-uri (CLO, Meggablend Red si Robin Red) in proportie totala de 40%. E principala categorie de ingrediente din mix, iar doza e substantiala.

O alta reteta propusa tot de CC Moore e urmatoarea:

150g Faina de soia
150g Gris (semolina)
150g Meggablend Red
100g Supergold 60
50g Faina de varec
150g CLO
150g Vanilla Extract Meal
50g Vitamealo
50g WPC

Aici doza de birdfood-uri din compozitie (Meggablend Red si CLO) e de 30%.

In rezumat, un birdfood e un amestec de ingrediente conceput pentru hrana pasarilor, nu o faina de cereale. Iar mixurile de boilies de tip birdfood sunt mixuri in care birdfood-urile sunt prezente intr-o cantitate cat mai mare (30-40% sau mai mult).

Poti sa incerci oricare dintre retetele de mai sus, ar trebui sa functioneze.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Lun Dec 26, 2022 5:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Incerc sa raspund si la cateva din intrebarile puse de tine, cu mentiunea cu nu pescuiesc pe Dunare, pescuiesc doar pe lacuri (unele salbatice, altele comerciale), dar vorbim in fond de acelasi peste, nu de specii diferite.

Daca esti la inceput cu retetele de boilies, iti recomand sa lucrezi cu retete verificate si sa folosesti cat mai putine ingrediente. Vei avea costuri mai mici si iti va fi mai usor sa faci din nou aceeasi reteta, daca vrei. Cu cat ai mai multe ingrediente, cu atat ai costuri mai mari si exista riscul ca unele ingrediente sa nu fie disponibile cand ai nevoie de ele sau sa se modifice.

Procentul de proteina din boilies poate fi acelasi pe tot parcursul sezonului, daca boiliesul e corect formulat. E bine sa ai in vedere ca, in sezonul rece, metabolismul crapului e incetinit, iar capacitatea de a procesa hrana e diminuata, deci nu ai de ce sa maresti cantitatea de proteina (sau cantitatea de hrana, in general). La crap, temperatura interna variaza in functie de temperatura mediului, spre deosebire de om, la care temperatura interna e constanta.

Compozitia boiliesului n-are legatura cu marimea pestelui - cu acelasi boilies, poti sa prinzi si cel mai mic, si cel mai mare peste din lac.

In ceea ce priveste faina de peste, se stie ca e eficienta in boiliesuri. Merita sa o folosesti atat pentru eficienta, cat si pentru costuri, fiindca birdfood-urile pot sa fie mai scumpe decat fainurile de peste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Lun Dec 26, 2022 5:45 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 22, 2022 7:39 pm
Mesaje: 4
Am inteles ,dar totusi cred ca raman la reteta de boilies cerealier facuta de mine ....dar am sa o supun unui test contra unui boilies birdfood readymade pe care il folosesc deja sa vad daca este vreo diferenta pe dunare ...
Iar fata de o patratica de mamaliga sau porumb eu cred ca reteta mea de boilies este superioara !!Tu ce crezi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Mar Dec 27, 2022 7:48 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
Alex Andrei scrie:
Am inteles ,dar totusi cred ca raman la reteta de boilies cerealier facuta de mine

Atunci ce rost au mai avut intrebarile din prima postare?

Alex Andrei scrie:
Iar fata de o patratica de mamaliga sau porumb eu cred ca reteta mea de boilies este superioara !!Tu ce crezi ?

fata de o mamaliga care are doar malai si eventual ceva gris normal ca este superioara cel putin d.p.d.v nutritiv, doar are faina de soia si lapte praf in compozitie,...... dar o fi suficient?

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Joi Dec 29, 2022 4:42 am 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 22, 2022 7:39 pm
Mesaje: 4
Am făcut niște ajustări la rețeta și vreau să știu dacă am reușit să o îmbunătățesc !!

Partea solida:
1.Gris-200gr
2.Faina de soia-200gr
3.CLO-200gr
4.Seminte canari-100gr-50 măcinate
-50 întregi
5.lapte praf furajer-100gr
6.AGR-100gr
7.Spartura canepa-70gr
8.Betaina HCL-5gr
9.coaja de ou măcinată-15gr
10.sare-10gr

Semintele de canari și spărtura de cânepă cu ce le pot înlocui cumva cu meggablend sau cu ce ?
Ce ar mai trebui ajustat/înlocuit/scos din rețetă ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Lun Ian 02, 2023 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex, nu cunosc toate ingredientele din reteta ta si nici nu-mi dau seama ce utilitate vor avea unele dintre ele. Daca te ajuta ca informatie, cele mai simple retete de boiliesuri de tip birdfood pe care cunosc sunt facute din 50% birdfood si 50% gris.

Un exemplu de reteta cu un singur birdfood:

500g Red Factor sau Nectarblend (sau alt birdfood similar)
500g Semolina (gris)

Un exemplu de reteta cu doua birdfood-uri:

375g Nectarblend (sau alt birdfood similar)
125g Robin Red
500g Semolina (gris)

La polul opus sunt retetele facute doar cu birdfood-uri si proteine lactice, fara ingrediente de volum ieftine cum ar fi gris sau soia. Un exemplu e reteta de mai jos recomandata de Rod Hutchinson:

300g Nectarblend
150g Prosecto
150g PTX
150g Robin Red
150g Caseinat de calciu
100g Albumina de ou

Pentru mai multe informatii, te poti uita si pe articolul asta scris de Ken Townley: Birdfood.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Vin Ian 06, 2023 4:51 am 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 22, 2022 7:39 pm
Mesaje: 4
Boilies-urile solubile si tari cat trebuie lasate la uscat ? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies dunare !!!
MesajScris: Mie Ian 11, 2023 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Salut Andrei

La pescuit pe ape sălbatice (Olt) prietenul meu a folosit ceva asemănător descris de dl Pavlovici
200g SuperRED
300g Red Factor
150g lapte praf
350g gris
250ml lapte de porumb
250ml apa
Aveau un miros de anason (bănuiesc de la SuperRED). Nu a făcut vreodată tari
Ca sa se usuce bine dura intre 8-10 zile. A prins cu ele (sa nu te gândești la monștrii), dar avea 2 dezavantaje:
1. Atrăgea plătica si caras
2. La cârlig trebuiau schimbate maxim, după 45min
Asta a fost acum 10-12 ani, a început sa facă bile mai complicate, nu a avut vreun motiv sa renunțe la ele
Bilele fierte după 3 zile sunt suficient de uscate


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: