CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 11:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Belachanul pe care-l luam, era adus de un chinez care stătea la granița cu Vietnam. Era mai deshidratat decât ce-am cumpărat după aceea si nu avea mirosul așa puternic. In schimb odată ajuns in contact cu lichide îți muta nasul (el spunea ca este folosit in bucătăria lor !!!! n-am încercat varianta bloc)
Îmi pare rău ca deși mi-a spus n-am folosit încă 2 lucruri de la el:
1. Belachanul îl mai avea si in forma lichida, era un sos extrem de sărat si-un pic condimentat (am pus pe limba un strop) Mirosul era înfiorător pentru un european normal
2. Un sos puturos de peste, o chestie vâscoasa urat mirositoare (belachanul lichid a fost suficient)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 1:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Asa este, in contact cu lichidele iti "muta nasul"! Dar facem orice ca sa prindem peste :D (sa vezi ce frumos miroase aroma lui JB , sa ne fereasca sfantul!)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 3:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
din pacate nu avem acelasi "nas" ca el :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 5:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
100% corect :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
@ Bogdan, inca nu avem o informatie clara de ce crapii mari prefera aromele grlele, de povestea cu PH-ul m-am cam saturat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Feb 10, 2023 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu am ajuns la concluzia ca 90% depinde de abordare si rigurozitatea ta ca pescar, 5% noroc si doar 5% nada (5% contează ). Cum am ajuns aici! Eu lucrez in domeniul auto si-am colegi pescari de crap japonezi in UK si in Franța la Le Mans. Toți își fac bilele lor, si-au făcut cate un club si o data pe luna vorbim (online de 3 ani)
Colegii japonezi se duc la pescuit de 2 ori pe an cate 5 zile, 2 echipe, intr-un lac legendar de lângă Londra cu niște pești de 30kg (nu cred ca sunt mulți). 2 ani au pescuit fără sa aibă un bip, după care si-au făcut un tabel- Excel cu 64 de coloane unde au început sa-si noteze (temperatura si in apa, presiune, ..., ora, nada, ce fir... ce tip de montura....locul...) Au mai trecut 2 ani si-au avut primul bip, după care anul următor au scos primul peste, si încet, încet au prins constant. Au reușit sa aibă 3 tipuri de abordare de pescuit cu care prind. Rețeta lor este tipic UK asemănătoare cu a ta, ce folosesc in plus este ulei esențial Bergamot sau Cinnamon, iar la belachan folosesc sirop de arțar. Ii costa cam 18€/kg
Francezii au dezavantajul ca pescuitul la ei, este doar 30min înainte de răsăritul soarelui pana la 30min după apusul soarelui (puține locuri unde poți sa pescuiești noaptea), In plus pescuiesc pe lacuri de peste 100ha. Avantajul lor, au mult crap. Bila lor se bazează pe proteina vegetale, folosesc mult curcuma, bila costa cam 5€. Inițial pescuitul lor era un eșec total, au împrumutat tabelul japonezilor (l-au adaptat un pic) si-au început sa prindă, nu bine, foarte bine (la o partida in iunie, asta înseamnă 4 dimineața 11h30 seara intre 70-90kg si-au apărut crapii 20+ la 2 lansete)
In momentul acela au făcut schimb de rețete, japonezii in speranța ca vor prinde mai mult, francezii in speranța ca vor prinde mai mare. După 2 ani de încercări au revenit la ideile lor de baza, rezultatele au fost dezamăgitoare de ambele părți.
De precizat ca ei nu se aventurează repede pe un lac nou, fac ce știu ei mai bine cu precizie maxima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Feb 10, 2023 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Eu pot sa iti dau un exemplu in care pot sa iti dovedesc contrariul! Nada conteaza mai mult de 5%. Am pescuit in paralel pe o balta cu 2 boiliesuri diferite, unul mai rapid si unul mai de "cursa lunga", (partida s-a desfaruat timp de 48). Cu al 2-lea boilies nu am avut nici o prezentarare desi mixul parea unul ok. (70 Krill, 50 Bela, 100 RR...).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Lun Feb 13, 2023 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am pescuit foarte mult pe o balta de 1,3ha/adâncime 1,2-2,5m si densitate mare de crap dar nu mai mare de 10kg si pe o alta de 15ha/ adâncime 0,4-1,8m densitate mica de peste, dar peștii mai mari 15kg (bălțile sunt despărțite de un dig de pământ de 5m, sunt private dar nu in circuit de pescuit cu bani, sunt pescuite ocazional)
Am folosit 2 tipuri de bile (făcute de mine) si eu nu pot sa spun ca bila X este mai buna decât bila Y. Am pus bila X si bila Y la 25m. X a prins, Y deloc. Am schimbat locurile, Y in loc de X si-a prins Y, si X in locul lui Y nu a mai prins (cunosc foarte bine bălțile si pescuiesc in locurile in care am șanse). Bun, am schimbat tipul de montura la X (pe locul de lui Y care nu prindea) si-am început sa prind. Nici așa nu este relevant pentru ca intre acțiuni au trecut ceva ore si a venit noaptea si cealaltă bila nu prea a mai răspuns bine.
Concluzia mea: m-am oprit sa încerc sa mai compar bilele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Lun Feb 13, 2023 10:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am uitat ceva sa-ti spun, după vreo 8 ani de „experimente”, pe aceste bălti, am prins la fel cu o bila care costa 6,5lei/kg (faina de peste furajera, lapte praf, AGR, spărtura de secara... TTX , alte chestii ieftine. Lichide, melasa si ca aroma sirop Laurul căpșună de la minimarket) Dar, eram 3 pescari pe cele 2 bălti, munceam mai mult (la o ora plantam din nou cu navomodelul) si mi-a luat ceva timp sa-mi adaptez montura. Am încercat-o in regim de concurs(de amatori) pe o alta balta unde se pescuia intens cu alta bila, am prins spre final, după 2 zile (condițiile erau dificile trebuia sa pescuim la 130m cat mai precis posibil si era obositor sa ții cadența la nadire, numai suntem tineri sa ținem ritmul)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Lun Feb 13, 2023 1:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Depinde... orice boilies prinde, locul conteaza in primul rand, dar daca situatia este similara intre doi pescari, daca celalalt are un boilies de calitate, cam stai si te uiti la el.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: