CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 12:49 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: boilies din pelete
MesajScris: Mie Iul 05, 2023 6:28 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Salut Vlad,
Nu am experienta in fabricarea boilies-urilor,folosesc boilies-uri shelf-life,dar vreau sa te intreb,daca macini pelete si le amesteci cu galbenus de ou si apoi le fierbi,poti obtine niste boilies-uri care sa reziste un timp mai indelungat in apa?Nu stiu,sa spunem,4-5 ore,mai mult,sau mai putin?
Am observat ca pe o balta pe care o cunosti si tu foarte bine,pestii raspund foarte bine si foarte rapid la peletele cu care sunt furajati de catre administratie.
Ma refer ca raspund foarte rapid atunci cand le folosesc la carlig.
Dar din pacate,rezista foarte putin,cam 30-40 de minute.
Acest raspuns rapid l-am pus tocmai pe seama faptului ca sunt foarte solubile si astfel atrag pestii,dar am avut prezentari inainte ca peletele sa inceapa sa se dizolve,asa ca nu cred ca acesta este motivul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies din pelete
MesajScris: Joi Iul 06, 2023 8:06 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
daca accepti si opinia altora decat Vlad: sunt pe piata astfel de boilies-uri la preturi mici , nu are sens sa te complici; le gasesti usor pe google


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies din pelete
MesajScris: Joi Iul 06, 2023 8:27 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mihai, daca te intereseaza sa produci boiliesuri cu faina de pelete, cred ca faina de pelete se poate cumpara ca atare de la unii producatori. Poti sa verifici oferta unor firme cum e Coppens, e posibil sa gasesti faina de pelete (probabil la sac, nu la cantitati mici). N-am macinat niciodata pelete, dar am folosit cu ani in urma faina de pelete ca ingredient in boilies. Faina de pelete era comercializata de CC Moore.

Exista si boiliesuri comerciale care contin faina de pelete. Dintre cele pe care le cunosc si pe care le-am folosit, pot sa-ti recomand Marine Halibut de la Dynamite Baits. Pentru carlig, Dynamite Baits are pelete de halibut cu dizolvare lenta, care rezista 24 de ore in montura.

Cand am pescuit la Iannis, un lac furajat cu pelete si la care banuiesc ca te referi, am combinat pelete de halibut (inclusiv peletele lacului) cu boiliesuri Marine Halibut, iar la carlig am folosit atat boilies, cat si pelete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron