CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 03, 2013 7:49 pm
Mesaje: 5
Buna seara,
Supun atentiei dvs. unele probleme de care m-am lovit in acest sfarsit de an.
De cativa ani folosesc ingrediente pentru mix si lichide de la firma CCMOORE si am fost foarte multumit de calitatea acestora, insa la ultima achizitionare am constatat ca flaconul de Marin amino avea un puternic miros de CSL (nu mai avea nici-o legatura cu ce folosisem pana in acel moment), iar faina de peste predigerata, care ar fi trebuit sa aiba un miros puternic de peste jurai ca este orice altceva numai peste nu.
Aveti cumva idee daca in ultima perioada s-a modificat ceva la calitatea produselor CCMOORE, deoarece ma bate gandul sa ma orientez catre alti producatori.
Am curiozitatea daca alti colegi de forum s-au lovit de aceeasi problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:36 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Salut, cand si de unde ai cumparat Marine Amino?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 03, 2013 7:49 pm
Mesaje: 5
Cred ca acum doua luni iar magazinul este BF


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 9:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Din ce stiu eu Marine Amino (sau orice alt produs similar - L030) nu o sa se mai produca.
Nu o sa mai poti sa il gasesti nici de la alte firme. Daca te uiti pe site-ul CCMoore nu o sa il mai gasesti.
E posibil sa fi fost o ultima transa, care, datorita densitatii lichidului sa miroase si sa se comporte altfel.
Ca si idee, ar trebui sa gasesti un inlocuitor. Iti recomand proteinele hidrolizate de somon, krill sau ton.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 4:51 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 03, 2013 7:49 pm
Mesaje: 5
In primul rand multumesc pentru sfat.
Am inteles la marin amino am luat eu ce ma era pe teava, insa cu faina de peste ce s-a mai intamplat? s-a scuturat sacul tot la mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Sâm Dec 14, 2013 1:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Ingredientele si lichidele din oferta producatorilor se intampla deseori sa difere de la un transport la altul. I-am ridicat in trecut lui Ian Moore problema si explicatia lui a fost ca materia prima are caracteristici diferite in momentul recoltarii. Noi vedem cel mai bine aceste diferente intre produse de la un importul la altul, insa le consideram ca fiind normale. Analiza acestor produse nu se face doar vizual, cele mai importante fiind specificatiile tehnice (continutul de proteina, de cenusa, de grasime etc), aspect pe care producatorii il respecta cu strictete.

Majoritatea produselor din oferta de ingrediente pentru boilies sunt naturale si sunt influentate de multi factori independenti de magazinul care le vinde sau chiar de distribuitor/ambalator (CC Moore).

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Sâm Dec 14, 2013 2:18 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 03, 2013 7:49 pm
Mesaje: 5
Marian Oprea scrie:
Ingredientele si lichidele din oferta producatorilor se intampla deseori sa difere de la un transport la altul. I-am ridicat in trecut lui Ian Moore problema si explicatia lui a fost ca materia prima are caracteristici diferite in momentul recoltarii. Noi vedem cel mai bine aceste diferente intre produse de la un importul la altul, insa le consideram ca fiind normale. Analiza acestor produse nu se face doar vizual, cele mai importante fiind specificatiile tehnice (continutul de proteina, de cenusa, de grasime etc), aspect pe care producatorii il respecta cu strictete.

Majoritatea produselor din oferta de ingrediente pentru boilies sunt naturale si sunt influentate de multi factori independenti de magazinul care le vinde sau chiar de distribuitor/ambalator (CC Moore).

Sunt total deacord cu cele prezentate de tine mai sus, insa noi ce am putea sa facem, sa cerem specificatie tehnica atunci cand cumparam si chiar si asa stim cu totii ca hartia suporta orice. Credeti ca ii doare imprimanta sa tipareasca o fisa tehnica OK dar in realitate sa fie altceva.
Pe mine nu ma poate convinge o hartie in cazul in care un produs nu are nici-o legatura cu ce am folosit in trecut. Dilema mea este daca producatorul are o problema sau nu cumva problemele apar intre producator si clientul final.
Nu vreau sa acuz pe nimeni, dar umbla vorba prin targ ca pe la noi s-ar boteza produsele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Sâm Dec 14, 2013 9:54 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Credeti ca ii doare imprimanta sa tipareasca o fisa tehnica OK dar in realitate sa fie altceva.


Pe o firma de amplitudinea si seriozitatea lui CC Moore, da, sigur "ii doare". Pur si simplu nu-si permit sa faca asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Mar Dec 17, 2013 8:35 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
nicolau ionut scrie:
Nu vreau sa acuz pe nimeni, dar umbla vorba prin targ ca pe la noi s-ar boteza produsele.


sunt 100% sigur ca bigfish nu s-ar preta la asa ceva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme ingrediente mix
MesajScris: Mie Dec 18, 2013 9:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Ionut, suspiciuni au existat si vor exista intotdeauna in privinta nadelor si ingredientelor. Am spus-o de mai multe ori: frumusetea acestui mister al nadelor ascunde si blestemul lor pentru ca nimeni nu poate baga mana in foc in privinta continutului. Cu alte cuvinte, oricine poate spune cam orice. Din pacate, daca nu ai incredere, singurul lucru pe care il poti face este sa nu mai cumperi de la acel producator/distribuitor/magazin.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: