CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, intr-unul dintre episoadele "Catch&Release", ai prezentat o galeata de boiliesuri de 16 mm aproape caramelizate. Sa zicem ca vreau sa "prepar" in acest mod un kg de "belachan" de la SelectBaits. Pe sticluta cu dipul aferent scrie ca, pentru un kg de boilies, se folosesc 10-15 ml de dip. Pentru "caramelizare" ajunge acesta cantitate sau trebuie mai mult? Si se pune toata cantitatea o data sau progresiv?


Ultima oară modificat de Ionut-Paul pe Mar Noi 26, 2013 9:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 10:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dipul se poate folosi in cantitati nelimitate. 10-15ml de dip dau o glazura care e suficienta pentru o doza de atractie in plus, fata de un boilies nedipuit, dar nu produce caramelizare.

Daca vrei sa caramelizezi boiliesurile, iti trebuie o cantitate mai mare de lichid si e important ca lichidul sa se impregneze in bile. Un lichid gros, de tip L030, nu se impregneaza. Unul subtire, ca Minamino, se impregneaza foarte bine.

Ca sa ajuti lichidul subtire sa intre in boilies, boiliesurile pot fi partial sau complet uscate. E adevarat ca asta lungeste procesul de caramelizare.

Pentru mine, boiliesurile caramelizate sunt utile doar pe apa foarte rece. Pe apa calda, sunt magnet pentru ciortan.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Atunci, dupa experienta ta, pentru un kg, sticluta de125 de ml de dip ajunge sau mai trebuie?

Citat:
Pentru mine, boiliesurile caramelizate sunt utile doar pe apa foarte rece.


Sunt de acord si exact pe astfel de apa vreau sa le folosesc (in primavara). Oricum, sa inteleg ca, sfatul tau e sa le usuc mai intai (prin metoda sac de pastrare in galeata acoperit cu pelete) si, ulterior, sa le dipuiesc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Sâm Noi 23, 2013 1:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am masurat niciodata o anumita cantitate de dip. E bine sa fie destul de mult. Poti sa dipuiesti boiliesurile doar cu CSL, care e subtire, si costurile sunt mici. Personal, as folosi un extract de peste pe care l-as gasi la un pret convenabil – cele mai convenabile la ora actuala in volume mari mi se par Marine 17 de la Solar si lichidele echivalente de la Frank Warwick, cum e Amino Tuna. Daca sunt prea groase, atunci eventual diluate cu un lichid subtire.

Daca nu dipuiesti decat cantitati mici de boilies, sa zicem doar pentru carlig si eventual cateva bile aruncate in jur, atunci dipul dedicat e suficient – de exemplu, un borcan de dip Source pentru unul sau doua kilograme de boiliesuri Source.

Uscarea boiliesurilor e o solutie buna daca ai cateva luni la dispozitie si daca lichidul folosit ca dip e subtire. Centrul bilei ramane uscat, lucru care iti permite sa pui bila pe firul de par, in schimb straturile exterioare devin moi si imbibate de lichid ca un burete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
Domnule Vlad,
la dipuirea cu csl care ar fi raportul , cate boilisuri si cat csl sau se acopera bolisul din galeata cu csl complect
:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tinerea boiliesurilor in dip
MesajScris: Dum Noi 24, 2013 12:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu exista niciun raport. Poti sa pui oricat CSL vrei, in functie de ce vrei sa obtii – boiliesuri mai mult sau mai putin imbibate de CSL.

La boiliesurile de carlig, unde nu ai nevoie de o cantitate mare de lichid, unii scufunda complet boiliesurile in dip. Altii le dau doar o glazura. Tot ce conteaza e ca lichidul sa intre cat de cat in boilies, altfel sa va spala imediat la contactul cu apa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: