CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CC Moore Corn Sweet Syrup
MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Vreau sa fac niste bile solubile ,nu am lapte de porumb ,pot folosi Corn sweet syrup ? Mixul din care voi face bilele este Meteor de la CCmoore ,se preteaza folosind acest syrup ,ori este prea dulce pentru acest mix ? Daca il pot folosi ,care este cantitatea optima de parte lichida la 1 kg. de mix ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CC Moore Corn Sweet Syrup
MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 5:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Vali, in Romania, laptele de porumb costa de vreo patru, cinci ori mai putin decat Corn Sweet Syrup, se gaseste peste tot si nu vad de ce ar avea cineva motive sa puna Corn Sweet Syrup la boiliesuri solubile, daca poate folosi lapte de porumb.

Altfel, daca n-ai lapte de porumb, dar ai Corn Sweet Syrup, ar trebui sa mearga. Nu l-am incercat pentru solubile, dar cred ca stiu ce este. Foloseste-l la fel ca pe laptele de porumb, adica inlocuieste volumul de ou cu un volum echivalent de Corn Sweet Syrup si apa calda, in proportii egale.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CC Moore Corn Sweet Syrup
MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Vlad Pavlovici scrie:
Vali, in Romania, laptele de porumb costa de vreo patru, cinci ori mai putin decat Corn Sweet Syrup, se gaseste peste tot si nu vad de ce ar avea cineva motive sa puna Corn Sweet Syrup la boiliesuri solubile, daca poate folosi lapte de porumb.

Altfel, daca n-ai lapte de porumb, dar ai Corn Sweet Syrup, ar trebui sa mearga. Nu l-am incercat pentru solubile, dar cred ca stiu ce este. Foloseste-l la fel ca pe laptele de porumb, adica inlocuieste volumul de ou cu un volum echivalent de Corn Sweet Syrup si apa calda, in proportii egale.


Multumesc Vlad ,la mine nu am de unde sa cumpar lapte de porumb ,am un bidon de 5 l ,de sirop de la CCmoore ,am sa il folosesc pe acesta ,pe reteta de Meteor de la CCmoore va fi bine daca pun 100 ml. de liquid aditiv Meteor plus 500 ml. de sirop dizolvat cu apa ? Ma gindesc sa adaug si doua lingurite de Fruit factor 6 la 1 kg de mix .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CC Moore Corn Sweet Syrup
MesajScris: Sâm Dec 21, 2013 6:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Vali, nu mai tin minte cate oua ia Meteor pe kilogramul de mix, cred ca noua, dar sa presupunem ca volumul de ou ar fi de 400ml.

Inlocuieste cei 400ml de ou cu 200ml de Sweet Corn Syrup si 200ml de apa calda, care sa dilueze siropul. Daca vezi ca mixul trage bine si mai cere lichid, continua sa adaugi 50-100ml de sirop si apa, pana cand coca ajunge la consistenta corecta.

Fruit Factor 6 n-are legatura cu producerea de bile solubile, are legatura cu reteta de boilies pe care vrei s-o faci. Daca faci Meteor in reteta standard, cu aroma principala de Frankfurter, dupa parerea mea nu ai nevoie de Fruit Factor 6.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: