CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 15, 2024 5:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: parte lichida boilies
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 8:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
D.Madalin scrie:
este vb de planet impact de la senzor,premium sweet de la carping si uneori 220 de la bogdan dragan,eu nu prea ma impac cu faina de peste deaceea nu folosesc fishmeal,inca nu m-am saturat sa prind peste si pescuitul la peste mare nu ma tenteaza deaceea birdfood ...pescuiesc pe balti gen MV2 si altele mai putin cunoscute,perioada :de la jumatea lui martie pana in septembrie octombrie..bile folosesc numai solubile deoarece fac partide scurte de 12 ore si vreau atractie cat mai rapida

Planet Impact tu zici ca-i birdfood? ;)
Toate mixurile enumerate de tine mai sus au si parte lichida.....de ce nu le folosesti acelea? ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parte lichida boilies
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 9:03 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
D.Madalin scrie:
este vb de planet impact de la senzor,premium sweet de la carping si uneori 220 de la bogdan dragan


Nu cunosc mixurile respective, dar daca au o parte lichida gata facuta de producator, atunci cu ea trebuie inceput. Iar cele mai avizate recomandari, intr-o prima instanta, sunt ale producatorului. Daca ai incredere sa cumperi mixul de la el, e normal sa ai incredere si in felul in care iti spune sa-l folosesti.

D.Madalin scrie:
pescuiesc pe balti gen MV2 si altele mai putin cunoscute,perioada :de la jumatea lui martie pana in septembrie octombrie..bile folosesc numai solubile deoarece fac partide scurte de 12 ore si vreau atractie cat mai rapida


Un mod de a da o atractie mai mare unui boilies este sa pui mai multa aroma si mai mult lichid nutritiv. Daca ai o parte lichida gata facuta, atunci pot sa pui o doza mai mare de parte lichida. Daca pui arome, supradoza implica riscuri si trebuie sa cunosti aroma, ca sa stii pana unde poti merge cu dozajul. La lichide nutritive, in mod normal poti pune oricat. Daca pui 150-200ml de lichide nutritive (eventual combinate) pe kilogramul de mix, ai mai multa atractie.

Delcea_Sergiu scrie:
Personal mi se par exagerat de dulci si aromate multe din solubilele de pe piata.


Solubilele sunt inevitabil dulci, datorita laptelui de porumb, care "ciortanizeaza" orice mix. Prin definitie, boiliesurile solubile sunt boiliesuri de ciortan si, tocmai de asta, mixul nici nu conteaza prea mult, deci nu trebuie investit foarte mult in mix. Conteaza atractia, trebuie investit in atractie. Faptul ca bila e solubila face orice element de atractie cu atat mai eficient.

D.Madalin scrie:
eu nu prea ma impac cu faina de peste deaceea nu folosesc fishmeal,inca nu m-am saturat sa prind peste si pescuitul la peste mare nu ma tenteaza deaceea birdfood ...


Fishmeal-ul nu e pentru peste mare, e pentru orice peste. Pestele mare se prinde prin felul in care folosesti boiliesul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: parte lichida boilies
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Citat:

Solubilele sunt inevitabil dulci, datorita laptelui de porumb, care "ciortanizeaza" orice mix. Prin definitie, boiliesurile solubile sunt boiliesuri de ciortan si, tocmai de asta, mixul nici nu conteaza prea mult, deci nu trebuie investit foarte mult in mix. Conteaza atractia, trebuie investit in atractie. Faptul ca bila e solubila face orice element de atractie cu atat mai eficient


Sunt perfect de acord cu Dvs. Dar ma refer ca in ultimii ani am constatat ca, la cerinta pietei bineinteles, scaderea in raportul atractie-nutritie a fost radicala pt majoritatea solubilelor de pe piata. Poate fi doar o impresie a mea, dar comparand partide similare si balti similare pe ultimii 2-3 ani cu bile de la acelasi producator, folosind 60%fierte 40% solubile media capturilor a scazut simtitor (nu cred ca este din cauza popularilor anuale cu ciortan), motiv pt care eu in balti tip Pleasa/Mv2 folosesc 80% fierte 20% solubile acum de la aceeasi producatori de la care foloseam 60-40. Numarul trasaturilor este tot cam acelasi, dar diferenta de medie este simtitoare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: