CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Mai 11, 2024 9:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 11:17 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Salutare,

Am si eu o intrebare:Mai am de anul trecut cateva kg de boilies-uri.In pungi de 1 kg sigilate.Sunt atat tari cat si solubile.Cum le pot activa mai eficient pentru a le folosi acum in primavara?Sunt bile de carne.Nu dau nume.
Pentru cele tari am primit sugestia de a le pune in apa cateva ore inaintea partidei si apoi lasate la uscat pentru a le putea da cu cobra.

Astept sugestii.
Va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 12:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
cele tari le pui in apa din balta...dar nu le mai pui la uscat.....le dai asa cu cobra......si vor zbura si mai departe ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 12:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
bob bogdan scrie:
.Cum le pot activa mai eficient pentru a le folosi acum in primavara?


Ce intelegi prin activare?

E un termen care, de regula, e folosit in mod gresit. Are la baza teoria boiliesurilor “active” lansata de Mainline cu Active-8 si preluata mai tarziu si de Nutrabaits. Intre timp, nici Mainline si nici Nutrabaits nu mai insista in directia asta.

In orice caz, boiliesurile “active” erau boiliesuri fara conservant. Ale tale, daca sunt la punga, au conservant si e imposibil sa fie “activate”. Banuiesc ca te referi de fapt la dipuirea cu un lichid nutritiv. Poti sa folosesti o multime de lucruri, dar daca sunt fishmeal-uri isi recomand in primul rand proteine de peste solubile, ficat lichid si alte extracte de carne.

Daca producatorul are si un dip complementar pentru boiliesurile respective, poti sa incerci si dipul lui, daca e un dip pe baza de lichide nutritive. Daca e pe baza de glicerina cu aroma, nu te va ajuta prea mult. Mai bine folosesti CSL simplu, care e si ieftin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Merci de sfaturi.Da intr-adevar la dipuirea lor ma refeream Vlad.Dar daca le voi dipui bine mai am vreo sansa sa le mai dau cu cobra?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 5:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu zic ca, daca le dipuiesti, vor fi o atractie pentru ciortan.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 20, 2014 5:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
bob bogdan scrie:
Dar daca le voi dipui bine mai am vreo sansa sa le mai dau cu cobra?


Bogdan, n-am cum sa raspund pentru ca nu stiu ce boiliesuri sunt, cat sunt de tari, cu ce urmeaza sa le dipuiesti si cat le vei dipui. Ma refer aici in special la boiliesuri fierte, nu la solubile. Pentru apa foarte rece, boiliesurile sunt cu atat mai eficiente cu cat sunt mai mici, mai moi si eventual mai bine dipuite. Boiliesurile respective nu pot fi date cu cobra, dar pot fi date cu spombul. Vezi prima poza de aici cu genul de nada pe care as folosi-o dupa ce se dezgheata: http://carponline.ro/articole/martie-pe ... 2/pagina-4.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 21, 2014 2:02 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Merci mult de info Vlad.Stiam articolul.L-am citit inca de cand l-ai postat.
Concluzia am tras-o deja pentru sezonul rece:Farfurii,Seminte,Bile mici si nu in ultimul rand Withy Pool. :)

Fire intinse tuturor.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: