CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Vin Mar 07, 2014 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salutare.Am si eu o intrebare pentru Vlad si pentrutoata lumea care imi poate da ceva explicatii. Intentionez sa cumpar cateva kg de boiliesuri monster pursuit dar nu am vazut nici un detaliu referitor la ele pe forumurile din Romania. Nu l-am vazut nici date ca exemplu in Romania pe piata boiliesurilor. Sunt ineficiente sau doar nu au prins la public pe piata romaneasca?Am vazut ca sunt foarte appreciate in Anglia si in toata Europa. Are cineva detalii despre acest boilies,cateva pareri personale? MULTUMESC ANTICIPAT.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Vin Mar 07, 2014 12:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Monster Pursuit au fost boiliesuri foarte populare si in Romania in urma cu cativa ani, dar intre timp au aparut alte boiliesuri si atentia publicului a fost atrasa, cum se intampla de obicei, de ceea ce e nou. Am folosit versiunea shelf-life in 2002-2003 si prindea bine. Nu stiu sa-ti spun insa daca boiliesurile de astazi au ramas aceleasi sau au fost modificate in vreun fel.

Daca vrei sa ti le rulezi singur, ai mai jos reteta, care e de fapt o combinatie de doua mixuri plus Robin Red:

500g Monster Pursuit
400g Amber Attractor
100g Robin Red
2ml Salmon Oil Palatant
6ml Shellfish Concentrate
20ml Amino Liver Sense Appeal
2ml Protaste

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Vin Mar 07, 2014 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi mult Vlad. M-am gandit la idea de a-mi rula singur boilisurile chiar inainte de a pune intrebarea pe forum. :) . Eu sper sa am rezultate cu acest boilies pe lacurile salbatice unde pescuiesc mai ales ca pestele aici nu a mai vazut boilies niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 5:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 12:51 pm
Mesaje: 19
Vlad Pavlovici scrie:
Daca vrei sa ti le rulezi singur, ai mai jos reteta, care e de fapt o combinatie de doua mixuri plus Robin Red:

500g Monster Pursuit
400g Amber Attractor
100g Robin Red
2ml Salmon Oil Palatant
6ml Shellfish Concentrate
20ml Amino Liver Sense Appeal
2ml Protaste


Salut,
Vlad pe siteul celor de la Biigfish, la Monster Persuit Base Mix 2,5 kg, este o alra reteta de preparare a boilesurilor Monster Persuit:

900g Nash Monster Pursuit Mix
100g Robin Red
30ml Nash TOP ROD FORMULA Monster Pursuit Plus
10 oua medii
http://bigfish.ro/ro/produse-crap/nade- ... mix-2-5-kg

Reteta lor nu este cea originala?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 5:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E originala, in sensul ca tot de la Nash provine, care a pus in circulatie mai multe retete, dar probabil cea mai cunoscuta reteta de Monster Pursuit (datorita faptului ca Terry Hearn a doborat un record al Angliei cu ea) e cea data de mine mai sus, cu doua mixuri si Robin Red.

In ultimii ani, Nash a produs parti lichide complete, gata facute, pentru unele retete foarte cunoscute, cum e si Monster Pursuit, pe care le-a numit Top Rod Formula. Din cate inteleg, Top Rod Formula Monster Pursuit ar trebui sa contina Salmon Oil Palatant, Shellfish Concentrate si Amino Liver Sense Appeal. In loc sa cumperi trei sticle, cumperi una singura si nu ramai cu fractii.

Totusi, avand in vedere ca unii pescari prefera sa ia ingredientele separate, pe care le mai folosesc si la alte retete, e bine de stiut care sunt componentele retetei de Monster Pursuit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 6:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 12:51 pm
Mesaje: 19
Vlad Pavlovici scrie:
e bine de stiut care sunt componentele retetei de Monster Pursuit.

Eu chiar ma bucur ca ai expus reteta aceasta, doar ca eram confuz cand am vazut o alta reteta fata de ceea pe care o stiam... Acum totul este foarte clar!
Multimesc inca o data!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 4:02 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 20, 2014 3:56 pm
Mesaje: 6
Mai jos regasiti raspunsul celor de la Nash din 26 aprilie 2008 cu privire la reteta clasica de MP. De mentionat le-am transmis ca vom folosi MP in combinatie cu Amber Attractor.


"Your recipe looks good, it is not exactly monster pursuit (MP) because you are mixing base mixes.
The actual MP recipe is
4 eggs
3ml seafood
5ml crustacean
3ml shelfish sense appeal conc
10ml amino liver
50gm robin red
That simple, no salmon or sweetner.
The original recipe had salmon oil but did not work well in many deep or cold waters, the new recipe does work in deep and quite cold water but please note some waters do not fish well with fishmeals in cild conditions."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 4:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Avand in vedere ca nu toata lumea intelege engleza, n-ar fi rau sa incluzi o traducere in romana a mesajului pe care il citezi.

Am spus mai sus ca Nash a pus in circulatie mai multe retete. Cea mai cunoscuta ramane cea cu care Terry Hearn a stabilit un nou record national in 1996 (cu un crap botezat Mary, prins pe un lac foarte dificil din marginea Londrei, Wraysbury, la o greutate de 55lb 13oz), iar reteta respectiva continea Salmon Oil Palatant si Shellfish Sense Appeal.

Dovada e chiar pe site-ul Nash, vezi prima reteta recomandata: http://www.nashtackle.co.uk/base-mixes- ... x8bFc5huuI. The original UK record holding Monster Pursuit recipe. Adica reteta originala la care a fost prins recordul national britanic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Mar Mar 11, 2014 11:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 20, 2014 3:56 pm
Mesaje: 6
Mea culpa pentru lipsa traducerii acelui mail, dar vad destul de multe link-uri catre diverse site-uri sau catre articole scrise in limba engleza.
Am considerat ca nu este tocmai necesar sa traduc.

Am sa ma conformez imediat (in masura cunostintelor de limba engleza):

"Reteta voastra arata bine, nu este tocmai monster pursuit (MP) deoarece amestecati mixuri de baza.
Reteta actuala este
4 oua
3 ml Seafood Concentrate (concentrat de fructe de mare)
5 ml Pure Crustacean Extract (extract lichid de crustacee)
3 ml Shelfish sense appeal conc (concentrat de scoica)
10 ml Amino Liver Concentrate (concentrat aminoacidic de ficat)
50 g Robin red
Atat de simplu, fara Ulei palatant de somon sau indulcitor.
Reteta originala avea uleiul de somon dar nu lucra bine pe multe ape adanci sau in ape reci, reteta noua lucreaza pe lacuri adanci si chiar reci dar te rog ia aminte ca anumite lacuri nu raspund bine la fishmeal-uri in conditii reci.
Multe salutari Gary Bayes"


Mailul care a fost transmis catre Nash in aprilie 2008, continea reteta mentionata de dvs. si solicita cateva sfaturi pentru apa rece, respectiv:
-folosirea Salmon Oil sau Indian Spice
-crestere a dozajului de Amino Liver.

Nu contest cele mentionate de dvs ci am oferit o alternativa pentru apa rece primita de la producator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boilies Monster Pursuit
MesajScris: Mie Mar 12, 2014 8:26 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E clar ca exista mai multe retete de Monster Pursuit. Alta reteta recomandata la un moment dat era urmatoarea:

900g mix Monster Pursuit
100g Robin Red
6ml Shellfish Sense Appeal
6ml Seafood Concentrate
10ml Crustacean Extract
2ml Intense Sweetener

Ca fapt diverse, Crustacean Extract e un ulei de peste, deci uite o reteta si cu ulei, si cu indulcitor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: