CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 5:31 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Sâm Ian 25, 2020 12:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru primele teste cu montura, nu as folosi nici carlige de 8 si nici fire moi.

As urma instructiunile celui care a inventat montura sau instructiunile celor care o recomanda intr-un mod avizat. In cazul Wafter Rig / German Rig, daca vrei sa tii cont de recomandarile mele, incearca un carlig de tip curve shank relativ mare si un fir de forfac rigid sau semirigid. Daca poti, copiaza montura pe care am prezentat-o, in forma si la dimensiunile prezentate.

Dupa ce te familiarizezi cu montura, poti sa faci orice fel de teste - e chiar indicat sa le faci, ca sa vezi ce functioneaza si ce nu. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Apr 26, 2020 9:16 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Buna seara,

Domnule Pavlovici,aceasta montura,ca si mecanica,functioneaza doar cu momeli critic echilibrate sau mecanica e la fel si cu momeli de fund?
Din ce am mai vazut si citit,pescari cunoscuti(din UK mai ales),spun ca mecanica e la fel de buna si cu momeli de fund.
Si mai am o intrebare:daca la carlig se ataseaza porumb cu spuma flotanta sau alune tigrate cu insertie de pluta(doar sa usureze momeala,nu sa stea deasupra substratului ca un pop-up),montura este la fel de eficace?
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Lun Apr 27, 2020 6:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Montura functioneaza - probabil la fel de bine - si cu momeli scufundatoare.

E posibil s-o folosim cu momeli scufundatoare chiar fara sa stim. Daca pui un wafter in montura si tii montura in apa 12-24 de ore, wafterul isi poate pierde flotabilitatea la un moment dat si devine o momeala scufundatoare obisnuita, dar montura lucreaza. 

Am folosit German Rig / Wafter Rig cu alune tigrate unite printr-un dop de pluta. Dopul de pluta facea ca alunele sa formeze un wafter (am atasat mai jos o fotografie). Am si prezentat montura ca atare, intr-un film facut la Polcesti in 2018. Vezi Lacuri in teste: Polcesti. Link-ul trimite la secventa monturii. In forma prezentata, montura a lucrat perfect.


Fişiere ataşate:
Wafter Rig cu alune tigrate.jpg
Wafter Rig cu alune tigrate.jpg [ 109.83 KiB | Vizualizat de 10561 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Mie Dec 02, 2020 11:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un film despre German Rig, vedeti: Analiza unei monturi: German Rig.

Am preferat sa folosesc numele de German Rig pentru ca e numele cel mai cunoscut al monturii.


Fişiere ataşate:
Analiza unei monturi - German Rig.jpg
Analiza unei monturi - German Rig.jpg [ 48.35 KiB | Vizualizat de 9719 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Mie Iun 16, 2021 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Salut Vlad,

Poti sa ma ajuti cu producatorul pe care l-ai ales pentru tungsten-ul atasat pe firul rig-ului.

Multumesc!

Vlad Pavlovici scrie:
Am publicat astazi un film despre German Rig, vedeti: Analiza unei monturi: German Rig.

Am preferat sa folosesc numele de German Rig pentru ca e numele cel mai cunoscut al monturii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Mie Iun 16, 2021 2:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Bogdan, nu am o recomandare pentru un producator anume.

Gasesti alice de tungsten la diversi producatori - alege ce-ti place. Daca vrei sa le folosesti pentru monturi de pop-up (cum ar fi Withy Pool), ia-le pe cele mai mari si mai grele. Daca vrei sa le folosesti pentru monturi cu wafters (cum ar fi German Rig), poti sa iei unele ceva mai mici. 

La German Rig, alica nu e neaparat necesara, montura functioneaza si fara alica, dar poate fi utila in anumite situatii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Mie Iun 16, 2021 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Multumesc mult Vlad!

Vlad Pavlovici scrie:
Bogdan, nu am o recomandare pentru un producator anume.

Gasesti alice de tungsten la diversi producatori - alege ce-ti place. Daca vrei sa le folosesti pentru monturi de pop-up (cum ar fi Withy Pool), ia-le pe cele mai mari si mai grele. Daca vrei sa le folosesti pentru monturi cu wafters (cum ar fi German Rig), poti sa iei unele ceva mai mici. 

La German Rig, alica nu e neaparat necesara, montura functioneaza si fara alica, dar poate fi utila in anumite situatii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron