CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 16, 2024 2:51 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 6:15 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Va rog sa-mi recomadati un tip carlig pentru a-l folosi in montura de pop-up. Mentionez ca folosesc pop-up-uri de la Dynamite Baits de 10mm, fir suplu Sufix Herculine blend. Vrea ca pop-up-ul sa-mi ridice carligul in coada care va fi ancorat la maxim 1 cm cu o alica de plumb. Ce tip de carlige imi recomadati pt o asemea montura?

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 8:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa folosesti aproape orice carlig.

Ca sugestie, uite-te la ACE SCS numarul 6. E un carlig cu tija scurta curbata pe care l-am folosit frecvent in ultimul an, de cand a aparut, si pe care il prefer carligelor curve shank obisnuite. Ii poti adauga si un adaptor line-aligner, daca vrei.

Mai jos, ai o imagine (nu e fotografie, e o captura de imagine dintr-un film Catch & Release) cu un carlig ACE SCS numarul 6 intr-o montura snowman.


Fişiere ataşate:
ACE SCS Snowman.jpg
ACE SCS Snowman.jpg [ 34.6 KiB | Vizualizat de 8108 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 8:41 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Multumesc de raspuns Vlad. Observ ca carligul recomandat de tine seama foarte bine ca forma cu Hayabusa L1. Din pacate carligele ACE nu am de unde sa le cumpar din craiova, nu au aparut prin magazine.
Poti sa-mi explici pe scurt de ce le preferi pe acestea in detrimentul celor tip kurv shank? Multumesc.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 8:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
florinalin scrie:
Din pacate carligele ACE nu am de unde sa le cumpar din craiova, nu au aparut prin magazine.


Presupun ca asta n-ar fi o problema, le poti comanda online de la Big Fish sau Total Fishing daca vrei sa le incerci.

florinalin scrie:
Poti sa-mi explici pe scurt de ce le preferi pe acestea in detrimentul celor tip kurv shank? Multumesc.


Pentru ca, avand tija ceva mai scurta, au implicit o deschidere ceva mai mare fata de un carlig curve shank standard. Daca ii adaugi unui SCS un adaptor line-aligner, adaptorul nu are tendinta sa reduca deschiderea si sa "inchida" carligul.

In fine, asta e preferinta mea personala (altfel, adaptorii se pot folosi cu carlige curve shank normale, cu tija de lungime medie, dupa cum carligele curve shank normale se pot folosi fara adaptori), dar montura functioneaza foarte bine in felul in care e legata mai sus.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 3:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
:)m-ai convins, vreau sa le cumpar si eu. Vad ca le are totalfishing pe stoc. Acum ajuta-ma te rog sa aleg marimea potrivita, ca am mai comandat niste carlige online, fara sa le vad pe viu si mi-am cam luat teapa cu marimea.
M-ar interesa marimea corespondenta lui: Hayabusa P1 nr 4 si Hayabusa P1 nr 6 SAU Korda kurv shank nr 6 si Korda kurv shank nr 8.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Carlige pop-up
MesajScris: Mie Iun 04, 2014 3:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Incearca SCS numarul 6, e apropiat de numarul 6 de la Korda Curve Shank. Exista si numere intermediare, de pilda 5.

Ca rezistenta, isi pastreaza varful mai bine decat Korda.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: