CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 10, 2024 6:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura pentru apa curgatoare
MesajScris: Dum Oct 12, 2014 5:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:12 pm
Mesaje: 30
Localitate: Focsani
Am o mare problema.
De vreo 2-3 ani am revenit si pescuiesc pe riul Siret(sint fan Dunare, Siret,in general locuri salbatice si cu posibilitati de capturi mari la crap) si am gasit un loc care la prima vedere nu are nimic special dar dupa mai multe partide de pescuit am facut topografia locului.In acel loc a fost cindva un dig din bolovani iar acum mai sint destui pe fundul riului si cei mai rau este ca sint plini de scoici( poate daca ma gindesc bine nu-i 100% rau ;) .Problema este ca mai bine de 60% din pesti ii pierd datorita faptului ca forfaturile imi sint taiate in primele 4-5 sec de cind are loc trasatura.
Locul il momesc cu graunte muiate sau preparate( nu am vazut diferenta inca), indulcite si putin aromate iar anul asta nu am reusit sa scot pe mal decit amuri mari 11-16 kg.
Am legat cirligele cu fire monoifilament , cu textil diverse grosimi, fire camasuite de pina 35 lb, dar nimic nu rezista .Marea majoritate a trasaturilor le am in acel loc cu respectivele structuri si nici nu apuci sa pui mina pe lanseta pt ca dupa 3-4 sec dupa ce o indoaie imi taie forfatul si ................
Am ajuns sa fac monturi cu conductor electric plin de Cu cu camasa de plastic prins cu virtejk cu inel si fir camasuit de vreo 6-7 cm la care am razuit camasa pt mecanica monturii.Am avut trasaturi si la asa ceva (asta a fost la ultimul pescuit saptamina trecuta) dar acum si-a dat drumul din cirlig, propbabil nu s-a intepat bine.Poate cineva mi-ar spune ,schimba locul, dar a ajuns sa ma intarite in asa hal acest lucru caci imi vine sa ma mut acolo.
Pescuitul pe Siret este o aventura datorita faptului ca da drumul la baraje si iti modifica planurile caci unele locuri sint bune pe apa mare altele pe apa mica , dar asta este alta discutie.
Aveti vreo idee sa imi dati pt un material de forfat .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru apa curgatoare
MesajScris: Dum Oct 12, 2014 5:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
nu stiu daca o sa te ajute sau nu dar poti incerca cu o struna pentru stiuca foarte subtire si maleabila erau in magazine maro la 25cm. dimensiunea o sa o verific maine. poti demonta agrafa si legi carligul direct. eu asa pescuiesc la stiuca cu pestisor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru apa curgatoare
MesajScris: Dum Oct 12, 2014 10:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
incearca un rig combi cu leadcore + inaintas mono de 0.8-1mm (minimm 10 m lungime)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru apa curgatoare
MesajScris: Lun Oct 13, 2014 1:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:12 pm
Mesaje: 30
Localitate: Focsani
M-am gindit la ambele variante dar am facut probe cu un cater(tot ceva de genul este si scoica) si nu a rezistat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: