CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 8:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Un mic sondaj pentru utilizatorii forumului: folositi adaptori line-aligner? Daca folositi, care sunt adaptorii preferati? Pentru mine, au devenit un accesoriu aproape indispensabil. Cateva impresii despre cei pe care i-am testat.

ACE Line Aligner Kickers. Sunt adaptorii cu care am lucrat aproape exclusiv de cand au aparut. Sunt usor de urcat pe ochetul carligului. Ii prefer datorita unghiului agresiv facut cu ochetul. Fiind scurti, merg excelent pe carlige tija lunga, dar functioneaza bine si pe alte modele. Disponibili intr-o singura marime si mai multe culori. Un scurt clip pe care l-am facut cu adaptorii ACE: http://youtu.be/VlTO2htG6jw?list=UU-_Uj ... IQSqfQCzIA.

PB Products Aligners. Disponibili in mai multe versiuni si mai multe culori. Ca dimensiuni, pot fi lungi (pentru carlige cu tija scurta) sau scurti (pentru carlige cu tija lunga). Daca nu ma insel, au fost primii adaptori line aligner numiti ca atare. Material flexibil, stau bine pe tija carligului. Prefer versiunea scurta pe orice carlig.

Fox Line Aligner Adaptors. Disponibili intr-un singur model si doua marimi diferite, pentru carlige mai mari sau mai mici. Ca dimensiune, sunt oarecum la mijloc intre cele doua modele de la PB Products. Material asemanator cu PB Products.

Taska Tungsten Aligners. Taska produce doua tipuri de adaptori, unul dintr-un material plastic, asemanator cu versiunile obisnuite ale altor firme, si altul dintr-un cauciuc impregnat cu tungsten. Am folosit versiunea cu tungsten, care urmareste sa lesteze oarecum carligul. N-am constatat vreun avantaj al lestarii, dar materialul cauciucat e cel mai flexibil dintre toate si poate fi pus pe carlige mari, numerele 1-2, cu ochet proeminent, pe care alti adaptori nu incap.

Carp'R'Us Mouthsnaggers. Primii adaptori line-aligner produsi de vreo firma, doar ca la inceput nu se numeau adaptori line-aligner. Arata ca o imitatie de larva. Corp lung. Sunt disponibili pe o singura marime si diverse culori. Usor de urcat pe ochetul carligului. Functioneaza foarte bine.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Incep prin a raspunde eu. Am folosit sa zic, cca un sezon line aligner de la Fox, cei mentionati de tine modelul pentru carlige mici. Dar cum nu am vazut rezultate spectaculos in bine fata de monturile fara adaptor...am renuntat si nu mai folosesc deloc. Montura simpla, cu sau fara varnis de ghidare si atat.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 9:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
florinalin scrie:
Am folosit sa zic, cca un sezon line aligner de la Fox, cei mentionati de tine modelul pentru carlige mici. Dar cum nu am vazut rezultate spectaculos in bine fata de monturile fara adaptor...am renuntat si nu mai folosesc deloc. Montura simpla, cu sau fara varnis de ghidare si atat.


Ca o paranteza, cred ca utilitatea adaptorului depinde de tipul monturii si de forma carligului. De exemplu, la o montura blow-back legata cu un carlig cu tija dreapta (si cu ochet drept), s-ar putea sa fie ceva mai util decat la o montura de acelasi tip legata cu un carlig cu tija curbata, a carui forma produce din constructie efectul de line-aligner.

In mod cert, adaptorii nu imbunatatesc nicio montura spectaculos, dar daca adauga 5-10% la randamentul monturii (anumite monturi si anumite carlige), cred ca merita folosite. Am inchis paranteza...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 9:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Oare sunt singurul care mai foloseste tubul termocontractabil? Nu stiu de ce, poate din conservatorism, am refuzat inovatia in ce priveste acest accesoriu.
Imi place sa construiesc rigurile mai in stil old school.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 10:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
Imi place sa construiesc rigurile mai in stil old school.


Off-topic: tubul termo nu e "old school". Pentru pescarii "old school", e new age! In cazul asta, old school inseamna un line-aligner facut din tub anti-tangle, cu firul de forfac scos cu acul de cusut prin peretele tubului. Eventual, forfac de dacron si carlige Au Lion d'Or cu paleta. Retro ultracult! :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 10:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Cand imi fac monturile de acasa, folosesc tub termocontractabil. Cand le fac pe balta, de cele mai multe ori folosesc line aligner. Am incercat atat ACE Line Aligner Kickers cat si PB Products Aligners. Prefer ACE Line Aligner Kickers!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Vin Oct 31, 2014 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Am inceput cu cei de la Fox (mai ales ca, intr-o perioada, erau cam singurii pe care-i gaseam). Continuu sa-i folosesc in paralel cu cei de la ACE la care cred ca voi ramane intr-un final. Sunt mult mai versatili, imi par dintr-un material mai prietenos si, asa cum bine a observat si Vlad, formeaza un unghi mai agresiv cu tija carligului comparativ cu alte modele.

I-am folosit si cu carlige cu tija dreapta si cu tija curbata (caz in care, intr-adevar, n-am observat nici o diferenta clara fata de situatiile in care nu-i folosesc, probabil ca e mai mult o chestie psihologica). Oricum eu sunt de parere ca sunt utili mai mult in timpul drill-ului decat in mecanica monturii strict in timpul aspirarii/expulzarii momelii.

Pe vremuri, obligat, am folosit, bineinteles, si tub termocontractabil. Am renuntat fara regrete (desi cu oarecare nostalgie) la a-l folosi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Sâm Noi 01, 2014 12:09 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
La inceput am folosit tubul termo, am renuntat rapid din momentul aparitiei variantelor de mai jos.

Am continuat cu PB, se lucreaza usor cu el, eu cred cu tarie ca ajuta la o intepare mai usoara si mai sigura; primul minus ar fi ca, pastrand monturile in cutia lor cu firele tensionate, tind sa isi piarda forma initiala, cat de cat agresiva, al doilea minus, pretul. Mai am in trusa...

Fox pentru mine au fost ceva de nefolosit, intrau extrem de greu pe ochetul diferitelor carlige, am renuntat rapid la ele.

In momentul de fata folosesc Ace, usor de lucrat, agresive, pret si dimensiuni reduse fata de PB; prefer varianta "gravel", mi se pare mai usor de lucrat decat "silt", probabil din cauza faptului ca nu are atat de multa vopsea in masa materialului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Sâm Noi 01, 2014 9:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Am folosit Ace si Fox. Voi ramane la ACE 100%.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adaptori line-aligner
MesajScris: Sâm Noi 01, 2014 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut,
Am folosit in lipsa de adaptori tub siliconic,tub termo...acum folosesc doar adaptori line-aligner Kkarp (acest model pana termin toata rezerva din trusa), Carp'R'Us Mouthsnaggers si Leon Hoogendijk Dragon Fly.
Apropo de adaptorii line-aligner Carp'R'Us...cei maro si verzi sunt o idee mai mici decat cei albi transparenti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: