CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 9:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:
Vlad, e cam fortata comparatia.


Comparatia nu e fortata. Filmele si articolele mele, inclusiv acest site, sunt produse comerciale. In spatele lor exista sponsori sau clienti de publicitate. Nu cunosc pe nimeni care sa produca materiale educative costisitoare cu caracter non-profit.

Faptul ca informatia are si o componenta comerciala nu o descalifica. Poti sa ignori orice reclama, daca vrei, si sa folosesti doar ceea ce ti se pare util. In toate materialele pe care le produc - filme sau articole - incerc sa pun continutul util pe primul plan.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 9:41 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
gimi_mures scrie:
Ionut-Paul scrie:
Strict despre subiectul adaptorilor line-aligner eu am urmatoarea opinie: acesta ajuta mecanica monturii, dar nu atat in momentul inteparii (mai ales in cazul monturilor unde se folosesc carlige cu tija curbata, ochetul indoit in interior si varnis siliconic), cat in cel al drilului.

Paul, eu nu vand cum te-ar putea ajuta un line-aligner in timpul drilului. In acele momente exista presiune pe fir si line-alignerul se intinde odata cu firul, nu mai are pozitia incovoiata. La intepare eu cred ca ajuta.


Eu sunt de parere ca, atunci cand ai varnis pe tija carligului, acesta anuleaza efectul adatorului in momentul inteparii. Si cred ca te ajuta in timpul drilului exact in momentele in care tensiunea din fir slabeste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 10:28 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Mi-a placut foarte mult titlul filmului, foarte pompos de altfel avand in vedere continutul. Am vazut o un "fost campion national" inconjurat de o gasca de aplaudaci banuiesc ca erau si un pic "afumati".
Referitor la "kordisme" nu vreau sa comentez, cine ma cunoaste stie ca sunt un fan la firmei Korda si nu vreau sa se interpreteze ca subiectivism.... dar nu pot sa nu ma amuz cand l-am auzit pe Gabi Sandu spunand ca cei de la Korda si-au schimbat modul de a face filme (nu mai arata filmari cu pesti care scuipa montura ci doar cu Danny in dril) de frica sa nu creada lumea ca fac produse proaste :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 10:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
lucian_man scrie:
Vlad, e cam fortata comparatia.


Comparatia nu e fortata. Filmele si articolele mele, inclusiv acest site, sunt produse comerciale. In spatele lor exista sponsori sau clienti de publicitate. Nu cunosc pe nimeni care sa produca materiale educative costisitoare cu caracter non-profit.


Corect. Insa eu vorbeam strict despre Withy Pool. Montura o poti realiza cu produse de la Fox, sau de la Korda sau de la Solar, etc. Tu ai promovat o montura, nu accesoriile. Faptul ca in filmele tale exista un product placement nu inseamna ca acea montura trebuie realizata musai cu acel brand. Asa ca eu iau acel material ca unul informativ si nu comercial.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 10:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
horatiu sibianu scrie:
"fost campion national"


Horatiu, despre echipa Argentinei la fotbal nu spui ca este fosta dubla campioana mondiala ci spui ca este dubla campioana mondiala ;)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
lucian_man scrie:
horatiu sibianu scrie:
"fost campion national"


Horatiu, despre echipa Argentinei la fotbal nu spui ca este fosta dubla campioana mondiala ci spui ca este dubla campioana mondiala ;)


Corect, dar nici nu fac filme unde sa faca misto de Pele. Asa cum nici nu are sens sa compar ce aport a adus Korda in pescuit vs Gabi Sandu. Dar, cum am mai zis, eu sunt si subiectiv legat de acest aspect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 10:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul consider ca ideile pe care le prezinta sunt strict din punct de vedere al unui pescar de competitie pentru care orice trasatura conteaza si nu conteaza daca ii scoate din pozitite un caras montura dupa o ora. Ca de obicei sunt lucruri pe care le poti lua si altele pe care le poti ignora. Exista oricum foarte multe lucruri care aunt intr-adevar cam degeaba facute si sunt altele care sunt indispensabile. Fiecare e liber sa aleaga atat accesoriile pe care sa le foloseasca cat si informatiile de care sa tina cont

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 12:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Gabi Sandu nu spune decat ca pentru a prinde peste nu e nevoie de toate accesoriile din lume...
Se poate prinde peste mare si/sau mult si cu monturi simple, fara alignere, fara varnisuri, fara anouri, fara fire care mai de care mai pompoase.
Multi dintre pescarii de competitie romani de succes, care prind la un concurs poate cat prindem noi intr-un sezon intreg, pescuiesc simplu, in genul celor prezentate de Gabi Sandu in filmuletul ala.
O montura de-a lui Mitranescu sau de-a lui Tata Nitu costa maxim 3 lei. Exista pescari care pescuiesc cu monturi de 20 lei... confortul psihologic de a pescui cu o montura de la TV pe multi ii face pescari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 1:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Oare pe considerentul asta nu am putea sa ne intoarcem in timp si sa pescuim cu porumb de conserva tras direct pe carlig? Oare nu am prinde crapi pe Moara, Doripesco, Lates si alte carpodroame de concurs suprapopulate cu crap, majoritatea ciortan?
Cred ca subiectul asta se intersecteaza cu cel in care intreba cineva la ce ne folosesc monturile asazis sofisticate. Raspunsul e clar, uneori ele fac diferenta.

Iar pur si simplu uneori e placut sa mergi cu autoturismul in oras in loc sa iei metroul, arata bine o montura facuta cu componente de calitate, e placut sa pescuiesti cu ea, desi in fond poti prinde peste si cu altele simple.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "Kordisme"
MesajScris: Mie Ian 21, 2015 7:09 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Un exemplu de rig "sofisticat". Oare de unde este poza?


Fişiere ataşate:
10258911_778103425590194_1902759762336944738_n.jpg
10258911_778103425590194_1902759762336944738_n.jpg [ 97.81 KiB | Vizualizat de 9074 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: