CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: montura ca rezolvare a ecuatie!
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 9:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 27, 2015 8:15 pm
Mesaje: 3
Salutare tuturor si bine v-am gasit.
Incepator ,timp putin si problema mare .

Pescuiesc la ciortan , partide scurte pe balta ochiul boului.Populatia piscicola este slaba ,formata din ciortan si crap intre 1 si 5 kg si ten pana la 10 kg .Balta are foarte mult mal si doar 3-4 locuri unde substratul este tare la distante intre 30 70 m de mal deci se poate arunca din mana lejer.Balta este secata toamna si populata primavara deci cu boiles slabe sanse si nici nu se merita sa il inveti.Se pescuieste in mod constant plantat cu navomodelul iar ca montura folosita e o chestie ciudata lega boabe de popcorn direct pe tija carligului cu ata de cusut.Rezultate (nu satisfacatoare ) la o montura facuta din carlig cu ochet dar fara fir de par si momeala direct in carlig.In afara de monturile de pop-up ce monturi sau variante imi recomandati pentru porumb?

Atesez si o poza cu lacul sa vedeti care e locatia.

Zona marcata cu cerc e cea in care se planteaza iar zonele delimitate cu patrat sau dreptunghi sunt cele cu fund tare in rest e mal in aceste zone e si apa cea mai adanca.

Multumesc anticipat si scuze daca am postat aiurea.


Fişiere ataşate:
balta.jpg
balta.jpg [ 64.15 KiB | Vizualizat de 8855 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 9:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu cand pescuiam pe peris unde era mal de 20 de cm, foloseam o lungime destul de mare la forfac si de asemenea foloseam foarte mult popup. Avand in vedere ca vrei sa pescuiesti exclusiv cu porumb poti sa pescuiesti cu saculet si de asemenea in saculet sa pui pufuleti solubili ca sa il ridici de pe substrat, ideea e sa folosesti boabe de porumb, iar intre ele sa pui spuma flotanta ca sa echilibrezi montura. Ca si monturi poti folosi chod rig, withy pool, blow back.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 27, 2015 8:15 pm
Mesaje: 3
Multumesc de raspuns.

Ideea e ca pe zona cea mai tare cea de langa calugar nu pescuieste mai nimeni ,toti cei cu care am vorbit zic ca zona e proasta ,desi substratul e propice si cu ani in urma in zona respectiva rezultatele erau rare dar notabile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 10:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Daca toata balta are mal, ar trebui insistat pe portiunea cu fund tare. Mai ales pentru ten, dar nu numai.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 11:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
florin stefan scrie:
Multumesc de raspuns.

Ideea e ca pe zona cea mai tare cea de langa calugar nu pescuieste mai nimeni ,toti cei cu care am vorbit zic ca zona e proasta ,desi substratul e propice si cu ani in urma in zona respectiva rezultatele erau rare dar notabile.


Zonele de intrare si iesire a apei dintr-o balta sunt in general locuri productive. Acolo unde se scurge apa se strang pestii pentru ca mancarea vine singura la ei. Chiar daca cineva iti spune za zona nu este productiva, eu zic sa o incerci si nu numai 12-24 de ore, ar trebui testat in cel putin 2 partide diferite. Acum nu zic sa duci acolo toate monturile, dar sa ai una acolo in incercarea de a vedea ce iese de acolo.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 28, 2015 8:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 27, 2015 8:15 pm
Mesaje: 3
O sa tin cont de aceasta idee si o sa incerc.Multumesc pentru raspunsuri .

Curios daca altcineva are alta sugestie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 89 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: