CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 10:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Odata inteles modul in care actioneaza montura pe care vrei sa o legi, lungimea firului de par o sa o deduci intuitiv.

Cu riscul de a spune o prostie, iata parerea mea despre cum actioneaza o montura de substrat:

Faza 1: Inghitirea
Crapul absoarbe momeala, aceasta-i intra in gura tractand dupa ea carligul, dupa parerea mea exista o foarte mica posibilitate de intepare in aceasta faza.

Faza2: Run
Pestele pleaca, plumbul actioneaza ca o ancora si tendinta este de a trage carligul afara din gura. Acum exista cea mai mare sansa de autointepare, daca insa avem o momeala lipita de carlig aceasta poate diminua sansele. Experimental poti determina un optim al distantei boiles-carlig prin binecunoscuta metoda de a trage forfacul in palma, in felul asta iti dai seama si de agresivitatea monturii.

O alta faza 2 este atunci cand pestele simte ca ceva e in neregula insa nu pleaca, ci sta pe loc si incearca sa scape de montura scuipand-o. Intai va iesi momeala, aceasta tractand carligul. In functie de cum e atasata momeala de carlig ai sanse mai mici sau mai mari de a intepa crapul.
Daca ai un efect blow back, atunci punctul de tractiune va fi la ochetul carligului, iar acesta va fi tras in pozitia corecta, se va rasuci cu varful in jos si va intepa.

Un fir de par prea scurt sau legarea solida a acestuia cat mai sus (pe curbura carligului) va impiedica o astfel de evolutie, va intoarce carligul cu curbura catre exterior si nu va exista intepare.

Cam asta am inteles eu ca se petrece cu o montura cand e aspirata de crapi.

Personal nu folosesc nimic care sa fixeze firul de par de tija carligului astfel oricum ai trage de bila ea nu va "rasturna" carligul, exceptie fac doar la monturile "extreme" cu bile mai mari de 24mm si fire de par foarte lungi 4-5 cm unde folosesc un anou pentru a ghida carligul in gura pestelui. Imi imaginez ca daca nu l-as folosi atunci exista riscul ca, carligul sa actioneze ca un stoper si sa se impiedice de buza, nemaiajungand inautru. Daca totusi esti fan carlige fine wade gape un adaptor line-aligner ar putea fi suficient.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: