CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iul 20, 2013 9:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 7:56 pm
Mesaje: 10
Buna seara!
In primul rand sa ma prezint ca asa e frumos, chiar daca nu este o rubrica dedicata.
Ma numesc Cotiusca Ioan, din timisoara si am ajuns aici prin Ovidiu Opre care mi-a sugerat ca gasesc o comunitate de pescari mai deosebita... si din ce am citit pe forum tiind sa cred ca are dreptate... dar sa revin la topic...

O chestie foarte interesanta observata de mine in ultimii ani este "echilibrul" dintre carlig si bila... de ce spun asta (si am sa vreau sa va dati si voi cu parerea) ... diametreul carligului in raport cu diametrul boilisului si distanta dintre aceste doua... cati dintre voi ati observat ca pt o intepare corecta si un risc minim de pierdere al pestelui marimea carligului trebuie sa se apropie dar nu neaparat egala cu marimea bilei.. am obs si la mine si la altii ca daca pun un carlig mic de 6 sa zicem, marimea cea mai mica din gama 6 (difera de la producator la producator) si un boilies de minim 20mm trasaturile sunt mai rare si inteparea e mai nesigura... eh, pe cand am folosit un carlig mai mare de 4 la o bila de 20 cu o distanta de min. 1cm intre ele trasaturile erau mai frecvente si inteparea in buza de jos era ferma si curata.
Greseala unora si a mea in trecut era sa pun carlige mici la bile mari si la o distanta mica una de cealalta (0,5cm~) iar trasaturile erau anemice si inteparea se facea de multe ori haotic, ba pe exterior ba pe varful buzei, etc...
cati dintre voi ati observat fenomenul asta? sau daca aveti o sugestie mai buna legat de o montura cat mai simpla... am uitat sa specific ca sunt adeptul lucrurilor simple, fara o-ringuri, blow back, termocotractibile si alte cele... au fost incercate mult timp de mine si am ajuns la concluzia ca o montura simpla bine echilibrata in raport cu diametrul bilei face mai mult decat orice alt accesoriu
pareri?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 6:56 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Salut Shabazz, am facut un topic nou pentru discutia propusa de tine.

Distanta minima intre carlig si boilies, pentru mine, e de 1mm. O distanta mai mica iti poate aduce mai multe trasaturi si mai multe rateuri. In schimb, daca lasi carligului un spatiu manevra mare, randamentul monturii creste, chiar daca numarul trasaturilor poate eventual sa scada.

Daca se intampla sa pierd peste in dril, primul lucru la care ma uit e distanta dintre carlig si momeala si, de obicei, solutia e sa las o distanta mai mare. In anumite situatii, am lucrat cu distante de 4-5cm.

Legat de "lucrurile simple", toti vrem lucruri simple si eficiente, dar pe de alta parte sunt cazuri in care lucrurile simple nu sunt suficiente si trebuie sa incerci si lucruri mai putin simple. In general, dezvoltarea monturilor de crap se datoreaza celor cu un interes pentru lucruri mai putin simple.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 12:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Distanta minima intre carlig si boilies, pentru mine, e de 1mm.

Vlad, cred ca ai vrut sa spui 1 cm.....nu 1 mm.... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 12:55 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Salut Shabazz, am facut un topic nou pentru discutia propusa de tine.

Distanta minima intre carlig si boilies, pentru mine, e de 1mm. O distanta mai mica iti poate aduce mai multe trasaturi si mai multe rateuri. In schimb, daca lasi carligului un spatiu manevra mare, randamentul monturii creste, chiar daca numarul trasaturilor poate eventual sa scada.

Daca se intampla sa pierd peste in dril, primul lucru la care ma uit e distanta dintre carlig si momeala si, de obicei, solutia e sa las o distanta mai mare. In anumite situatii, am lucrat cu distante de 4-5cm.

Legat de "lucrurile simple", toti vrem lucruri simple si eficiente, dar pe de alta parte sunt cazuri in care lucrurile simple nu sunt suficiente si trebuie sa incerci si lucruri mai putin simple. In general, dezvoltarea monturilor de crap se datoreaza celor cu un interes pentru lucruri mai putin simple.

Vlad,care mai sunt sunt situatiile in care se lasa distanta mai mare intre boilies si carlig si cand se lasa mai scurta?Din cate stiu,atunci cand se vizeaza peste mai mare,distanta se lasa mai mare .Mai exista si alte situatii,de exemplu legate de substrat,viziblitatea ,adancimea apei etc?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 2:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
robys scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Distanta minima intre carlig si boilies, pentru mine, e de 1mm.

Vlad, cred ca ai vrut sa spui 1 cm.....nu 1 mm.... ;)


Absolut. :)

Da, distanta minima pentru mine e 1cm, la monturi de tip blow-back, pe care le folosesc in mod obisnuit. La Withy Pool, in schimb, distanta e mult mai mica, dar mecanica monturii e diferita.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 2:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
valter scrie:
Vlad,care mai sunt sunt situatiile in care se lasa distanta mai mare intre boilies si carlig si cand se lasa mai scurta?Din cate stiu,atunci cand se vizeaza peste mai mare,distanta se lasa mai mare .Mai exista si alte situatii,de exemplu legate de substrat,viziblitatea ,adancimea apei etc?


Aici exista o sumedenie de opinii si nu cred ca se poate ajunge la un consens, mai ales ca pestele are moduri diferite de hranire de la o apa la alta, de la un anotimp la altul si de la o nada - sau strategie de nadire - la alta.

Personal, prefer sa las o distanta relativ mare, in ideea unei oarecari selectii. Uneori, functioneaza, iar alteori, nu. Cum spuneam, distanta de 1cm e minima, dar folosesc frecvent 2-3cm, mai ales la carlige mici, cum e numarul 6, ca sa ma asigur ca momeala nu acopera carligul. La fel, las o distanta mare si la boiliesuri de 24-30mm, chiar daca acolo folosesc carlige mari in montura. Ma refer aici la o montura blow-back, cu anou sau cu varnis, unde punctul de ancorare al firului de par pe carlig e in dreptul spinului.

La alte monturi, distanta poate fi mai mica, daca punctul de ancorare al firului de par e mai apropiat de ochetul carligului. Repet, insa, astea sunt doar preferinte personale. Ceea ce conteaza este ca montura sa lucreze corect si iti dai seama de asta la primele trasaturi, in functie de felul in care e intepat pestele. Am vazut monturi cu fire de par foarte scurte, care lucrau corect, in situatia data.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 10:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
In aruncare, la distanta de 2-3 cm intre bila si ac, nu exista pericolul impleticirii bilei in jurul acului sau a inteparii bilei in ac? Cum am putea remedia aceasta problema? Ma intereseaza varianta fara saculet (pescuit exclusiv numai la bila).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 11:15 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Cristi Chiritoi scrie:
In aruncare, la distanta de 2-3 cm intre bila si ac, nu exista pericolul impleticirii bilei in jurul acului sau a inteparii bilei in ac? Cum am putea remedia aceasta problema? Ma intereseaza varianta fara saculet (pescuit exclusiv numai la bila).


Se poate lega firul de par de curbura carligului cu banda/ata solubila, sau se poate pune un pufulete solubil intre bila/bile/snowman si carlig pe spatiul de 2-3cm de pe firul de par.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 9:29 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
sau se poate pune un pufulete solubil intre bila/bile/snowman si carlig pe spatiul de 2-3cm de pe firul de par.


Se pot pune chiar si 2 sau 3 pufuleti lipiti intre ei prin umezire!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 16, 2014 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Sigur, depinde si de spatiu ;) Uneori am vazut si saculeti solubili mici cu micro-pelete in acel spatiu in cazul in care distantele vizate permit asta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: