CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Mar Dec 30, 2014 11:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Roby Solticzki scrie:
kro scrie:
carligele hand-made marca Nea' Melici , pentru cunoscatori ... restul povesti

Cred ca exagerezi putin Roland. ;) Am comandat si noi la TM carligele respective....si tot cu povesti continui sa pescuiesc.


Eu am vorbit din punctul meu de vedere , nu le laud aiurea ca nu am nici un interes , nu sunt reprezentant sau field tester si nici nu am de gand ...

Intradevar marimi mici gen 6 nu prea gasesti dar in genu marimea 4 am gasit destule wide gape , tu ai comandat mai demult atunci nu avea numai "dealea de soanca " ...pentru carlige mici tre sa apelez si eu la cele comerciale . In legatura cu contra spinul ii intradevar brut la cele mai mari dar tot timpul le strang cu patentul daca fac monturi cu ele si intradevar sunt unpic mai grele decat cele teflonate , poate fi un dezavantaj la absorctie dar eu nu am intampinat probleme

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 9:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Confirm cele spuse de Robi. Se indreapta usor fara a forta pestele, se casca virful la ele.Cred ca mai am peste 100 de buc ca nu am mai folosit de atunci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 4:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
kro scrie:
In legatura cu contra spinul ii intradevar brut la cele mai mari dar tot timpul le strang cu patentul

..aha..d-aia spuneai tu ca sunt doar pt. cunoscatori.Bun asa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
As avea si eu o intrebare de necunoscator: daca aceste ace de care vorbiti se gasesc greu, mai trebuiesc "prelucrate" cu patentul, se oxideaza mai repede, etc., de ce le preferati?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 10:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
...cred ca ar trebuii sa discutati de cirligele produse de firme specializate-solar, fox, pb, mugga, etc, etc, etc...cirlige facute manual foloseam prin 85-89...cind comertul ne oferea pe cele din Sibiu si la negru cristaluri si rar mustad...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 10:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
...nu toti pescarii folosesc aceleasi cirlige in concursuri sau in pescuitul de placere...parol...daca vreti exemple va dau...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 10:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Serban Popescu scrie:
As avea si eu o intrebare de necunoscator: daca aceste ace de care vorbiti se gasesc greu, mai trebuiesc "prelucrate" cu patentul, se oxideaza mai repede, etc., de ce le preferati?


Buna intrebarea! Eu le foloseam si probabil o sa le mai folosesc in situatia in care ma avantajeaza contraspinul mare si agresiv (de exemplu pescuit in vegetatie abundenta), cum spune si Roland, efectiv nu poti pierde pesti cu el. In rest...eu nu am patit sa mi se zezdoaie vre-unul, sa rugineasca...din punctul asta de vedere eu sunt multumit.

Eu le-am comandat entuziasmat cand am auzit ca ar fi cineva care face carlige la comanda, eu inca imi modific cu patentul carligele pentru a fi pe gustul meu. Am dat 2 carlige de model dar am primit tot pe alea tipice pe care le face mosul, deci treaba nu statea tocmai asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Vin Ian 02, 2015 10:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am uitat sa specific, daca ar fi sa mai cumpar respectivele carlige...nu. Sunt multe variante superioare lor, eu asa zic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Sâm Ian 03, 2015 1:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
alin pitters scrie:
.... Sunt multe variante superioare lor, eu asa zic.

... ;) :D ...asisderea ;) ...
in functie de pofta de mincare a crapilor, de stilul de pescuit-plantat sau din mina, ca sunt in concurs sau pescuiesc de placere, de temperatura apei, de tipul monturii(pop-up, om de zapada, critic echilibrata, plastice, bila solubila sau tare), tipul cirligului difera...long-shank, wide-gape, kurv-shank...nichelat sau teflonat...
Daca in concursuri ai interesul sa schimbi mai rar montura, in pescuitul de placere nu conteaza...timpul nu te streseaza ;) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: carlige recomandate
MesajScris: Sâm Ian 03, 2015 7:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Dupa ani in care am incercat aproape toata gama de carilge ale principalelor firme, am cateva preferate:

As incepe cu unele ieftine insa deloc mai prejos decat cele duble ca pret: Prologic si scot in evidenta aici C4 si carligul cu tija lunga preferat: C2.
Toata gama Solar.
De la Nash unul singur: Twister.
PB, mai ales Super Strong. De altfel toata gama PB de la carlige la fire este una de o calitate extraordinara.
Kurv Shank - Korda
De asemenea, ACE - poate cele mai ascutite carlige.
Fox - SSSP.
Kamasan B775


Fişiere ataşate:
P1020142.JPG
P1020142.JPG [ 173.47 KiB | Vizualizat de 8666 ori ]
P1010783.JPG
P1010783.JPG [ 247.15 KiB | Vizualizat de 8666 ori ]
P1010702.JPG
P1010702.JPG [ 244.14 KiB | Vizualizat de 8666 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: