CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Distanța dintre carlig si boiles
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 10:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 13, 2018 7:28 pm
Mesaje: 19
Localitate: Alba - Iulia
Buna seara, mulți pescari folosesc anuminte tipuri de monturi, eu folosesc o montura simpla mai exact una clasică, gen folosesc un fir textil 0.18 mm un carlig nr 6 razor, mai exact distanta dintre bila si carlig, se ia in calcul de la curbura carligului ?

_________________
Cauta pestele, si te bucuri de el!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 8:02 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Da, de regulă în dreptul spinului, dacă foloseşti anou sau varniş. Nu, dacă montura se confectionează fară ele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 9:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 13, 2018 7:28 pm
Mesaje: 19
Localitate: Alba - Iulia
montura este una simpla fara anou, folosesc doar varniş, o folosesc de 2 ani de zile pot spune, cand pesti sau hranit bine am avut rezultate bune, si lucram cu o distanta intre carlig si boiles 2,5 cm sau chiar 3.... au fost situati in care lucram cu 1cm distanța, pesti se hraneau foarte prost, si am zis sa va intreb de unde sa las distanta, de la curbura carligului sau de la varful cârligului, de obicei le fac la ochii calculand de la curbura carligului.

_________________
Cauta pestele, si te bucuri de el!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 10:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In general, ​distanta se calculeaza de la curbura carligului, dar nu e o regula absoluta.

Personal, la o montura legata cu varnis sau cu anou (cum e Blow-Back)​, masor distanta de la curbura carligului.

Daca montura e legata fara anou sau varnis, dar firul de par e fixat cumva pe tija carligului, de exemplu cu un adaptor line aligner sau un tub termo, masor distanta tot de la curbura carligului. Vezi cazul monturii din imaginea de mai jos. Adaptorul line aligner face ca firul de par sa plece de la varful carligului.

Daca montura nu are niciun sistem de fixare a firului de par pe tija carligului, iar firul de par pleaca direct din ochet, cum e cazul monturii KD, poti sa masori distanta de la ochet.

Toate astea se refera la monturi cu fir de par. Exista si monturi fara fir de par, in care boiliesul e prins prin alte mijloace si care functioneaza dupa alte principii.


Fişiere ataşate:
Hair Rig.jpg
Hair Rig.jpg [ 142.75 KiB | Vizualizat de 12035 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 12:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
mihaltan90 scrie:
...mai exact distanta dintre bila si carlig, se ia in calcul de la curbura carligului ?
Având în vedere diversitatea de cârlige (forme diferite, tije mai scurte sau mai lungi, curburi mai mari sau mai mici) și diversitatea de accesorii și modalități de a lega cârligul care fac ca punctul de ancorare al firului de păr pe tija cârligului să fie mai aproape sau mai departe de ochetul cârligului, procedez în felul următor pentru a regla distanța dintre momeală și cârlig: atașez momeala pe firul de păr și o învârt în jurul punctului de ancorare al firului de păr pe cârlig având grija ca firul de păr să fie în același plan cu cârligul căutând punctul în care distanța dintre momeală și cârlig este minimă. În acel punct stabilesc lungimea firului de păr, astfel încât distanța dintre momeală și cârlig să fie cea pe care o doresc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 1:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 13, 2018 7:28 pm
Mesaje: 19
Localitate: Alba - Iulia
multumesc pentru sfaturi, toate cele bune si fire intinse in 2019

_________________
Cauta pestele, si te bucuri de el!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: