CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Sâm Ian 04, 2020 6:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un articol amplu despre o montura pe care am inceput sa o folosesc constant din 2017 si care mi se pare extrem de eficienta. Vedeti Wafter Rig.

Montura circula sub mai multe nume. Flexi Rig, German Rig sau Wafter Rig sunt cateva dintre ele. Personal, prefer numele de Wafter Rig, care are legatura cu faptul ca montura functioneaza cel mai bine cu momeli critic echilibrate, dar numele cel mai cunoscut de pescari e cel de German Rig.

E o montura simpla, usor de legat, cu un numar mic de accesorii. E foarte practica pentru pescuitul lansat, dar se poate folosi la fel de bine si la plantat. Am prezentat-o de mai multe ori in filmele pe care le-am facut si am inclus link-uri catre filme si in articol, pentru cei care vor s-o vada la lucru. 


Fişiere ataşate:
Wafter Rig.jpg
Wafter Rig.jpg [ 56.6 KiB | Vizualizat de 12632 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Sâm Ian 04, 2020 10:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Felicitari, foarte explicit !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 12:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Salut Vlad ,foarte interesanta montura ,am legat cu un long shank de la Nash , lucreaza la fel cu un curve shank ? Atasez o fotografie cu montura . Multumesc .


Fişiere ataşate:
20200104_172551.jpg
20200104_172551.jpg [ 49.15 KiB | Vizualizat de 12586 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 10:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vali, asta e montura. Foarte usor de realizat. Lucreaza si cu carlige Long Shank.

In cazul monturii facute de tine (am redus dimensiunile fotografiei la 800x600px, ca sa se incadreze in pagina), nu-mi dau seama bine care e raportul dintre carlig si boilies. Boiliesul mi se pare destul de mare in raport cu carligul - dar poate e o impresie gresita. Pentru primele teste, incearca wafters mici (15-16mm) cu carlige relativ mari.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Boilies-ul este marimea 16 , cirligul un nr 4 , am sa folosesc bile mai mici ,am de 12-14 .
Din cauza firului legat cu camasa am impresia ca nu va lucra , nu se va intoarce usor , dar din ceea ce spui tu ,se pare ca asta ajuta la inteparea rapida ,vom vedea la primavara .Multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 3:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca boiliesul e de 16mm, iar carligul e marimea 4, ar trebui sa mearga foarte bine.

Verifica montura intr-un vas cu apa. Poti sa vezi cateva cadre cu montura sub apa, in pozitia corecta, aici: Wafters.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Dum Ian 19, 2020 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Poate ca ma insel, dar principala problema a acestei monturi este ca e foarte usor de "sabotat" de catre caras. Daca la montura pe fir de par poti sa asiguri o distanta de 3 cm pentru a evita aceasta problema la german rig nu vad cum ai putea face selectia...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Lun Ian 20, 2020 12:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Vlad a si specificat ca in cazul acestei monturi nu se poate face selectia. Montura este buna din alte motive.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Lun Ian 20, 2020 10:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vad mereu discutii despre selectie la nivelul monturilor.

Lucrurile sunt foarte simple: daca ai o montura cu o distanta mica intre carlig si momeala, nu ai cum sa faci selectie. 

Poti sa pui un carlig mare, poti sa pui o momeala mare (inclusiv boiliesuri de 30mm), dar daca distanta e mica selectia nu functioneaza - sau functioneaza doar partial, in anumite situatii, pe anumite lacuri etc.

Am mai povestit ca, pe Sectorul A de la Varlaam, am testat monturi de porumb cu sapte, opt boabe, ca sa vad ce se intampla, si prindeam caras la ele (caras mare, la 1-2kg), desi nici macar un caras de 2kg nu putea inghiti opt boabe de porumb. Faptul ca boabele erau la 1-2cm de carlig ii permitea carasului sa se agate. Pestele nu lua momeala, lua doar carligul. In schimb, daca puneam trei boabe si lasam 4-5cm distanta, prindeam numai crap!

De asta, monturile care - prin constructie - nu permit decat o distanta mica intre carlig si boilies nu pot fi monturi de selectie. Montura 360 de grade, Withy Pool, Spinner Rig, German Rig. Daca se pune problema selectiei, ai nevoie de o montura la care poti sa reglezi distanta, cum ar fi Blow-Back.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Wafter Rig / German Rig
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 10:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salutare. Am și eu o întrebare legat de Wafters Rig. Pentru mine este ceva nou, n-am mai făcut până acum. Am niște cârlige Gamakatsu Snagger nr. 8 cu o pronunțată "cocoașă" deci curv shank. Întrebarea mea ar fi : pot folosi aceste cârlige pentru Wafters Rig ?! Știu că la mărimea lor selecția iese clar din discuție, dar aș vrea să știu dacă sunt eficiente și dacă se pretează pentru un asemenea rig. Și aș mai vrea să știu dacă tipul asta de rig are aceeasi mecanică atât cu fir moale cât și cu fir rigid, dacă lucrează la fel. Stimă !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: