CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:23 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 5:15 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sufix Herculine Blend sau Sufix Herculine Heavy de 20lb sunt foarte bune. Daca e nevoie de un fir si mai suplu, atunci Sufix Nuflex de 20b.

Spun asta din perspectiva monturilor mele obisnuite, care in mod normal nu implica arcuri naditoare, dar fara indoiala ca firele se pot folosi si la asa ceva.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 2:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Vlad, o intrebare referitoare la montura din acest topic:

De ce consideri necesara fixarea firului de par de carlig prin anou atunci cand vorbim strict de momeli de substrat?

Te intreb acest lucru din mai multe motive:

Ca incepator mi se parea utila fixarea firului de par din doua motive:
1. nu se incurca in lansare, adica nu se rasucea dupa carlig
2. atunci cand aveam cate un beep si recuperam lanseta imi dadeam seama (la montura clasica cu tub de silicon) daca a fost o trasatura ratata dupa pozitia varnisului.

De cativa ani nu am ai considerat necesara aceasta operatiune, iar la monturile mele pentru substrat, chiar si o parte din cele ridicate, s-au simplificat enorm, adica las firul de par liber. La carligele long shank stabilesc lungimea firului de par astfel incat bila sa atinga curbura carligului, fac nodul fara nod, apoi atasez un snager. Neatasand nici un varnis sau anou, unghiul carligului este foarte agresiv si inteapa la prima atingere, asigurand in acelasi timp si efectul de blow back. In cazul carligelor scurte (favoritele mele) las firul de par ceva mai lung.

Personal, gasesc fixarea firului de par cu varnis sau cu anou un proces care nu aduce nici o imbunatatire mecanicii si o folosesc doar in cazul unor monturi ridicate de pe substrat doar pentru a schimba inclinatia carligului.

Mentionez ca am pescuit exclusiv lansat, iar 90% dintre monturi le-am legat cu fire textile moi, fara camasa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 7:47 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KTA, de acord cu toate cele trei observatii facute de tine:

(1) versiunea cu varnis ofera o prezentare mai sigura cand arunci,
(2) varnisul are avantajul ca poate fi folosit ca martor, spre deosebire de anou,
(3) se poate renunta atat la anou, cat si la varnis.

Pentru mine, toate astea nu anuleaza insa utilitatea monturii blow-back cu anou. In general, pescuiesc plantat, am mare incredere in montura, iar sistemul cu anou face ca montura sa se reaseze de obicei singura in pozitia corecta, daca a fost miscata din loc, si sa reziste la mai multe capturi, in timp ce varnisul clasic se intampla sa se rupa de la primul peste (daca pui tub termo, nu se mai rupe, dar poate culisa mult mai greu).

E o montura pe care o folosesc in special cu carlige Long Shank. Sunt si modele de carlige la care prefer sistemul fara anou sau varnis, prelungind nodul fara nod sau tubul termo (sau adaptorul echivalent) pana la jumatatea tijei carligului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 6:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
Vreau si eu sa-mi fac monturi Blow-Back folosesc usual ace de 6 sau uneori de 4. Ce marci de accesorii si dimensiuni ați recomanda? M-am uitat pe Bigfish ca sunt client de ceva timp si sunt bulversat la cate informatii sunt acolo... (prefer calitate). Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 6:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristi, materialele si accesoriile pe care le-am folosit in ultimul timp sunt:

(1) Carlige ACE Long Shank numarul 6; carligele cu tija lunga merg excelent cu montura asta;
(2) Fire textile Herculine Blend si Herculine Heavy (fara camasa) sau Stealth si Kameleon (cu camasa) de 20-25lb;
(3) Anouri rotunde de 1,5-2mm de la orice producator;
(4) Adaptori ACE Kickers Line Aligner;
(5) Opritoare Drennan (optionale).

Exemplu de montura legata cu materialele si accesoriile de mai sus: http://carponline.ro/lacuri/teiu-88084/pagina-4.

Bineinteles, exista o multime de produse alternative de la alti producatori.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 7:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
Multumesc pt sfaturi...de-acuma am treaba. Păcat ca vine iarna...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mar Noi 19, 2013 7:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
te apuci de legat monturi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mie Noi 20, 2013 8:17 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
KTA scrie:
te apuci de legat monturi?

numai cand ninge prea tare, altfel sunt pe ape curgatoare...acolo unde se poate ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Mie Noi 20, 2013 8:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
de cate ori am ajuns pe malul apei nu mi-a mai placut nici o montura de acasa, ce ajunge la mine in penar cu siguranta nu mai ajunge in apa, cred ca de aia nici nu mai am penar :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 11:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
i eu cand ma duc la pescuit de obicei ma duc cu cel putin 20 monturi facute de acasa, 2-3 tipuri diferite de monturi.
Cred ca in 90% din cazuri nu imi place ce am, si fac altele pe balta :).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 85 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: