CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:10 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Joi Noi 26, 2020 1:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Carp Spirit a anuntat un model nou de carlig: V-Curve. Am publicat astazi o stire pe tema asta, vedeti Carp Spirit V-Curve.

Carligul are curbura de forma literei V, dupa cum o arata si numele. Nu e primul model de acest tip, probabil ca ideea curburii in V a fost preluata de la VMC, care are o serie de carlige pentru diverse aplicatii cu acest tip de curbura, inclusiv un model de feeder (7019 Mystic Match) pentru exemplarele mari de crap. De altfel, Carp Spirit si VMC fac parte din acelasi grup, Rapala.

Lansand la o parte curbura, V-Curve e diferit de modelul VMC prin mai multe elemente si e un carlig interesant.

Va fi disponibil in Romania incepand din decembrie.


Fişiere ataşate:
Carp Spirit V-Curve.jpg
Carp Spirit V-Curve.jpg [ 82.35 KiB | Vizualizat de 9710 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Joi Noi 26, 2020 3:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O precizare legata de originea curburii in V. 

Am vazut comentariile unor pescari care considera ca modelul V-Curve e copiat dupa Nash Claw. Fara discutie ca multe firme "se inspira" una de la alta, n-ar fi ceva neobisnuit, dar in acest caz cronologia e urmatoarea:

VMC a introdus curbura in V pe ancore cu cel putin zece ani in urma si a numit acest tip de curbura Barbarian. Treptat, principiul a fost transferat de la ancore la carligele din gama VMC si extins la modele pentru diverse aplicatii.

In 2015 a aparut modelul VMC 7019 Mystic Match Specimen pentru pescuitul la feeder, care folosea curbura Barbarian in V. Vedeti in imaginea atasata (luata din catalogul VMC 2015) primul model din stanga.

Nash Claw a aparut in 2018.


Fişiere ataşate:
Catalog VMC 2015.png
Catalog VMC 2015.png [ 421.12 KiB | Vizualizat de 9705 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Vin Noi 27, 2020 5:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Vlad,
In opinia ta, la ce tipuri de monturi se preteaza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Vin Noi 27, 2020 7:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gimi, am pescuit prea putin cu el ca sa-mi fac o idee. Montura in care am folosit carligul e cea din imaginile pe care le-am publicat - o montura cu fir de par simpla, legata cu un material suplu (Herculine) si fara niciun fel de accesorii pe carlig.

Din imaginile publicate de Carp Spirit, cum e cea de mai jos, vad ca montura recomandata e similara.

Anul viitor, cand vom avea carligele la dispozitie, vom putea testa si alte monturi.


Fişiere ataşate:
Carp Spirit V-Curve 2.jpg
Carp Spirit V-Curve 2.jpg [ 85.24 KiB | Vizualizat de 9665 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Vin Noi 27, 2020 7:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O imagine in care forma carligului se vede mai clar.


Fişiere ataşate:
Carp Spirit V-Curve 3.jpg
Carp Spirit V-Curve 3.jpg [ 103.66 KiB | Vizualizat de 9664 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Vin Noi 27, 2020 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc Vlad,
Am vazut ca cei de la nash il folosesc la monturile simple de fund unde duc varnisul spre varful carligului, la monturile multi rig, ronnie, deci cam peste tot. Din puctul meu de vedere cel mai bine merge la monturile de fund cu bila simpla sau snowman, cu sau fara line aligner.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Spirit V-Curve
MesajScris: Sâm Noi 28, 2020 7:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Apar in continuare comentarii - inclusiv pe pagina de Facebook Carp Spirit Romania, unde am vazut un comentariu al colegului nostru de forum, Adi Novac - despre faptul ca noul carlig Carp Spirit copiaza modelul Nash Claw. Incerc sa le raspund aici.

Din cate stiu, VMC detine un patent pentru curbura in V. Faptul ca Nash a putut comercializa un carlig cu acest tip de curbura nu e exclus sa se bazeze pe un acord cu VMC.

Am avut ocazia sa vizitez fabrica VMC din Morvillars (Franta) si mi s-a spus ca o mare parte a productiei de ancore si carlige VMC e pentru alte firme. Voblerele Rapala, de pilda, sunt armate cu ancore VMC. Informatia asta e publica pentru ca VMC e proprietatea Rapala. Cand VMC produce carlige sau ancore pentru firme din afara grupului Rapala, informatia nu e publica si ca atare nu stiu (iar daca as sti, n-as putea spune) daca VMC a colaborat cu Nash la modelul Claw.

Carp Spirit face parte din grupul Rapala, ca si VMC, si poate folosi patentul VMC pentru curbura in V.

Faptul ca Nash Claw a aparut in 2018, iar Carp Spirit V-Curve in 2020 pare sa indice pentru publicul larg ca V-Curve e inspirat din Claw, dar in realitate sursa de inspiratie pentru modelul Carp Spirit e VMC. Foarte probabil, modelul VMC 7019 care dateaza din 2015 si nu e altceva decat un carlig de crap.


Fişiere ataşate:
VMC 7019 Barbarian Carp Match.jpg
VMC 7019 Barbarian Carp Match.jpg [ 56.9 KiB | Vizualizat de 9590 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: