CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 4:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
A primit niste raspunsuri pertinente pana sa vina cineva sa-l certe ca a folosti cuvantul bomba.


Daca vei citi cu atentie vei observa ca raspunsurile pertinente le-a primit inainte sa scrie postul in care ne explica voios ca " in balta aia in care oricum nu e peste, doar cine foloseste bomba/ariciul prinde, toti ceilalti (deci inclusiv cei ce pescuiesc la boilies cu montura cu un singur carlig si safety) sunt fraieri care platesc 50 de lei".

Ma rog, n-am sa continuu polemica pe subiectul asta, repet sfatul care, personal, mi se pare singurul corect in cazul acesta: cauta alta balta! In nici un caz nu incerca sa nu mai fi fraier pe balta aia! ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 5:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Ionut, sti de cate ori am fost facut anul acesta fraier ? (dupa 5 saptamani de pescuit pe Mures in reprize de cate o saptamana si pescuit exclusiv la boiles sau aluna tigrata ) am reusit sa pacalesc 2 crapi :) unu de 2,5 si unu de 3,4, in conditile care erau 10 echipe de pescari in amonte si 5 in aval, echipe care pescuiesc exclusiv la arici si stau cate 3 luni pe an acolo si momesc intensiv cu porumb ,pentru mine satisfactia a fost maxima cand am vazut cum curge bfm-ul din cei doi crapi

daca chiar insisti am sa-l rog pe un amic sa relateze de ce o crescut vanzarea la el in magazin a mixului BFM de la nutra :d


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 7:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 21, 2013 6:51 pm
Mesaje: 4
Ionut Paul, dupa cum vorbesti cred ca locuiesti intr-o zona cu multe belti care sint si bine populate, nu ai de unde sa stii ce simti cind ai doua belti in judet si cind vezi ca toti in jurul tau dau la bomba si prind crapi si tu, adica eu, sint fraierul care da cu un cirlig cu malai sau bile si nu am o trasatura.Oricum incerc sa trec peste tonul tau de superioritate si rautate si sa iau numai partea buna din ce ai zis, adica sa nu mai calc pe acolo.Nu sint adeptul pescuitului la bomba, si nici al braconajului de nici un fel, poate te cam pripesti cu observatiile pe care le faci, cred ca esti cam tinerel, nu-i nimic, o sa te coaca viatavorba unui prieten-nimeni nu moare virgin, viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.Fire intinse la toata lumea si multumesc de sfaturi.
Duminica vreau sa ies iar la crap, si o sa incerc niste malai de scopex si de larve de tintar, dar pe o alta balta, cit un lighean.
Balta de care va povesteam imi placea ca era destul de mare si puteam arunca, dar asta e.Balta e a primariei si primarul are balta privata acasa, si cred ca atunci cind se fac populari isi populeaza balta lui, nu cea publica.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Nu renunta!!!arata-le ca se pot prinde crapi si cu alte monturi decat bomba....si vei vedea atunci ce satisfactie vei avea.Fir intins!!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 11:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
@ cfmarepescar
Cum spune si viorel doloc,nu renunta,incearca diverse rig-uri si momeli...acum doi ani intr-un concediu,m-a dus fiumeu pe o balta asemanatoare de pe la noi si cu toata galagia provocata de cei din jur,care pescuiau cu tot felul de momitoare si momeli,tot am reusit sa prind un crap de aproape 4 kg,crap care cred ca era singurul dar si cel mai mare din acea balta, :lol: L-am prins la o montura 360 grade!!!cu doua boabe de porumb si doua bile de tehno-puffi intercalate intre ele,puse pentru a ridica carligul de pe fund.Sa fi vazut ce fata au facut meseriasii din jur,cand le-am aratat ce montura folosesc. :lol: Asa ca nu renunta,incearca si fir intins!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 11:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@cfmarepescar

Citat:
si cind vezi ca toti in jurul tau dau la bomba si prind crapi si tu, adica eu, sint fraierul care da cu un cirlig cu malai sau bile si nu am o trasatura.


Parca-ti pare rau de cat de fraier esti si ca nu dai si tu la bomba sa prinzi crapi, nu?

Ramane cum am stabilit, indiferent de alte pareri, eu unul, n-as pescui niciodata intr-o balta a carei administratie tolereaza bomba sau ariciul. Prefer sa strabat cateva judete ...

On topic.

Montura dedicata pescuitului in namol este "montura helicopter". Pe care, eu unul, n-o folosesc niciodata (nu-mi place). A 2-a ca eficienta este cea cu kit pentru plumb pierdut si, abia la urma, montura in-line. In cazul acestora 2 din urma, lungimea forfacului trebuie adaptata la adancimea namolului (care poate fi masurata ori prin sondare directa din barca, ori cu ajutorul kit-ului marker). Te mai pot ajuta si un plumb de forma speciala "elevator" si un pufulete PVA (solubil) pus pe carlig care ajuta la o asezare mai lina a monturii pe substrat. Ca si aruncarea cu stop la contactul plumbului cu apa. Oricum de preferat e, daca substratul e majoritar malos, sa cauti zone cu substrat tare sau cu adancime mai mica a namolului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Noi 02, 2013 5:52 pm 
Chod Rig!!!


Sus
  
 
MesajScris: Sâm Noi 02, 2013 11:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Este ok chiar si montura inline, cu cateva mentiuni: plumb usor (maxim 90 g), aruncare stopata pe final, ca plumbul sa cada cu o viteza mai mica in apa, iar dupa ce cade pe substrat se misca plumbul pana se simte ca iese din namol. Iar daca in marea aia de namol reusesti sa identifici o zona mai curata, un mic prag sau platou...ti-ai cam rezolvat partida.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 8:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Buna seara,

Am pescuit destul de mult pe balti cu namol adanc, cateodata abia puteai trage plumbul afara. Un element specific acestor balti este ca ele se gasesc la noi peste tot :lol: . Intradevar exista monturi specifice, dar cel mai important aspect este, ca de obicei, localizarea. Daca iti plasezi montura si implicit nada intr-o zona care tine crap, sau prin care se plimba crapul, o sa observi ca dupa un anumit timp substratul devine tare, sau cel putin namolul mult mai putin adanc, semn ca pestii se hranesc pe patul de nada, iar "agitatia" pe care o fac ridica namolul de pe fundul apei.

Pentru mine personal un rol mult mai important in a ingreuna lucrurile il are vegetatia...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: