CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 4:14 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
asa cum spune si titlul topicului ma intereseaza sa aflu cat mai multe despre monturile de crap care se folosesc pe riuri


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 8:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Nu stiu daca intra exact in categoria rau dar pana acum ceva ani am pescuit mult pe Sulina si alte canale din Delta pe curent destul de mare, asemanator cu a unui rau.
Eu sunt adeptul monturilor simple folosesc un momitor lestat, pe el un amestec de spartura si TTX, forfac de 15-20 de cm, iar pe firul de par porumb uscat. Pe momitor neaparat incorporat particule mari, eu foloseam un amestec de seminte si fulgi cumparat din Hornback, iddea era ca acel curent al apei sa poata desface treptat momitorul si astfel sa se nadeasca constant zona. Pot spune ca am prins fantastic de fiecare data cu aceasta combinatie. Banuiesc ca aduce mai mult cu un pescuit la feeder.
Apa curgatoare inseamna multa munca.
In plus daca nadesti in amonte iti sporesti sansele. Pentru nadit foloseam porum incoltit, lasam la soare in pungi umede si cand coltul are un centimetru se poate nadi, coltul acela de pe boaba de porumb ajuta semintele sa se ancoreze mai bine in zona vizata de tine, in plus cred ca e mult superior celui uscat.
Am si un carlig preferat pentru pescuit pe rau in agatatura, un model cu varf intors, ceva de la ownner, o sa caut modelul in cazul in care te intereseaza.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 9:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Si inca o smecherie: foloseste segmente lungi de leadcore, am observat ca la monturile confectionate cu bucati mai mari de leadcore reuseam sa recuperez mai usor atat pestele cat si montura goala din zona de agatzatura, or daca pe rau nu pescuiesti in agatatura nu are rost sa pescuiesti.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
multumesc mult pentru sfaturi

:D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 5:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Cu placere,
am gasit si carligul, owner mutu light, mie mi-au placut cum s-au comportat la pescuit in agatatura si penetreaza bine fiind mai subtiri, cteno in schimb le indreapta, daca vizezi si ten nu iti recomand folosirea lor.

Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 5:28 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
ce intelegi tu prin agatatura in pescuitul pe rau


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut,
pescuiesc destul pe rauri . folosesc monturi in-line cu plumburi grele (90-120 grame) si segment de leadcore de 1 m
ca nada de carlig folosesc in ultimi ani cu mare succes alune tigrate , dar am inceput sa am rezultate si la boiles (folosesc tot mai rar porumb)
carligul preferat este indiscutabil http://www.gooutdoors.co.uk/fox-interna ... ook-p98833

pentru nadit am ales sa folosesc plasa pva de 37mm.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 10:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
adrian.baciu scrie:
ce intelegi tu prin agatatura in pescuitul pe rau


Un arbore cazut in rau care aduna tot felul de alte chestii, vizibil sau nu pe suprafata apei.
Alte zone fierbinti si care prezinta agatatura in general sunt intersectiile de cursuri de apa.

Si apropo, lansat undeva spre mijlocul cursului iar apoi lasat liber pana se blocheaza montura in prag/agatatura. Din experienta spun ca degeaba ne straduim sa tinem montura in mijloculu cursului fiindca nu o sa reusim asta nici cu plumb de 300 grame, iar zona in care crapii se hranesc nu o sa fie mijlocul raului ci aceste praguri si agataturi formate din crengi si alte obstacole care devin in timp camari cu hrana pentru crapi.
Alte zone extrem de prolifice sunt acele bulboane/vartejuri formate in general in spatele obstacolelor in apropierea malurilor, am prins multi crapi din aceste bulboane, desi ele erau formate la nici un metru de mal.
Pana si drilul cu un crap de rau are ceva specific, frana stransa cat de mult posibil iar crapul dat cat de repede posibil afara pe mal. Un mare pescar de rau imi spunea odata ca trebuie scos afara un crap de rau inainte ca el sa realizeze ce se intampla, am scapat multe exemplare pana sa accept acest sfat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 11:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
pe riu am inceput pescuitul, acum vreo 50 de ani...amintiri frumoase si cu multe capturi...de atunci s-au schimbat multe, datorita accesoriilor aparute in realizarea monturilor, a nadelor cit si a schimbarii cursurilor apei :mrgreen: ...cum zice si Alin trebuiesc cautate acele bulboane(verificate sa nu aibe pomi scufundati sau alte agataturi), locurile unde "sta" apa, pentru a putea nadi si nada sa ramina pe vad...ca nada :roll: , tot porumbul incoltit face legea ;) ...monturi in line cu plumb plat, sau plumb culisant (cu opritor pe lead-core la vreo 10cm de plumb), forfat de vreo 20cm, linie de 0,40mm si frina strinsa...in bulboane ai sansa sa te trezesti si cu cite un somn, care iti va rasuci firul de primul obstacol daca ai frina slabita-spun asta din experienta ;) ...la boilies nu am incercat, asa ca...ca si cirlige, cele cu virf in forma de cioc de papagal, in nici un caz cele cu virf drept...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: