CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 5:19 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 9:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cei interesati de montura Withy Pool, am publicat un articol detaliat despre ea: http://carponline.ro/articole/montura-withy-pool-88132.

Am ilustrat articolul cu desene ale unor monturi care dateaza de la sfarsitul anilor 80 si inceputul anilor 90, care arata cat de complex putea fi pescuitul inca de atunci. Nici nu e de mirare tinand cont de dificultatea anumitor lacuri, in care un pescar putea prinde un singur peste pe an!

E o dificultate extrema si nu spun ca mi-as dori-o in Romania pe vreun lac, dar e cert ca din ea s-au nascut lucruri ingenioase, pe care le folosim astazi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 10:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Foarte bun si interesant articolul! Felicitari. Cand te gandesti cat a trebuit sa treaca pana s-a ajuns la simplitatea monturilor din ziua de astazi. Vlad, apropos, spune-mi te rog, unde se mai gasesc anouri cu filet metalic?


Ultima oară modificat de kepsa pe Vin Ian 10, 2014 8:08 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 8:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Rig Marole si Taska fac anouri cu vartej metalice. ACE si Avid fac versiuni de plastic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 9:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
un articol exceptional. abia astept sa o testez. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 10:48 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:18 am
Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
De unde se pot achizitiona aceste anouri cu filet? Știi un magazin online? In afara de meetcarp ..... aici am comandat, dar încă nu le-am primit, iar numărul de pe site nu funcționează ....
:(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Ian 09, 2014 10:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Din cate stiu, anourile cu filet sunt produse doar de Rig Marole si Taska, iar distribuitorul in Romania pentru Taska si (cred) Rig Marole e Meetcarp. Versiunile de plastic de la ACE sunt acceptabile, ca alternativa, si se gasesc la mai multe magazine online. Pe cele de la Avid nu le-am folosit.

Pana la urma, insa, te poti descurca si cu un anou pe care pui un elastic pentru monturi. E un sistem practic, mai ales daca vrei sa folosesti montura Withy Pool cu porumb flotant. Sau cu o combinatie de pop-up si porumb flotant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Ian 10, 2014 8:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
vlad, o recomandare pt elastice de monturi bune? am luat pana acum de la 3-4 firme si nu prea am fost multumit... se coc repede si isi pierd elasticitatea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Ian 10, 2014 9:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Daca te referi la inlocuitorul de shrink tube eu le folosesc pe cele de la Fox si sunt super ok...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Ian 10, 2014 9:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Florin Dinu scrie:
vlad, o recomandare pt elastice de monturi bune? am luat pana acum de la 3-4 firme si nu prea am fost multumit... se coc repede si isi pierd elasticitatea...


De la Gardner.
La fel pateam si eu, pana am aflat un mic truc. Umpli tubul cu elastice cu apa. Si ai rezolvat problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Ian 10, 2014 11:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
O metoda mai putin ortodoxa, este sa-l umectezi inainte de a-l trage pe croseta, intra si mai usor. Am observat asta dupa ce am rupt cateva tuburi, bina ca nu am rupt croseta, :)! Vlad avea dreptate!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: