CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Dum Ian 19, 2014 5:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Rig Marole si Taska fac anouri cu vartej metalice. ACE si Avid fac versiuni de plastic.

salutare, exista diferente notabile intre cele de plastic si cele metalice?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Ian 20, 2014 2:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
De cele mai multe ori, am lucrat cu modele metalice. Am folosit prea putin modelele de plastic ca sa-mi dau seama daca sunt la fel de practice. De exemplu, nu stiu cum se comporta cu boiliesuri foarte uscate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mar Ian 21, 2014 6:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 06, 2014 9:29 pm
Mesaje: 10
robys scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Rig Marole si Taska fac anouri cu vartej metalice. ACE si Avid fac versiuni de plastic.

salutare, exista diferente notabile intre cele de plastic si cele metalice?


Le-am folosit anul trecut pe cele de plastic de la ACE....dupa 2-3 pesti scosi, cedau. De cele mai multe ori de la anou.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Domnule Vlad sustineti ca wthy pool e montura care prinde peste in multe situatii. Nu contest calitatile ei , mai ales agresivitatea si mecanica. Puteti sa mi spuneti cu ce se diferentiaza din punct de vedere a ratei capturilor montura aceasta fata de o montura simpla de pop up gen carlig, varnis sau anou, tub termo si o alica de plumb pusa astfel incat carligul sa stea in coada sau la cativa centimetrii de substrat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 8:47 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gimi, e doar o preferinta personala. Am folosit tot felul de monturi de pop-up de-a lungul timpului, iar cu montura Withy Pool m-am inteles cel mai bine. Am prins cu ea mai repede decat cu altele. Uneori, am prins DOAR cu ea si n-am prins cu altele. Asta e experienta mea, adunata in timp si pe diverse lacuri, insa bineinteles ca poate sa nu fie relevanta pentru altii, sa nu se aplice in cazul lor.

PS: Te rog nu-mi spune “domnule Vlad”, decat daca esti suparat pe mine din cauza monturii Withy Pool.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 11:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 3:05 pm
Mesaje: 13
Salut Vlad, am o intrebare apropos de anourile cu filet. Am vazut ca le folosesti, atat pe cele simple, cat si pe cele cu anou atasat( flexi ) si mai sunt si cele cu vartej, intrebarea este, care din ele lucreaza mai bine cu withy si pe celelalte, in ce monturi le-ai folosi? Merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 11:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Primele pe care le-am folosit - si pe care le folosesc si acum, de cele mai multe ori - sunt anourile cu surub de la Rig Marole (Bore Rings). Rig Marole e firma care le-a introdus in domeniul accesoriilor pentru monturi.

Am folosit si versiunea flexibila de la Taska (Threaded Swivel Bait Rings). Teoretic, accept ca poate sa existe un avantaj dat de elementul flexibil, dar practic montura Withy Pool a lucrat la fel. Poate ca la alte monturi apar diferente.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 12:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Vlad Pavlovici scrie:
Gimi, e doar o preferinta personala. Am folosit tot felul de monturi de pop-up de-a lungul timpului, iar cu montura Withy Pool m-am inteles cel mai bine. Am prins cu ea mai repede decat cu altele. Uneori, am prins DOAR cu ea si n-am prins cu altele. Asta e experienta mea, adunata in timp si pe diverse lacuri, insa bineinteles ca poate sa nu fie relevanta pentru altii, sa nu se aplice in cazul lor.

PS: Te rog nu-mi spune “domnule Vlad”, decat daca esti suparat pe mine din cauza monturii Withy Pool.

Ok Vlad :) merci de raspuns dar care ar fi explicatia ta ca montura functioneaza bine?
Teorii ar fi destule gen:
- montura de pop up se misca altfel, sa zicem mai atractiv pentru peste ?
- datorita constructie, al agresivitatii, montura in cazul in care e aspirata de crap nu-i da acestuia sansa de a o scuipa, adica nu atrage mai multi pesti doar ca nu rateaza in cazul in care are prezentare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 12:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
gimi_mures scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
Gimi, e doar o preferinta personala. Am folosit tot felul de monturi de pop-up de-a lungul timpului, iar cu montura Withy Pool m-am inteles cel mai bine. Am prins cu ea mai repede decat cu altele. Uneori, am prins DOAR cu ea si n-am prins cu altele. Asta e experienta mea, adunata in timp si pe diverse lacuri, insa bineinteles ca poate sa nu fie relevanta pentru altii, sa nu se aplice in cazul lor.

PS: Te rog nu-mi spune “domnule Vlad”, decat daca esti suparat pe mine din cauza monturii Withy Pool.

Ok Vlad :) merci de raspuns dar care ar fi explicatia ta ca montura functioneaza bine?
Teorii ar fi destule gen:
- montura de pop up se misca altfel, sa zicem mai atractiv pentru peste ?
- datorita constructie, al agresivitatii, montura in cazul in care e aspirata de crap nu-i da acestuia sansa de a o scuipa, adica nu atrage mai multi pesti doar ca nu rateaza in cazul in care are prezentare?

Gimi, cred ca a doua e valabila...

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 12:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
gimi_mures scrie:
care ar fi explicatia ta ca montura functioneaza bine?


Gimi, ai cateva explicatii in articolul asta: http://carponline.ro/articole/montura-withy-pool-88132.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron