CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:30 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 5:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
De ceva timp sunt tot mai interesat de pescuitul la distanta, insa am avut mai multe probleme, am folosit mai multe noduri de inaintas dar unele dintre ele cedau, altele se incurcau in inelele lansetei, si tot asa.
Am gasit un nod pe nume mahin , si nu stiu sigur daca acesta va fii mai bun decat celelalte. pentru ca nu l-am testat inca.
Ultima data cand am iesit la casting am lansat nu foarte energic, cu un plumb de 80 g la o distanta de 110m, (mentionez ca lanseta are 3.75 lbs).
A 2 a oara am incercat sa lansez un pic mai puternic, pentru a incarca lanseta mai bine, am lansat mai in forta si in momentul cand nodul dintre inaintas si firul principal a ajuns la ultimul inel, monofilamentul s-a rupt si firul a facut cateva peruci intre inele si in apropierea mulinetei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 5:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Nu stiu daca nodul dintre monofilament si inaintas este neaparat de vina. Oricum, spune-ne ce nod ai folosit, cum l-ai legat. Mai degraba monofilamentul este unul de proasta calitate sau invechit, bățos si in combinatie cu tehnica de aruncare duce la formarea de peruci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 7:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
crapceanul scrie:
...A 2 a oara am incercat sa lansez un pic mai puternic...

...datorita frigului si a calitatii firului, cred ca la recuperarea plumbului nu s-au "strins" destul de bine spirele pe tambur...s-ar pute sa fi dat "drumul" la fir prea repede in momentul aruncarii, iar plumbul nu a putut sa traga in forta firul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 9:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
1. verifica daca nu ai prea mult fir pe tambur, incearca sa lasi sub buza tamburului 1mm
2. verifica inelele, sa nu ai vreun inel ciupit cat de putin ca iti agata firul imediat
3. daca ai un fir foarte gros si o configuratie nefericita lanseta/mulineta (lanseta cu inele mici, si primul inel aproape de mulineta si mulineta cu tambur mare)
4. calitatea firului care poate fi foarte batoasa (un fir ieftin)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 1:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
multumesc pentru raspunsuri o sa tin cont de ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se rupe monofilamentul !!!!
MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
nodul mahin e un nod foarte bun cu care nu am avut niciodata neplaceri, problema sigur e din alta parte : tamburi prea incarcati, monofilament vechi ori de proasta calitate, sau nu umezesti destul firele inainte sa strangi nodul si atunci ''prajesti'' monofilamentul si cedeaza.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: