CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 10:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Cat de importanta este finetea monturilor in rata capturilor in contextul in care TEORETIC se recomanda si se face multa reclama la fire cat mai suple, carlige mici, usoare, teflonate si alte accesorii adiacente iar PRACTIC se folosesc monturi (si se prinde peste ) care CEL PUTIN VIZUAL nu sunt atat de fine.
Ce imi vine acum in minte este montura elestica unde tubul siliconic, doua varteje, contragreutate de la withy pool, sinkers-urile de pe forfac nu dau impresia de montura fina.Pentru mine montura fina e acea montura care poate fi aspirata de crap foarte usor si are o greutate foarte mica.
Binenteles vorbim de cazul in care pestele este apatic, in rest sunt convins ca poti prinde crap avand ca forfac si leadcore :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 12:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Segmentul elastic, in forma pe care o folosesc, nu e deloc fin. Nici montura Withy Pool nu poate calificata ca montura de finete, e mai degraba inzorzonata si grea, prin supralestare. Cu toate astea, am prins foarte bine cu amandoua.

Calitatile lor mecanice – intelegand prin asta modul in care agata pestele - mi se par mai importante decat o teoretica finete.

E doar un punct de vedere...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 1:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
gimi_mures:
" ... sunt convins ca poti prinde crap avand ca forfac si leadcore."

Vlad a prezentat o astfel de montura, iar in situatia descrisa in acel film, era recomandata folosirea unui mic segment de leadcore incorporat in forfat.
P.S.: Din pacate nu-mi mai amintesc unde si cand a fost facut filmu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 2:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Din ceea ce am citit si vazut ,monturile fine sint promovate de pescarii britanici ,probabil ,pe lacurile lor ,pestii fiind putini si greu de prins ,ai nevoie de astfel de monturi .
Eu as folosi o astfel de montura ,doar in cazul unui loc cu mult mil .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 3:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Montura withy sau elastica au fost date ca exemplu intamplator, sunt foarte multi pescari care la firele de forfac cu camasa si fara camasa folosesc lesturi pentru o mai buna camuflare a monturii pe fund iar pentru o intepare mai buna folosesc tot asa un lest la 2-3 cm de coada carligului indiferent ca sunt bile pop-up sau de fund. Atunci iti pui intrebarea, de ce sa mai caut finete?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 3:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
kepsa scrie:
gimi_mures:
" ... sunt convins ca poti prinde crap avand ca forfac si leadcore."

Vlad a prezentat o astfel de montura, iar in situatia descrisa in acel film, era recomandata folosirea unui mic segment de leadcore incorporat in forfat.
P.S.: Din pacate nu-mi mai amintesc unde si cand a fost facut filmu.

Ar fi interesant de vazut montura respectiva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 6:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
gimi_mures scrie:
Ar fi interesant de vazut montura respectiva.


Din ce tin minte, era vorba doar de un exemplu de montura combi cu segmentul rigid facut din leadcore.

Ca fapt divers, Kryston avea la un moment dat un leadcore subtire pentru monturi combi. Scoteai o bucata de miez si aveai un segment suplu, cu care legai carligul. Deasupra carligului, leadcore-ul isi pastra miezul de plumb si era rigid. Teoretic, forfacul se scufunda si ramanea intins. Spun "teoretic" pentru ca am luat o rola si, dupa ce am incercat sa leg tot felul de monturi, pur si simplu am aruncat-o la gunoi.

Mai tarziu, Rig Marole a scos un fir combi bazat pe acelasi principiu invers, adica nu cureti exteriorul, ca la alte fire combi, ci interiorul. Firul exista si azi, se cheama Hydrolink si are fanii lui.

Gimi, ca sa revenim la intrebarea ta, o sa afli cand ai nevoie de finete (sau nu) doar din experienta. Daca ma intrebi pe mine, dau o mare atentie finetii monturii si, in acelasi timp, pescuiesc frecvent cu monturi care nu par (sau nu sunt) fine, dar sunt eficiente in situatia data. Experienta te invata pe ce sa pui accentul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 9:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
gimi_mures scrie:
kepsa scrie:
gimi_mures:
" ... sunt convins ca poti prinde crap avand ca forfac si leadcore."

Vlad a prezentat o astfel de montura, iar in situatia descrisa in acel film, era recomandata folosirea unui mic segment de leadcore incorporat in forfat.
P.S.: Din pacate nu-mi mai amintesc unde si cand a fost facut filmu.

Ar fi interesant de vazut montura respectiva.


Eu sunt sigur ca poti prinde peste folosind doar leadcore ca si forfac. In ultimul sezon am pescuit exclusiv cu monturi facute din leadcore (unleaded de la Solar) de 40 si 80 de livre.
Versiunea de 80 e departe de a fi fina, si totusi nu am avut probleme in a prinde peste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 12:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut.
Nu cunosc firul, l-ai folosit doar pentru un segment sau pentru tot forfacul. Cum se aseaza pe substrat ?Pestii cum se hraneau?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finetea monturilor
MesajScris: Joi Feb 27, 2014 9:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Dupa mine, finetea monturii o ajuta in primul rand sa fie mai agila, si sa agate pestele mai repede, atunci cand acesta este "mofturos". La cat de tulburi sunt lacurile noastre (sau marea lor majoritate), cred ca din punct de vedere vizual conteaza mai putin grosimea firului de forfac.

De ce functioneaza forfactul elastic cu doua varteje sau un alt forfac considerat grosier? Nu suntem crapi sa stim exact :) , asa ca putem doar sa ne dam cu presupusul. Eu as zice ca functioneaza in primul rand pentru ca este altceva, e ceva cu care crapul nu se intalneste asa des, si nu-l recunoaste ca si pericol. Pe urma, fiind mai gros ar putea sa fie confundat cu o mizerie de pe substrat (o ramura de pom, sau o bucata de stuf, etc.).

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: