CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Oct 14, 2016 1:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In privinta liniei principale de 0,40mm, nu se pune problema schimbarii.

In privinta inaintasului mono de 0,60mm, se poate renunta la el, dar numai cu acordul administratiei si doar daca se pescuieste aruncand din mana pe standuri care sunt cunoscute ca fiind libere si fara probleme.

Concret, sa spunem ca pescuiesti pe B4, la distante medii, unde nu ai agatatura. Cu acordul administratiei, poti pescui fara inaintas, dar linia principala trebuie sa fie de minim 0,40mm.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 14, 2016 1:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:08 pm
Mesaje: 43
Vlad Pavlovici scrie:
Datorita naturii lacului, incurajam pescuitul plantat. Da, se poate pescui si aruncand din mana si probabil ca pe sectorul B vor fi din ce in ce mai multi pescari care vor face asta, pentru ca lacul permite asta pe anumite zone, dar pescuitul plantat e mai sigur si e mai eficient. Se pierde mai putin peste, se prind mai multi crapi mari. Ceea ce e bine si pentru lac, si pentru pescari.

.


Pana acum am inteles ca regulamentul permite pescuitul din mana pe sectorul B si ca au mai fost pescari care au practicat acest stil.
Acum astept sa vad care este feedback-ul celor care au pescuit acolo si sa incerc sa trag o concluzie- "e pentru mine sau nu" .
In cazul in care si pe sectorul B sunt multe obstacole in apa nu ma avantajeaza si nici nu o sa merg, deoarece e clar ca risc sa am foarte multe rupturi, ceea ce se traduce pentru mine prin nervi/frustrari si chiar nu am nevoie de asa ceva la pescuit.
Legat de regulament pot doar sa spun ca din punctul meu de vedere 0.40 mm fir principal e clar un indicator ca administratia doreste sa se pescuiasca plantat.

De ce pescuitul la feeder se face cu fir de 0.20 si cei care folosesc lansete de crap trebuie sa foloseasca fir de 0.40 si inaintas 0.60?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 14, 2016 2:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cei care pescuiesc la feeder pescuiesc aproape si pe zone curate. Si nu pescuiesc dupa crap. Numarul crapilor care se prind accidental la feeder e mic.

Sectorul B are foarte putine agataturi sub forma de obstacole. Singurele obstacole pe care le stiu sunt una sau doua buturugi pe B4, undeva la vreo 150m distanta. E putin probabil sa pierzi monturi in obstacole. Ce se poate intampla e sa ti se taie firul la contactul cu scoici sau praguri abrazive. Nici asta nu se intampla des, dar ne intereseaza sa se intample cat mai rar sau deloc.

Repet, se poate pescui din mana fara probleme, cu respectarea regulamentului. Daca o sa vii la Varlaam, te vei convinge ca sectorul B e usor de abordat, iar regulile existente ajuta atat pestii, cat si pescarii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 14, 2016 2:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Apropo de obstacole...

Chiar daca se pescuieste lansat, e obligatoriu ca, in cazul in care pestele sau montura se blocheaza intr-un obstacol, pescarul sa ia o barca si sa mearga sa elibereze pestele sau montura. Nu e permis sa tragi de pe mal ca sa rupi firul.

E un lucru de bun-simt si e o prevedere comuna in regulamentul lacurilor occidentale. Ma surprinde ca lacurile din Romania n-o impun, rezultatul fiind kilometri de fire care raman in lac si pesti cu gurile rupte parcati prin diverse locuri. Varlaam o impune. Deci chiar si un pescar care nu vine sa planteze poate avea nevoie sa foloseasca o barca la un moment dat, daca pestele sau montura se blocheaza intr-o agatatura. Se intampla rar, sectorul B e destul de curat, dar nu e imposibil.

Sper sa nu dam impresia ca Varlaam are cine stie ce reguli ciudate. Sunt reguli normale. E anormal ca alte lacuri nu le au... dar e problema lor. Mai devreme sau mai tarziu, le vor avea si ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 17, 2016 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
am pescuit aruncat pe B2,B3 si B10 dar cu precadere in sezonul cald si vizand in special tenul ,partide scurte de cate 24 ore avand multe prezentari printre care si crapi pe B2 si B3 .Din punctul meu de vedere B2 si B1 se preteaza acestui stil de pescuit aruncat din mana cu fir gros pentru ca ofera posibilitatea abordarii marginii insulei care se afla la o distanta la indemana oricarui pescar.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: