CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Dum Noi 20, 2016 5:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Administratia lacului Varlaam anunta ca, in sezonul rece (perioada octombrie-aprilie), orice pescar care iese cu barca pe lac va avea obligatia sa poarte o vesta de salvare. Este o masura de protectie esentiala pentru siguranta pescarilor. Regula este valabila atat pentru pescarii de crap, cat si pentru cei de rapitor si va intra in vigoare cu efect imediat.

Administratia lacului va achizitiona un numar de veste de salvare care vor putea fi inchiriate in limita disponibilitatii contra unei sume modice - 10 lei pe zi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 1:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Am si eu mai multe intrebari:
1. De ce doar in sezonul rece?
2. De ce tocmai acum v-a venit ideea sa faceti lucrul asta?
3. De ce sa coste bani o vesta de salvare? Adica pentru voi siguranta pescarului este contra cost?
4. Pana la urma ce urmariti? Profit sau sa fiti exonerati in cazul unui accident si sa va preocupe real siguranta pescarilor?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 30, 2015 11:43 am
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:
Am si eu mai multe intrebari:
1. De ce doar in sezonul rece?
2. De ce tocmai acum v-a venit ideea sa faceti lucrul asta?
3. De ce sa coste bani o vesta de salvare? Adica pentru voi siguranta pescarului este contra cost?
4. Pana la urma ce urmariti? Profit sau sa fiti exonerati in cazul unui accident si sa va preocupe real siguranta pescarilor?


Salut Matei,

Incerc sa raspund cu punctul meu de vedere la intrebarile tale:

1. Pentru ca in sezonul rece riscul de a face hipotermie este foarte mare. Faptul ca stii sa inoti nu te ajuta in astfel de momente.
2. Pentru ca probabil acum au constientizat riscul la care se expun pescarii cand ies cu barca pe apa in sezonul rece.
3. Pentru ca cineva cumpara aceste veste si este o cheltuiala care trebuie amortizata.
4. Urmaresc siguranta pescarilor si fireste nu isi doresc nici probleme. Mi se pare ca ii preocupa siguranta pescarilor motiv pentru care au venit cu alternativa de a ne inchiria veste de salvare. Altfel ar fi putut impune in regulament prezenta vestei, altfel nu iesi pe apa. Ar fi fost mai bine?

Multumesc
R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mar Noi 22, 2016 2:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei, vestele de salvare sunt un cost in plus pentru pescari si pot fi relativ incomode. Pentru siguranta pescarilor, ar fi trebuit introdusa obligativitatea purtarii lor din ziua in care s-a deschis lacul. Tinand insa cont ca majoritatea pescarilor nu au veste de salvare si probabil ca n-ar fi fost dispusi sa-si cumpere o vesta doar pentru a veni la Varlaam, care era un lac necunoscut, masura introducerii lor a fost amanata.

Bineinteles ca vestele pot fi utile si in sezonul cald, dar riscurile sunt totusi mai mici pentru pescari in sezonul cald si, repet, pentru a nu obliga pescarii la cheltuieli suplimentare, administratia lacului a optat pentru folosirea lor obligatorie doar in sezonul rece.

Orice piesa de echipament pe care o inchiriezi - barca, motor, saltea de receptie sau de cantarire, balize etc. - implica niste costuri. Vestele nu fac exceptie. Totusi, e mai convenabil sa poti inchiria o vesta, cu un cost mic, decat sa trebuiasca sa cumperi una.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 12:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
@Radu

Multumesc pentru opinia ta, dar voiam o parere din partea administratiei.

@Vlad

Deci sa inteleg ca ati renuntat la siguranta pescarilor, pentru a avea clienti si pentru a face profit?
Inteleg ca orice pe lumea asta costa, dar sa spui ca e un cost "modic" de 10 lei / zi mi se pare dus in extrem, in conditiile in care o vesta buna e 300 ron, deci in 30 de zile e amortizata, iar durata de viata poate fi si de 2 ani. In conditiile in care poti sa stai si 3 zile fara trasatura si pescuit cu sonar si cum trebuie. Daca aveati pestii din Pelagicevo mai ziceam, sa cereti 10 lei, dar asa mi se pare mult.

Ma rog, e ultima postare legat de acest subiect, dar parerea mea e ca usor, usor, Vlarlaam devine exclusivist. Ceea ce exprim este doar o parere legata de faptul ca mi se pare ca usor usor se indreapta spre 80 euro un weekend la Varlaam

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 8:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei, niciun lac din Romania nu impune veste de salvare pescarilor - sau nu stiu eu.

Pe niciun lac pe care am pescuit in sezonul rece nu s-a pus vreodata problema ca pescarii sa fie OBLIGATI sa iasa pe apa cu veste de salvare. Fiecare iese pe apa pe propria raspundere si asta-i tot.

Varlaam a luat decizia sa le impuna in sezonul rece. Motivul e siguranta pescarilor, nu profitul. Recomandam tuturor sa-si cumpere veste de salvare. Totusi, vor exista si veste de salvare de inchiriat, la fel cum se pot inchiria barci, motoare, baterii, saltele, balize. Ce e rau in asta?

Inteleg ca te deranjeaza suma de 10 lei pe zi pentru inchirierea vestei. Ok, ai alternativa sa vii in sezonul cald, cand n-ai nevoie de vesta. Sau sa pescuiesti cu navomodel. Sau sa arunci din mana. Si cine te impiedica sa-ti cumperi vesta, ca sa nu ai nevoie s-o inchiriezi?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 8:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei,

Nu te obligă nimeni să dai 10lei pe vesta de salvare. Poți veni cu vesta ta, așa cum poți veni cu barca ta, motorul tău, bateria ta, salteaua ta de primire, ca să nu le închiriezi de pe lac.

În ceea ce mă privește, gradele pe care le are apa pot fi la fel de periculoase precum "gradele" pe care le are pescarul în sânge. Altfel spus, un pescar care e mort de beat (sau suficient de amețit) și se urcă vara în barcă se poate îneca și lângă mal, nu mai vorbesc de zonele unde apa trece de 2m.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 8:40 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei Niteanu scrie:
parerea mea e ca usor, usor, Vlarlaam devine exclusivist. Ceea ce exprim este doar o parere legata de faptul ca mi se pare ca usor usor se indreapta spre 80 euro un weekend la Varlaam

Matei, cum ai facut calculul asta?

Costul unei partide de weekend (de vineri pana duminica) pe Varlaam va fi, in 2017, de 250 de lei. 125 lei pe zi. Acelasi cost ca si in 2016 si 2015. Nu s-a schimbat nimic.

Cei care vor sa inchirieze echipamente trebuie, evident, sa plateasca pentru ele, dar e optiunea lor. Iar faptul ca le pot inchiria e un avantaj.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 9:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Costuri reale pe care le platesc 90% din pescari:
partida - 250
barca - 50
vesta - 20

total 320 ron (320/4.5 ~ 71 euro) ceea ce am spus, ca se indreapta spre 80 euro e cam real, la uni se mai adauga si motor, inca 25.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Veste de salvare pe Varlaam
MesajScris: Mie Noi 23, 2016 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sunt pescari la care lista este mai lungă (costuri mai mari) deoarece închiriază și saltea de primire și balize, iar în sezonul rece cei care vor calorifer/aerotermă în cort, plătesc extra (nu știu exact cât, că n-am folosit).

În concluzie, dacă îți aduci tot ce îți cere regulamentul, nu plătești decât taxa de pescuit. Altfel, ai posibilitatea să închiriezi. Spre exemplu, eu prefer să plătesc 50lei pentru barcă decât să mai pierd vremea (și să-mi mai rup spinarea) cu propria barcă (transport, umflat, dezumflat, curățat). Altfel, am posibilitatea să vin cu barca mea și economisesc 50lei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: