CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 25, 2016 8:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Buna dimineata dragi colegi,

In ultimele doua saptamani am facut doua partide la Varlaam si as vrea sa impartasesc putin din concluziile trase de mine de pe malul lacului :

1. Crapul este inca apatic, nu acelasi lucru se poate spune despre amur - pentru cei care considera ca asteapta prea mult o trasatura este "o gura de aer" - amurii nu sunt deloc mici, eu am reusit sa capturez in ultimele mele partide la Varlaam cateva exemplare suprinzator de mari in comparatie cu cele de anul trecut ( cel mai mare a cantarit 17,2 kg + multi altii intre 15-16 kg).
2. Lucrul care mi se pare cel mai important si pe care nimeni nu l-a discutat pe forum este legat de BOILIESURILE DE CARLIG.
Stiu din surse sigure ca nu sunt singurul care, la scoaterea monturii din apa pentru reimprospatare a avut surpriza sa se trezeasca fara boilies pe firul de par (in conditiile actuale - canicula, samd).
In partida recent incheiata am folosit cu succes boiliesuri CPK - Next FLASH (critic echilibrate - strict pentru carlig) pe o farfurie de nada formata din boiliesuri XXL si boiliesuri Next tari de 16 mm, boiliesuri care s-au dovedit a fi incredibil de rezistente :shock: si care au reusit sa imi aduca pe saltea un frumos exemplar de 18,2 kg :D - dar si boiliesuri Fresh Squid& Black Pepper care si ele au reusit sa reziste conditiilor meteo extreme pe care le-am suportat de-a lungul partidei.
ESTE O ATENTIONARE, tratati ca un sfat cele scrise de mine mai sus sa nu pierdeti timpul asteptand o trasatura fara nada de carlig. Verificati poate mai des monturile, incercati sa plantati de 2 ori in timpul zilei, etc..
3. In cele doua partide facute in ultimele doua saptamani majoritatea capturilor au venit de pe apa mica (1,5 - 2,5m)

Fire intinse si..."Pesti din Povesti" 8-) cum numai Varlaam ne ofera !!

Toate cele bune !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 25, 2016 8:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Felicitari Cristi ! Tot asa si la mai mare !

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 25, 2016 9:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Cristian Pinzaru scrie:
2. Lucrul care mi se pare cel mai important si pe care nimeni nu l-a discutat pe forum este legat de BOILIESURILE DE CARLIG.
Stiu din surse sigure ca nu sunt singurul care, la scoaterea monturii din apa pentru reimprospatare a avut surpriza sa se trezeasca fara boilies pe firul de par (in conditiile actuale - canicula, samd).

.........

ESTE O ATENTIONARE, tratati ca un sfat cele scrise de mine mai sus sa nu pierdeti timpul asteptand o trasatura fara nada de carlig. Verificati poate mai des monturile, incercati sa plantati de 2 ori in timpul zilei, etc..


De ce crezi ca nu mai aveai acele bile pe carlig? Indiferent cat de cald ar fi, niste bile tari nu au voie sa se topeasca....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 25, 2016 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Serban Popescu scrie:
De ce crezi ca nu mai aveai acele bile pe carlig? Indiferent cat de cald ar fi, niste bile tari nu au voie sa se topeasca....


Poate ca pestii din lac, chiar si cei mici, au devenit atat de familiarizati cu tipul respectiv de bile incat le "ataca" pur si simplu pana se sparg si cad.. asta ar fi una din teoriile mele !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Joi Aug 25, 2016 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Cristian Pinzaru scrie:
Serban Popescu scrie:
De ce crezi ca nu mai aveai acele bile pe carlig? Indiferent cat de cald ar fi, niste bile tari nu au voie sa se topeasca....


Poate ca pestii din lac, chiar si cei mici, au devenit atat de familiarizati cu tipul respectiv de bile incat le "ataca" pur si simplu pana se sparg si cad.. asta ar fi una din teoriile mele !


Dupa cum cu totii stim,apa este un "solvent universal"(mai rapid pentru materiile organice).O crestere accentuata a temperaturii apei,nu vorbim de punct de fierbere,favorizeaza accelerarea acestei proprietati.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Dum Sep 18, 2016 9:12 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 7:36 am
Mesaje: 13
Am pescuit si eu pe Varlaam!
In perioada 4-6 septembrie am avut parte pe Varlaam de prima mea partida de pescuit pe acest lac. Ocazia s-a ivit pe neasteptate si toate pregatirile s-au facut in mare graba. Perioada nu e una foarte productiva din cate am aflat din discutiile cu gazdele noastre, Madalin si Brad, si deasemnea din intalnirile de pe balta cu Vlad Pavlovici, dar noi am reusit sa prindem peste si din acest motiv obiectivul partidei a fost indeplinit.
Am avut posibilitatea, pentru scurta noastra partida, sa pescuim pe standul A4.
Fişiere ataşate:
STAND A4.jpg
STAND A4.jpg [ 240.33 KiB | Vizualizat de 7927 ori ]

Din cauza ca partida a inceput duminica dupa-amiaza si a durat pana marti la pranz lacul a fost aproape liber si am avut la dispozitie o suparafata mai mare pe care am putut sonda si planta. Am pescuit in doua echipe, eu cu Bogdan pe A4 si Adi cu Stefan pe A7, toti la primul contact cu lacul. Nu am incercat lucruri noi am mers pe indicatiile lui Vlad, caruia ii multumesc si pe aceasta cale pentru ajutorul acordat, si am reusit sa punem in saltea 3 pesti: 15.90kg, 16.20kg si 13.80kg. Toti pestii au venit pe bila Source de 15 luata direct din punga, insotita de saculet solubil si cate o lopatica de nada.
Fişiere ataşate:
15.90.jpg
15.90.jpg [ 206.99 KiB | Vizualizat de 7927 ori ]
Fişiere ataşate:
16.20.jpg
16.20.jpg [ 117.9 KiB | Vizualizat de 7927 ori ]

Am mai avut si un slau prins la pop-up, iar baietii de pe A7 au prins 3 teni si un romanesc de aproximativ15kg.
Speram sa revenim cat de curand pe Varlaam, de data aceasta mai bine pregatiti si pentru o partida de durata mai mare si poate cu capturi mai "imbracate".
Cu privire la lac nu pot sa spun decat cuvinte de lauda. Totul e la superlativ pentru un lac de pescuit: are pesti mari, are locuri frumoase si dificile de pescuit, curatenia si linistea sunt la ele acasa, vegetatia de de maluri asigura umbra si o priveliste deoasebita. Se apropie mult la caracteristici de lacurile din Anglia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Sâm Noi 26, 2016 9:01 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Impreuna cu Bogdan Vulpan, am hotarat sa facem o partida de final de sezon, la Varlaam. Stiam ca urmeaza temperaturi negative noaptea, asa ca nu am sperat la ceva spectaculos, ci macar la o partida de relaxare.
Temperatura scazuta nu este un impediment, daca vrei sa pescuiesti la Varlaam, pentru ca sunt conditii suficiente sa poti supravietui si pe temperaturi scazute, intrucat exista curent in stand. Deci se poate.
Pe langa aerul curat, peisajul deja cunoscut pe Varlaam in toamna, liniste, cafeaua din aerul inghetat.... am avut si capturi :mrgreen:
Un sunet de avertizor timid, aduce pe saltea un superb crap de 27.100 kg pentru Bogdan Vulpan. Desi lansetele erau inghetate, au urmat alte prezentari, de 16 si 16,5 kg si un crap de aproximativ 13kg pe care nu l-am cantarit.
Deci se poate prinde peste si pe temperaturi nu tocmai "comode", pentru pescari.
Ne re-vedem la primavara!

Allen


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 10:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Finalul sezonului m-a gasit acolo unde am si inceput anul acesta partidele de pescuit si anume pe Lacul Varlaam.
In compania unor prieteni deosebiti, am inceput ce nu aveam sa stiu (si nici nu as fi crezut daca cineva mi-ar fi spus..) ca urma sa fie cea mai buna partida de pescuit a sezonului 2016.
Prima trasatura a aparut la 30 min dupa ce monturile fusesera plantate in locurile dorite.
Scurt, 14 kg si deja partida era deja multumitoare avand in vedere in ce data ne aflam.
In urmatoarele 3 ore am reusit sa prind inca 4 pesti, cel mai mare cantarind 17,6 kg.
Noaptea ce a urmat a produs 2 trasaturi, un peste de aprox 12 kg si o ratare.
Sambata dimineata am replantat monturile iar trasaturile au reaparut si ele undeva la mijlocul zilei.
La lasarea serii am reusit sa capturez si ceea ce se numeste acum noul meu record personal si anume un crap comun de 21,7 kg :D
Pana la finalul partidei am mai reusit sa capturez 2 crapi comuni care au contribuit si ei la o partida ce nu va fi uitata prea curand.
Conculzii:
1. Nu evitati luna noiembrie. Cea mai productiva luna pentru mine.
2. Toti pestii i-am capturat cu un singur borcan de bile...sa zicem vreo 300 gr. :)
3. Am gasit un nou model de carlige la care nu cred ca voi renunta prea curad. Korda Wide Gape XX - nr. 8
4. Conditiile de pescuit pe Varlaam sunt excelente. Avand posibilitatea folosirii unei aeroterme, nu veti avea probleme cu confortul termic chiar daca afara sunt -5/-10 grade Celsius. Se poate pescui in conditii excelente pana ce apa va ingheta ;)
Pana la urmatoarea partida..Fir intins si...God save the Queen ?!?! :))


Fişiere ataşate:
Cristian Pinzaru_Varlaam_21,7kg_A6.jpg
Cristian Pinzaru_Varlaam_21,7kg_A6.jpg [ 101.45 KiB | Vizualizat de 7693 ori ]
Cristi Pinzaru_Varlaam_17,6kg_A6.jpg
Cristi Pinzaru_Varlaam_17,6kg_A6.jpg [ 105.8 KiB | Vizualizat de 7693 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 10:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Bv Cristiiiii!!!!! Hai ca urarile nostre cu succes, noroc, bafta nu au fost degeaba :D

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Partide Varlaam 2016
MesajScris: Lun Noi 28, 2016 10:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Bravo Cristi, frumos final de sezon!

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: