CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 1:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Salutare

Pe data de 30-31 martie 2017 am si eu o rezervare pe standul B4,as dori daca se poate niste informatii de la cei care au pescuit pe standul acesta despre zonele fierbinti,cam pe unde se hraneste pestele in perioada aceasta,ce monturi ati folosit,boiliesuri,daca pe sectorul B merge o farfurie de nada compusa si din seminte si pelete mici amestecate si cu boiliesuri sparte..va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 4:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
B4 e unul dintre cele mai comode standuri de pe lac, avand curent si fiind cel mai apropiat de birou si parcare. N-are umbra, dar asta nu e o problema in martie. E usor de pescuit - are o zona cu apa adanca (in jur de 3m) plecand de la mal, dupa care urmeaza o zona intinsa cu apa mica (in jur de 1,5-2m) pe care sunt multe locuri acoperite cu piatra, pe care poti pescui.

Am facut un film pe B4 in septembrie 2015, vezi https://www.youtube.com/watch?v=B8ko7MpNdU0. La minutul 5.00, ai un cadru general in care poti vedea pozitia balizelor pe care pescuiam. Balizele marcau zone cu pietris, care sunt usor de gasit cu prodding stick-ul. Administratorii lacului (Madalin si Brad) iti pot arata exact locurile si e posibil ca unele dintre ele sa fie deja balizate.

Pentru pescuitul de primavara (nade, monturi si alte detalii), vezi un film facut in aprilie anul trecut pe sectorul B: https://www.youtube.com/watch?v=6VuCWkB7s40. Nada principala pe care ti-o recomand sunt boiliesurile mici, de 15-16mm. Ca supliment, as folosi seminte preparate, nu pelete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 6:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
multumesc mult Vlad pentru informatii..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Vlad este ok daca fac un mix de seminte cu porumb,canepa si boiliesuri sparte sau jumatati? sau boiliesurile sa le arunc intregi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 8:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ar trebui sa fie ok.

Un lucru de care trebuie tinut cont pe sectorul B e ca ai nevoie de mai multa nada decat pe sectorul A. Nu spun ca asta se aplica in martie, cand probabil ca ar fi imprudent sa nadesti mult, dar e bine sa-l ai in vedere.

La partidele pe care le-am facut aici in aprilie si in octombrie anul trecut, am nadit consistent si am prins foarte bine. Prin contrast, in partidele facute pe sectorul A, am prins foarte bine fara sa nadesc aproape deloc.

Singurul element comun era ca nadeam pentru fiecare peste in parte, adica pui o farfurie de nada, prinzi un peste, pui alta farfurie etc. Ceea ce difera e cantitatea de nada. Pe sectorul A, o punga solubila si o mana de boiliesuri aruncate deasupra monturii. Pe sectorul B, trei, patru maini pline de boiliesuri plus eventual seminte. Un kilogram de nada pe o montura nu e mare lucru cand pestele se hraneste bine.

Cele doua sectoare care formeaza teoretic un singur lac se comporta ca doua lacuri diferite.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Sâm Ian 28, 2017 8:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
nada nar fi o problema,pestele sa traga,ca nada ai dau..ms frumos de sfaturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: standul B4 la Varlaam
MesajScris: Dum Apr 02, 2017 1:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Salutare
Pe 1 Aprilie am încheiat o partida de 48 de ore pe standul B4 de la Varlaam, încheiata cu un succes de 16,6 și 14,8 pt mine și colegul meu cu 18 și 13,2 kg, și 3 ratări, ținând cont ca este sfârșit de Martie și noaptea este încă frig destul de tare, pt noi a fost o partida mai mult decât reușită...
Vreau sa multumesc administrației pt tot interesul dat pt pescari, peste și lac, este un loc fantastic unde nu numai ca te relaxezi foarte bine dar mai prinzi și Peștele care îl aștepți... felicitări Mădălin și Brad pt tot efortul depus acolo, vom reveni cu siguranța de câte ori vom avea ocazia, ne face o deosebita plăcere sa venim la pescuit acolo...
Vreau săi multumesc lui Vlad pt sfaturile date in alegerea locurilor, fără de care nu am fi prins poate nimic, multumesc mult de tot Vlad pt sfaturi care ne-au dat niște amintiri foarte plăcute și frumoase.
Sa va spun câteva cuvinte și despre momeala și rigurile folosite
Cel de 16,6 kg l-am prins la 2 bile de source de 15 mm pe rig blowback cu anou, iar cel de 14,8 la Snowman de squid&cramberry 16 mm de la stiky baits cu popup de 10 pinapple&banana , cei ratați au fost tot the source boilies si pop up
Ca nada am folosit semințe particle mix de la ccmore, combinate cu cânepa HOT de la dynamite baits, amestecate cu porumb la conserva, porumb de floricele și the source 15 mm, nadit cam 800g-1kg pe montura la plantat...
Mulțumim încă o data administrației și lui Vlad pt tot ceea ce fac acolo, și ne oferă o partida relaxanta și plină de activitate...
Abia aștept sa termin munca și sa revin din nou pe varlaam, la o alta partida de pescuit și relaxare!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: