CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Joi Feb 23, 2017 8:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:29 pm
Mesaje: 16
Salutare colegi pescari,

In perioada 3 - 6 aprilie 2017 am si eu o rezervare pe standul 0 in aceasta locatie. As dori daca se poate cateva informatii de la cei care au pescuit pe standul acesta, despre zonele fierbinti, cam pe unde se hraneste pestele in perioada aceasta si alte informatii utile.

Va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Vin Feb 24, 2017 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Am pescuit de cateva ori pe aceasta locatie si pe acest stand ce informatii te-ar interesa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Vin Feb 24, 2017 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Nu am citit atent prima postare legat de substrat si locuri fierbinti!
Locul din fata pontonului pana la insula este slab productiv.
Partile mai productive sunt cele 2 cioate ce le ai in dreapta standului. De fapt tot malul drept cam la o distanta de 10-20m de mal.
Tot locuri fierbinti le consider si malul de pe partea cu casuta cam intre bar si casuta.Locuri bune sunt in si mijlocul distantei dintre insula si capatul beltii.
Substrat o sa gasesti si tare si moale in principiu cel tare este mai productiv dar si pe moale s-ar putea sa ai surprize.
Cei mai mari pesti i-am avut din praguri, daca ai rabdare sa cauti gasesti zone cu rupturi de 30-50cm acolo poti sa incerci pentru peste mare.

Ce alte detalii te-ar mai interesa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Vin Feb 24, 2017 6:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:29 pm
Mesaje: 16
Ionut,

1.Am inteles citind pe alte forumuri ca pe langa boiliesuri e de recomandat utilizarea semintelor preparate de cei de la balta.
2. Malul de langa insula nu este recomandat?
3. Acele zone cu rupturi se gasesc intr-o anumita directie?
4. Se poate pescui atat de pe ponton cat si de pe malul dintre casuta si bar?
5. Am inteles ca la 3 -4 m de mal ar exista un canal de jur împrejurul baltii. Acesta ar tine pestele de care vorbesti când spui de abordarea malului dintre casuta si bar?

Multumesc inca o data pentru informatii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Sâm Feb 25, 2017 11:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
O sa încerc sa îți răspund punctual:
1. Poți sa mergi liniștit cu semințele tale alea de la balta sunt bune dar nu pot sa zic ca am văzut diferențe.
2. Insula din fata pontonul pentru mine nu a fost deloc productiva în nici o perioada a anului
3 Zonele cu rupturi le găsești și la mijloc și în dreapta oricum v-a trebui sa cauți ceva după ele
4. Când o sa mergi nu o sa fie crescut stuful poți pescui unde vrei tu intre bar și căsuța.
5. O fi fost ceva canal odată dar acum acolo este fund foarte moale pana în 2-3m când încep pietrele de pe mal acolo sa pui o montura pe malul tău. Iar de malurile din dreapta nu m-aș apropia asa de tare as lasă 10-20m o sa vezi zona în care se termina malul și începe fundul tare.

Ca și câteva ideei.
Balta nu este balastiera pestele manaca în multe zone doar ca în unele mai puțin decât în altele.
Zona cu malul propriu o consider productiva noaptea și dimineață pana în ora 9 după care as muta bățul de acolo.Nu as aglomera nici o zona cu mai mult de 2 bete.
As pescui plantat nu cred ca peștii de pe nagykallo se sperie de motoarele de barca. Îmi aduc aminte de o dimineață în iulie când am planat 2 bete peștii săreau pe lângă mine. Am fost sigur ca o sa am trăsătură am ajuns pe mal și în decurs de 20 minute am avut 2 trăsături de 14 și 17 la betele plantate din barca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 12:30 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Atentie la somnul pitic, era din belsug prin 2010-2012, dar acum nu stiu daca mai este.Am folosit bile tari.Crapilor le place uleiul de anason si semintele de artar,pe margine sunt plantati artari.Iti recomand sa plantezi.Incearca doua bile, fie mari, fie mici.Nu am avut prezentari la snowman.Locuri bune sunt aproape de malul din dreapta, dar si pe centru.Eu cred ca orele cele mai bune sunt:6-8 si 18-21,dar asta era in perioada 26-31 august.Daca nu este cald sunt sanse si intre 11-14.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Cele mai productive locuri au fost crengile de linga deversor si tot malul din dreapta.
In fata insulei la vreo 20 m ai un canal care si eu am dat de el cu sonarul dar nu a produs in mod expre mari surprize.
2 bile de 24 au mers mai ok decit cele mai mici si nu uita de alune tigrate cite 4 pe rig si ridicate cu pluta. ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:29 pm
Mesaje: 16
Consider ca toate informatiile sunt foarte utile pentru pescuitul pe acest stand. Singurul aspect care mi se pare ca pentru perioada 3-6 aprilie nu este tocmai ok ar fi utilizarea a cate 2 boiliesuri de 24... chiar si solubilie. Apa banuiesc ca nu se va incalzi destul pentru ca pestele sa se hraneasca foarte bine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Dum Feb 26, 2017 1:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Legat de somnul pitic în 2015 nu au fost probleme.
În 2016 în vara a fost o problema, Dar dacă ai scos semințele din ecuație și nu ai pescuit aproape de maluri ai scăpat de el.
Având în vedere perioada în care mergi nu cred ca o sa ai probleme cu somnul pitic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stand 0 Nagykalloi
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Cum s-a desfasurat partida?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: