CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sperante Varlaam !
MesajScris: Lun Feb 27, 2017 10:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:40 am
Mesaje: 8
Buna seara prieteni pescari, doresc ca la mijlocul lunii martie sa fac o partida de 24h (din pacate) pe acest minunat lac, ar fi pentru prima data, as dori de la cunoscatorii lacului cateva indrumari daca se poate!

Sa presupunem prin absurd ca ar fi toate standurile de pe Sectorul A libere, care ar fi primele 3 standuri spre care m-ati indruma si de ce ? (ceva detalii despre standurile respective, nu prea o sa am timp de sondat atat de amanuntit, nu am sonar) :)

Pe ce bile / momeala sa merg ?

Eu m-am gandit sa merg pe "farfuri" de bile ca si nada, nu stiu daca un pat de nada mai masiv ar fi eficient in perioada asta in special pentru 24h, dar repet, nu cunosc lacul, nu stiu cum raspunde pestele acolo, de asta astept sa invat de la cei care cunosc lacul!

Va multumesc cu drag !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 8:33 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sectorul A nu se preteaza la partide de 24 de ore nici macar in cele mai bune momente ale anului. Cu atat mai putin la jumatatea lui martie si mai ales daca nu cunosti lacul. Risti sa fii dezamagit daca vii pentru 24 de ore si nu prinzi nimic, cum e posibil sa se intample.

Cele mai productive standuri sunt A4, A6 si A7, dar probabil ca sunt deja ocupate (trebuie verificat, suna-l pe Madalin Barnea, care se ocupa de rezervari). Am publicat pe forum o serie de statistici care te pot ajuta sa-ti faci o idee asupra randamentului fiecarui stand: viewtopic.php?f=16&t=2931.

Boiliesurile cel mai des folosite pe Varlaam sunt Source de la Dynamite Baits. Ai toate informatiile in filmele pe care le-am facut la Varlaam si pe care le gasesti aici: http://carponline.ro/video.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 10:39 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
poti incerca sector B unde cu siguranta vei avea prezentari daca pescuiesti corect iar greutatea lor nu este deloc de neglijat dar pt 24 ore e o varianta mult mai abordabila


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 12:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:40 am
Mesaje: 8
Da, eram constient ca este foarte greu in 24H pe sectorul ala, voiam sa risc, dar pana la urma am sa caut ceva pe sectorul B pentru a-mi hrani si pofta!
Pe sectorul B sunt diferente mari intre standuri, am vazut ca pe sectorul A sunt diferente uriase intre A4-6-7 si celelalte!?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 1:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:40 am
Mesaje: 8
Valentin Neagu scrie:
poti incerca sector B unde cu siguranta vei avea prezentari daca pescuiesti corect iar greutatea lor nu este deloc de neglijat dar pt 24 ore e o varianta mult mai abordabila


S-a rezolvat, am avut de ales intre B4 si B2, conducerea baltii m-a indrumat spre B2 pentru ca in acea perioada o sa fie si pescari de spinning care o sa plece cu brcile din B4 si o sa fie mai comod pentru mine, probabil voi plati 2 bonuri de 24h pentru a pescui 36, dar astea sunt detalii, acum puteti sa ma ajutati cu informatii despre stand / nada / monturi...?
Ce sanse ar fi la aruncatul din mana? Am si barca, dar am prea putine partide facute plantat incat sa pot spune ca ma pricep :)

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 5:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ai mai multe sanse pe sectorul B intr-o partida de 24 de ore. Cred ca majoritatea pescarilor inca nu-si dau seama ca sectorul B e cu totul alt lac fata de sectorul A. Varlaam a devenit sinonim cu dificultatea si cu asteptarea, dar asta e valabil doar pe sectorul A. Sectorul B e un lac relativ usor prin comparatie cu sectorul A.

Ca lucrurile sa mearga repede cand incepi partida, roaga-l pe Madalin sau pe Brad sa te ajute cu alegerea si balizarea locurilor. Nimic din ce putem discuta pe forum nu se compara cu faptul ca administratorul iti arata exact unde sa pui balizele. Iti ia cel mult o ora sa balizezi si sa nadesti, dupa care poti pescui din mana pe locurile balizate.

N-ai neaparata nevoie de sonar, dar e bine sa ai un prodding stick pentru ca te intereseaza sa gasesti locuri tari. Daca n-ai prodding stick, cred ca poti imprumuta unul de la administratie, dar e bine sa verifici.

Pentru nade si monturi, repet, uite-te la filmele pe care le-am facut, ai acolo toate detaliile. Administratorii te vor ajuta si ei cu informatii, iti vor verifica monturile, iti pot recomanda nade etc. Amandoi sunt pescari foarte buni si au tot interesul sa-si ajute clientii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 8:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:40 am
Mesaje: 8
Da, asa am sa fac, chiar ma gandeam sa.mi pun baluzele si apoi sa pescuiesc din mana pe ele, voiam sa ma incapatanez sa le pun singur ca sa ma si invat cu genu ata de sondare, poate pe viitor o sa mai am nevoie chiar daca pescuiesc doar din mana, nu se stie niciodata :d, dar cred ca am sa apelez la dumnealor.
Cred ca am vazut toate filmarile dumneavoastra de pe Varlaam, parca mergeati pe bile fishmeal in general, nu ?
Ca si montura o sa folosesc montura clasica, plumb inline, diferenta o sa fie ca o sa folosesc plumb pentru aruncat din mana.
Am observat in regulament ca se permite pescuitul doar a doua persoane per bon platit, dar sa vine tatal sa ma viziteze 1-2 ore, se permite ?

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 9:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu e nimic complicat in a cauta locuri si a pune balize, dar tinand cont ca faci o partida foarte scurta e mai practic sa mergi pe recomandarile administratorilor.

De notat ca linia principala trebuie sa fie de minim 0,40mm, deci vei fi destul de limitat ca distanta daca vrei sa arunci. Pe B2, exista niste locuri bune intre cele doua insule mari ale lacului, la care nu cred ca ai cum sa ajungi decat plantand. Avand in vedere ca apa va fi probabil destul de rece, iti recomand sa pescuiesti plantat si sa folosesti o montura culisanta. Sunt mici detalii care pot face diferenta.

Ca nada, boiliesul cel mai folosit pe Varlaam e Source, care e un fishmeal. Cel mai important lucru intr-o partida nu e insa nada, e locul. Bineinteles, daca il pescuiesti corect.

Clientii lacului pot avea un partener cu drepturi depline in contul taxei. Vizitele sunt permise fara probleme, dar numai pe timpul zilei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 10:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:40 am
Mesaje: 8
Vlad Pavlovici scrie:
Nu e nimic complicat in a cauta locuri si a pune balize, dar tinand cont ca faci o partida foarte scurta e mai practic sa mergi pe recomandarile administratorilor.

De notat ca linia principala trebuie sa fie de minim 0,40mm, deci vei fi destul de limitat ca distanta daca vrei sa arunci. Pe B2, exista niste locuri bune intre cele doua insule mari ale lacului, la care nu cred ca ai cum sa ajungi decat plantand. Avand in vedere ca apa va fi probabil destul de rece, iti recomand sa pescuiesti plantat si sa folosesti o montura culisanta. Sunt mici detalii care pot face diferenta.

Ca nada, boiliesul cel mai folosit pe Varlaam e Source, care e un fishmeal. Cel mai important lucru intr-o partida nu e insa nada, e locul. Bineinteles, daca il pescuiesti corect.

Clientii lacului pot avea un partener cu drepturi depline in contul taxei. Vizitele sunt permise fara probleme, dar numai pe timpul zilei.

Super sfaturi, mersi mult de tot!
Ca si nada cred ca o sa optez pentru farfuri de bile iar in functie de raspuns o sa maresc cantitatea, la carlig cred ca am sa merg doar pe o bile de maxim 16 si la fel, daca pestele se hraneste bine, o sa incerc si mai mari si poate snowman.
Cu un fir principal de 0.40 probabil te poti duce in 90-100m lansat, dar problema este inaintasul de 15m cu grosimea de 0.60, ala fira foarte mult din distanta chiar daca are doar 15m, frecarea este foarte mare!
Abia astept partida, sper sa nu dezamagesc si sa revin cu poze frumoase :d!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sperante Varlaam !
MesajScris: Mar Feb 28, 2017 10:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Filip Mihai scrie:
problema este inaintasul de 15m cu grosimea de 0.60, ala fira foarte mult din distanta chiar daca are doar 15m, frecarea este foarte mare!

Administratia tocmai a decis sa renunte la folosirea obligatorie a inaintasului pe sectorul B.

E o masura temporara, care se va aplica de la inceputul sezonului. Daca nu vor fi probleme, va deveni permanenta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron