CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iun 15, 2018 7:41 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

In august am rezervat 72 ore B14/B15, prima data pe Varlaam
Ma gandeam sa fac bile monster crab cu belachan undeva la 15 kg.

Ce diametru sa fac? 20, 24, .....?
Este suficienta cantitate de bile? sa mai iau si altceva?
Alte sfaturi daca se poate

Multumesc
Iulian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 15, 2018 4:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
15kg de boilies e o cantitate mica pentru trei zile pe Sectorul B, daca pestele se hraneste bine. Mai ales daca ai doua standuri bune. Fiindca inteleg ca ai rezervat doua standuri, deci vorbim de doua baterii de lansete. Nu stiu cum o sa raspunda pestele in august, dar in primavara sau in toamna, pe B14 si B15, cu doua baterii de lansete, poti sa consumi cantitatea asta in primele 24 de ore.

As rula boiliesurile doar pe diametrul de 16mm. Prinzi si cu boiliesuri de 20mm, dar boiliesurile de 16mm mi se par ceva mai productive, cu atat mai mult daca e cald si pestele poate fi apatic. Boiliesurile de 24mm n-au dat randament pe Varlaam, deocamdata nu mi se par necesare.

Combinatia de atractanti (monster crab si belachan) e foarte buna, in principiu, dar aromele nu spun foarte mult despre un boilies. Poti sa ai si boiliesuri bune, si boiliesuri mai putin bune cu exact aceleasi arome. Ceea ce conteaza e mixul. Am mai discutat pe forum ca e gresit sa discutam un boilies doar prin intermediul aromei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iun 16, 2018 10:11 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
Salut,

Nu am precizat eu corect, ma gandeam la 15 kg de stand.
Dar cum ai spus mai sus ar trebui sa am in jur de 25 kg pt 72 ore.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iun 17, 2018 10:26 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E greu de anticipat cum o sa se desfasoare partida in august. Daca vremea e racoroasa, probabil ca pestele va manca bine si poti sa consumi multa nada. Daca vremea e caniculara, probabil ca va manca slab si s-ar putea sa consumi doar niste pop-up-uri.

Bineinteles, depinde si cum pescuiesti. Ca sa ai motive sa consumi multa nada, trebuie sa pescuiesti corect. Daca pescuiesti incorect, s-ar putea sa consumi mai putina.

In principiu, e mai bine ca nada sa-ti ramana, decat sa-ti lipseasca. Ia cat de multa poti si foloseste doar cat e necesar. As lua minim 5kg de boilies pentru un stand pe zi. In perioadele bune ale anului (si pe un stand bun), as lua minim 10kg.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 8:32 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 8:19 pm
Mesaje: 13
Localitate: Pitesti - Arges
salut,

Poti sa imi dai cateve sfaturi referitoare la "trebuie sa pescuiesti corect. Daca pescuiesti incorect, s-ar putea sa consumi mai putina "

Intentionez sa pescuiesc plantat cu vaporas (cu sonar)

Multumesc
Iulian


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 18, 2018 9:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E vorba in primul rand de alegerea locurilor.

La inceputul partidei, e bine sa iesi cu barca si prodding stick-ul si sa-ti gasesti niste locuri tari, pe care sa le balizezi. Sugestia mea e sa balizezi mai multe locuri decat iti trebuie intr-o prima instanta. Daca pescuiesti cu patru lansete, cauta macar cinci, sase locuri. Motivul e ca, daca un loc nu da randament si vrei sa pui lanseta pe alt loc, e bine sa ai locul deja pregatit. Uneori, ai zile cu vant puternic, care sunt foarte bune pentru pescuit, dar in care iti va fi greu sa cauti locuri cu barca si prodding stick-ul. Daca locul e deja balizat, nu mai trebuie sa cauti.

In rest, pescuitul corect se refera la cantitatea si calitatea nadei, la montura etc. Locurile sunt insa probabil cele mai importante. Daca gasesti locuri bune si stii sa pescuiesti pe ele, vei avea mai multe trasaturi si vei consuma implicit mai multa nada.

Daca pescuiesti cu navomodel, iti recomand sa nu-ti alegi locurile pe baza de navomodel, alege-le pe baza de prodding stick.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2020 10:08 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Buna ziua, voi face si eu o partida pe B15 la inceputul lui Aprilie si voiam sa-mi fac o idee despre stand si ce am in fata. In filmul realizat de catre dvs. numit Carp Spirit Opti-Mex, Cristi Mihalcea pe care dintre ele a pescuit, B14 sau B15?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 9:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Clipul cu Cristi Mihalcea, despre Opti-Mex, e filmat pe B14.

B15 are in fata coltul din stanga al insulei cu salcami si cateva locuri productive cu substrat tare, pe care le poti gasi cu prodding stick-ul.

Daca te uiti la acest clip, Shimano - protectia pestelui, exista o secventa in care se vad trei locuri balizate in fata lui B15. Secventa incepe la minutul 9.57.

Exista locuri bune atat langa insula, cat si in fata standului, pe mijlocul apei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Pentru luna August ar fi bine sa aveti cu voi si un amestec de seminte ,asta il poate scoate din apatie .O mina ,doua de seminte cu ceva boilies pe fiecare montura ,asa am pescuit eu in August si am avut trasaturi .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Eu am intentia sa iau 10 kg de seminte si 10kg de boilies(5kg de 16 mm si 5kg de 10mm) pentru inceputul lunii aprilie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron