CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 8:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 25, 2018 4:24 pm
Mesaje: 13
vreau sa-mi cumpar trei mulinete shimano arlex 10000 spod pentru pescuit plantat,vreau o parere din partea celor care detin arlex spod 10000


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Dum Feb 10, 2019 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 25, 2018 4:24 pm
Mesaje: 13
as vrea o parere despre ele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Dum Feb 10, 2019 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Eu o folosesc la nadit ,nu vad de ce nu ar fii buna si la plantat .recupereaza fir mult ,frana e ok si chiar si estetic arata bine .Ma gandesc ca daca rezista la nadit unde e mult mai solicitata ar trebui sa faca fata cu brio in conditii de pescuit normal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Lun Feb 11, 2019 10:04 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

In functie de stocuri, Aerlex XTB Spod au fost achizitionate si de catre pescarii ce doreau un set pentru pescuitul lansat/plantat. Nu au fost probleme pana in momentul de fata cu acestea.
Raportul de recuperare mare, nu este neaparat un minus. ;)
Acestea ar trebui sa reintre in stoc in curand, in functie de stocul furnizorului.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2019 11:41 am
Mesaje: 3
Foarte ok mulineta la pretul pe care il are. Eu detin 1 buc si o folosesc exclusiv la spod. Posibil sa mai gasesti anumite pareri cu privire la faptul ca “sare” pick up ul in aruncare, insa sunt complet gresite datorita utilizarii incorecte. Pick up ul functioneaza ft corect, doar ca spre deosebire de marea majoritate a mulinetelor, aici ai o toleranta mai mica in asezarea acestuia inainte de aruncare, motiv pentru care acesta sare atunci cand din vina pescarului nu a fost asezat in pozitia corecta pt aruncare.

Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 7:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Mihai Cristian 85 scrie:
Foarte ok mulineta la pretul pe care il are. Eu detin 1 buc si o folosesc exclusiv la spod. Posibil sa mai gasesti anumite pareri cu privire la faptul ca “sare” pick up ul in aruncare, insa sunt complet gresite datorita utilizarii incorecte. Pick up ul functioneaza ft corect, doar ca spre deosebire de marea majoritate a mulinetelor, aici ai o toleranta mai mica in asezarea acestuia inainte de aruncare, motiv pentru care acesta sare atunci cand din vina pescarului nu a fost asezat in pozitia corecta pt aruncare.

Numai bine!


Deci esti de acord ca pickup-ul sare. Spui ca din cauza utilizarii incorecte.

1. De ce la Ultegra nu-mi sare NICIODATA pickup-ul din cauza utilizarii incorecte?
2. De ce daca utilizez Ultegra in mod curent si pun mana pe acest model de mulineta imi sare pickup-ul?
3. Se presupune ca dintr-o data nu mai stiu sa utilizez o mulineta daca nu se numeste Ultegra, ci se numeste Aerlex?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 7:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2019 11:41 am
Mesaje: 3
Incerc sa iti ofer un raspuns cat se poate de simplu. Garantie! De ce inca mai utilizezi mulineta daca spui ca are o problema?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 7:54 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

Nu cumva te referi la modelul vechi? Caruia i s-a dus vestea ca ii mai sare pick-upul? Eu la Aerlex 10000 XTB / XTB Spod, nu am auzit pe nimeni. :?

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Feb 15, 2019 9:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
Poate de la vechiul aerlex sarea pick-ul (nu stiu nu am avut si nu am folosit) dar la cel nou nu am patit nici macar o data, cum de altfel nu am patit nici la ultegra xsc sau xtd.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 5:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am o cunostiinta care a încercat sa folosească la plantat aceasta mulineta (modelul mai vechi, el este fan Shimano, are 2). El pescuiește mult pe Sarulesti a renunțat pentru ca nu încăpea mult fir pe tambur se duce pe la 250m-280m.
Am încercat sa folosesc și eu o mulineta spod ( eu am Okuma) la pescuit lansat la distante mai mari, la 2 partide de pescuit am folosit-o pe a mea si cele 2 ale lui.
Okuma este mai ușoară, iar Shimano are o frână mai buna. Nu m-au ajutat sa lansez mai mult pe o lanseta normala (cu spodul de 5lbs si 3,75m, plumb de 150 și fir rigid am ajuns pe la 170m-180m dar în dril nu mi-a plăcut senzația, am ratat mult, eu fiind obișnuit cu lanseta de 3,5lbs și fir foarte elastic 12% alungire)
Concluzia mea: Nu cred ca merita


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: